środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Giuliani w Świdnicy

Już w czerwcu w Świdnicy odbędzie się kolejna edycja Kongresu Regionów. W tym roku jednym z gości ma być legendarny samorządowiec zza oceanu, były burmistrz Nowego Jorku Rudolph Giuliani.

W tym roku odbędzie się już piąta edycja Ogólnopolskiego Kongresu Regionów w Świdnicy. Tym razem wiodącym tematem będzie „Przywództwo, odpowiedzialność, kreatywność. Nowa rola władz samorządowych”.

Kongres Regionów w Świdnicy to największe doroczne spotkanie przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, poświęcone najistotniejszym kwestiom działania miast, gmin, powiatów i województw. W każdej edycji Kongresu Regionów bierze udział około 2 tys. samorządowców z całej Polski. W trakcie trzech dni kongresowych odbywa się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych i sesji plenarnych. Tegoroczne spotkanie zaplanowane zostało od 10 do 12 czerwca.

Ubiegłoroczny Kongres, który „Gmina Polska. Krajowy Przegląd Samorządowy” obserwowała z bliska, zgromadził prawie 1700 uczestników. Spotykali się oni na dyskusjach plenarnych oraz brali udział w 56 panelach dyskusyjnych. Ubiegłoroczna nowością były między innymi „Panele bez krawata”. W ich trakcie można było poznać poglądy ekspertów znanych z ich książek, prac naukowych, z komentarzy dla mediów, czy też bieżącej działalności. Gośćmi ubiegłorocznego spotkania w Świdnicy byli między innymi minister Paweł Wojtunik, szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, Wiktor Bater, korespondent polskich mediów w Moskwie, Krzysztof Rybiński, prof. i rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Dyskusje często były bardzo ożywione, bo i problemów wśród samorządowców nie brakowało (a i nie brakuje obecnie).

Gościem tegorocznego spotkania samorządowców będzie między innymi Rudolph Giuliani. Ten były burmistrz Nowego Jorku w sposób zasadniczy zmienił oblicze miasta. Za sprawą sformułowanych przez siebie zasad zarządzania jest uznawany za światowy autorytet w dziedzinie podejmowania decyzji. Giuliani między innymi wzmocnił policję i przeprowadził kampanię walki z przestępczością, oczyszczając Nowy Jork, który wcześniej był jednym z najbardziej niebezpiecznych miast USA. Uznawał również zasadę nieuchronności kary, nawet za drobne wykroczenia. Giuliani jest również powszechnie szanowany za jego postawę w trakcie akcji ratunkowej po zamachu terrorystycznym na WTC. Został za to uhonorowany tytułem Człowieka Roku 2001 przez „Time”.

Oczywiście amerykański polityk, to nie jedyna atrakcja świdnickiego spotkania. Więcej szczegółów podamy niedługo. (mt)