poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Giełdowa edukacja

Ponad 31 tys. osób – najwięcej w historii GPW – będzie uczyć się inwestowania na giełdzie w ramach nowoczesnej platformy internetowej. Rozbudowana platforma GPWtr@der wiernie oddaje rynek giełdowy i pozwala na symulowane inwestycji w akcje i kontrakty terminowe.

Takiej akcji edukacyjnej jeszcze w historii Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie nie było. Ponad 31 tys. osób zmierzy się z giełdową rzeczywistością i co ważniejsze nauczy jak mądrze inwestować, by w przyszłości stać się prawdziwymi, a zarazem świadomymi inwestorami. Od dzisiaj tajniki giełdy można zgłębiać m.in. na rozbudowanej platformie edukacyjnej GPWtr@der, która skupia użytkowników Kapitalnej Gry (dawniej funkcjonującej jako Szkolna Internetowa Gra Giełdowa – projektu edukacyjnego o inwestowaniu prowadzonego od 12 lat, skierowanego do młodzieży ponadgimnazjalnej). 

Platforma GPWtr@der doskonale oddaje giełdową rzeczywistość. Inwestor wykorzystuje wirtualne pieniądze, ale zlecenia realizowane są w oparciu o pochodzące z rzeczywistego rynku oferty kupna i sprzedaży. Podobnie jak w przypadku rynku kontraktów terminowych, także i tutaj zastosowano – choć tylko „na niby” – pobieranie prowizji maklerskich. Wirtualny inwestor może poczuć się więc jak na prawdziwym parkiecie, tym bardziej, że platforma działa w ramach UTP – nowego systemu transakcyjnego GPW, a dane publikuje z 15-minutowym opóźnieniem. Dzięki zastosowanym mechanizmom GPWtr@der pozwala szybko, łatwo i co ważne – bezboleśnie (ewentualne straty są wirtualne) uczyć się nie tylko podstaw inwestowania, ale także stosowania prostych strategii inwestycyjnych. Dzięki temu pozwala nabrać doświadczenia potrzebnego, by zaangażować własne pieniądze na prawdziwym parkiecie.

Do tej pory na platformie demo można było uczyć się handlu kontraktami terminowymi na akcje, obligacje, indeksy, waluty i stopy procentowe. Jednak giełda to przede wszystkim akcje i dlatego od teraz użytkownicy platformy GPWtr@der będą mogli spróbować swoich sił także na tym rynku.

– Od początku istnienia GPW szczególną wagę przywiązujemy do inwestorów indywidualnych. To właśnie dla nich została zbudowana platforma edukacyjna GPWtr@der. Naszym założeniem jest zaoferowanie przyszłym inwestorom platformy w jak najbardziej rzeczywisty sposób oddającej prawdziwe warunki handlu giełdowego. Od teraz przyszli inwestorzy będą mogli spróbować swoich sił w wirtualnym handlu akcjami i instrumentami pochodnymi, a w kolejnym etapie także obligacjami  – dodaje Adam Maciejewski, prezes GPW.

Rozbudowana wersja GPWtr@dera, która teraz dostępna jest także w wersji angielskiej, zyskuje na popularności. Z możliwości edukacyjnych platformy demo zamierzają korzystać Domy Maklerskie, które będą mogły ją oferować swoim klientom na potrzeby szkoleń z inwestowania na giełdzie. GPWtr@der pozwoli także na organizację konkursów inwestycyjnych. (IKI)