sobota, 20 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Geotermia na Podhalu

Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cites” zaprasza na IV Ogólnopolski Kongres Geotermalny. Odbędzie się on od 30 września do 2 października w Zakopanem. Organizatorami Kongresu są Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne, PEC Geotermia Podhalańska SA, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, AGH Katedra Surowców Energetycznych oraz redakcja czasopisma GlobEnergia. Spotkanie będzie służyć prezentacji wyników najnowszych badań, prac inwestycyjnych, perspektyw oraz uwarunkowań rozwojowych i będzie doskonałą konsultacji z ekspertami.

Poprzednie Kongresy odbyły się w 2007 r. (Radziejowice), 2009 r. (Bukowina Tatrzańska) i 2011 r. (Lądek Zdrój). Były to potrzebne i udane spotkania, które dobrze przysłużyły się przeglądowi stanu rozwoju, doświadczeń i perspektyw geotermii w naszym kraju, zintegrowały wiele osób i środowisk. W tym roku miejscem spotkania będzie Zakopane. Szczególną okazją do spotkania w tym mieście (i na Podhalu) jest jubileusz 20-lecia PEC Geotermia Podhalańska SA – przedsiębiorstwa, które od 1994 r. prowadzi działalność ukierunkowaną na wykorzystanie wód geotermalnych w celach grzewczych. Jego powołanie było efektem prac badawczych i doświadczalnych, w które zaangażowane były ośrodki naukowo-badawcze i wybitni specjaliści.

Podczas specjalnych sesji kongresowych przedstawione będą doświadczenia, dzień dzisiejszy i plany rozwojowe firmy, która jest największym dostawcą ciepła geotermalnego w Polsce i jednym z większych w Europie. W ramach Kongresu planowane są sesje referatowe, sesje z udziałem firm działających w branży geotermalnej.
Do udziału w Kongresie organizatorzy zapraszają naukowców, praktyków, przedstawicieli instytucji rządowych i samorządów lokalnych, przedsiębiorców, inwestorów, firmy usługowe, studentów, a także inne osoby zainteresowane geotermią. (opr.mt)