wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

„Ganymed goes Europe”

Polska odsłona międzynarodowego projektu „Ganymed goes Europe” od maja do lipca 2013 r. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Łączący malarstwo, literaturę i teatr „Ganymed goes Europe” to nowe spojrzenie na malarstwo dawnych mistrzów.

 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zostało zaproszone do udziału w międzynarodowym projekcie „Ganymed goes Europe”, który realizowany będzie wspólnie z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu i Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2010 r. w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Ideą jest stworzenie nowoczesnej formuły łączącej w sobie trzy dziedziny sztuki: malarstwo, literaturę i teatr. Pomysłodawcy projektu – austriacka grupa WENN ES SOWEIT IST – poprosili siedmiu znanych pisarzy i pisarek o napisanie utworów literackich inspirowanych wybranymi dziełami sztuki ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Gotowe teksty posłużą reżyserom Jacqueline Kornmüller i Peterowi Wolfowi oraz zaproszonym przez nich siedmiu aktorom do przygotowania siedmiu kameralnych przedstawień, które zaprezentowane zostaną przy poszczególnych dziełach sztuki. Każde z nich będzie wystawiane symultanicznie i wielokrotnie podczas siedmiu wieczorów. Spacerujący po muzeum widzowie znajdą się w centrum akcji scenicznej i sami zadecydują, na jak długo przystaną przy każdej z siedmiu scen i w jakiej kolejności będą je oglądać. Premiera odbyła się 24 maja 2013 r.

Specjalnie na potrzeby projektu Muzeum Narodowe we Wrocławiu wypożycza z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu obraz „Infantka” Diego Velázqueza. Tekst inspirowany tym dziełem napisała laureatka literackiej Nagrody Nobla Elfriede Jelinek.

 

Autorzy, dzieła sztuki i aktorzy

„Droga Mati”

Mariusz Wilk

„Tron Łaski” z Pracowni Mistrza Zaśnięcia Marii z Košatek, przed 1350 r. (wystawa „Sztuka śląska XIV-XVI w.”)

Występuje: Adam Graczyk

 

„Po lodowym oceanie dryfuje szafa, a ja co na to?”

Małgorzata Sikorska-Miszczuk

„Tryptyk Świętych Dziewic” z Pracowni Wrocławskiej, koniec XV w. (wystawa „Sztuka śląska XIV-XVI w.”)

Występuje: Sophie Prusa

 

„Nago”

Thomas Glavinic

„Ewa” Lucasa Cranacha Starszego, ok. 1531 r. (wystawa „Sztuka europejska XV-XX w.”)

Występuje: Marta Malikowska

 

„Podwieczorek”

Agnieszka Drotkiewicz

„Alegoria zmysłu smaku” i „Alegoria zmysłu dotyku” Johanna Glegglera, 1621 r. (wystawa „Sztuka europejska XV-XX w.”)

Występuje: Paulina Skłodowska

 

„Księżniczki! Płonące podszycie!”

Elfriede Jelinek

„Infantka” Diego Velázqueza – obraz wypożyczony z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, prezentowany na wystawie „Sztuka europejska XV-XX w.”

Występuje: Hanna Konarowska

 

„Marsz pod chmurami”

Martin Pollack

„Studium chmur” Friedricha Philippa Reinholda, ok. 1815 (wystawa „Sztuka europejska XV-XX w.”)

Występuje: Jerzy Senator

 

„Śpiąca rodzina”

Marek Bieńczyk

„Śpiąca rodzina” Rajmunda Kanelby, 1925 r. (wystawa „Polska sztuka współczesna”)

Występuje: Anka Graczyk

 

Terminy:

7 czerwca, 14 czerwca, 21 czerwca, 28 czerwca, 5 lipca – godz. 19.30-22.00

Bilety do nabycia w kasie:

środa, czwartek, piątek, niedziela w godz. 10.00-17.00, sobota w godz. 10.00-18.00 oraz na godzinę przed rozpoczęciem spektaklu

Rezerwacja

tel. 71 372 51 50 (51, 53) w. 333

Tekst ukazał się w „Gminie Polskiej” nr 1/2013