Miesiąc temu reprezentanci Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Polskich Inwestycji Rozwojowych podpisali umowę, która powołuje do życia Fundusz Infrastruktury Samorządowej.
Tworzony Fundusz Infrastruktury Samorządowej będzie miał w swojej kasie 600 mln złotych. To kwota przeznaczona na samorządowe projekty infrastrukturalne. Jak poinformowano po decyzji BGK, FIS ma być narzędziem dla samorządów, którego celem będzie m.in. zapewnienie współfinansowania, niezbędnego dla inwestycji realizowanych w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Pojedynczy projekt – tak wynika ze wstępnych założeń – Fundusz będzie mógł wesprzeć kwotą od 10 do 120 mln złotych.
Jak poinformowano podczas konferencji prasowej, FIS będzie oferował samorządom finansowanie w dwóch podstawowych typach transakcji. Obejmując poprzez podwyższenie kapitału mniejszościowe udziały w samorządowych spółkach, dostarczy kapitał na realizację wieloletnich inwestycji związanych z modernizacją lub budową nowej infrastruktury. W drugim modelu Fundusz ma odkupywać, na określony z góry czas, udziały w tych spółkach od JST, uwalniając w ten sposób środki finansowe, które samorząd będzie mógł wykorzystać na realizację zadań własnych. Tym samym powstanie FIS da samorządom nowy instrument współfinansowania inwestycji.
Tym razem nie chodzi o pożyczki od BGK dla samorządów (bank robi to od lat). FIS będzie dla gmin, powiatów i województw partnerem biznesowym i kapitałowym. Będzie działał tak samo jak fundusze inwestujące w prywatne spółki.
(mnm)