wtorek, 29 listopadaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Festiwal Trzech Kultur w Kępnie

W 2017 roku wielkopolskie Kępno zorganizowało Festiwal Trzech Kultur – wyjątkowe wydarzenie kulturalno-edukacyjne, organicznie związane z niezwykłymi dziejami miasta, w którym przez kilka wieków żyli zgodnie wyznawcy trzech religii. W wydarzeniach udział wzięli artyści z Polski, Izraela i Niemiec, a prawdziwe wojenne dzieje Antośki, czyli Ruth Pardess, obecnie izraelskiej artystki, oraz pochodzącego spod Kępna Alojzego Plewy nadały tej historii wymiar ponadczasowy.

Kontynuując narrację o swojej wielonarodowej historii i wpisując ją w 100-letnią rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Kępno zaprasza na II Festiwal Trzech Kultur, który realizuje idee zapoczątkowane przed rokiem: uczy szacunku i tolerancji dla odmienności, wzmacnia dialog międzykulturowy oraz edukuje poprzez uniwersalny język sztuki.

W programie wydarzenia znalazły się m.in.: wspólna modlitwa trzech wyznań pod kępińską synagogą, wystawa Kępiński sprawiedliwy połączona z lekcją muzealną oraz wielki koncert na kępińskim Rynku z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka, tenora Dariusza Pietrzykowskiego i kępińskiego chóru Cantamus oraz Waldemara Malickiego, a także węgierskiego zespołu ludowego Csikuska Folk Dance Group, który specjalnie na tę okazję przyjedzie do Kępna z partnerskiego miasta Encs.

Festiwal oferuje również wiele atrakcji dodatkowych – m.in. gry i zabawy edukacyjne dla dzieci, warsztaty kulinarne z kuchnią polską i żydowską oraz wielokulturowy jarmark, a także przegląd filmów pt. „Zobaczyć – Zrozumieć – Doświadczyć – Trzy Dni dla Trzech Kultur”, na którym publiczność spotkać się będzie mogła z reżyserem Krzysztofem Zanussim, aktorką Urszulą Grabowską i ks. Andrzejem Lutrem.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

II Festiwal Trzech Kultur to zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2018”

II Festiwal Trzech Kultur w Kępnie, 2 września 2018, (przegląd filmów: od 30 sierpnia)

www.um.kepno.pl, www.facebook.pl/trzykultury