piątek, 2 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Festiwal Traw i Kwiatów Jesieni

Jesienne spacery, przy nieco już chłodniejszej aurze, mają swój niepowtarzalny urok. Może odrobina w nich refleksji nad przemijaniem, bo przecież za nami już uroki wiosny, pełnia lata…

Niemniej jednak w Arboretum w Wojsławicach k. Niemczy, oddziale Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, jesień jest szczególnie piękna. Wciąż cieszą wspaniałe hortensje, których jest ponad 500 odmian, w tym wiele okazałych i oryginalnych – także malowniczo posadzonych nad brzegami stawów. Nadszedł czas dojrzewania drzew i krzewów, takich jak derenie czy mało u nas znane jarzęby o białych i różowych owocach. Kwitną różnorodne i wielobarwne astry, rozchodniki, zawilce japońskie, a przede wszystkim trawy.

W wojsławickim Arboretum o powierzchni ponad 62 hektarów trawy można zobaczyć na wielu rabatach. Znajdziemy tam kilkaset odmian traw i ponad 100 różnych miskantów. To rośliny coraz chętniej sadzone i bardziej doceniane.

Ciesząc się pięknem tych roślin, Arboretum zaprasza 22 września na IX Festiwal Traw i Kwiatów Jesieni. W programie: wystawa traw ozdobnych w wojsławickiej Galerii, a o godz.11 wykład specjalisty szkółkarza Tomasza Grochowskiego, poszerzający naszą wiedzę o trawach i turzycach polecanych do uprawy w Polsce. O godzinie 14 zaplanowano spacer z przewodnikiem dr Małgorzatą Gębalą i Tomaszem Grochowskim szlakiem najpiękniejszych traw Arboretum.

Natomiast cały dzień będzie czynny kiermasz z wieloma atrakcyjnymi roślinami, tak bylinami jak i trawami. Chwile miłego odpoczynku i relaksu zapewni koncert z cyklu „Muzyka w ogrodzie”, który rozpocznie się o godz. 16. Koncert ma frapujący tytuł „W stylu musette, czyli gdy gra francuski akordeon”. W programie muzyka francuska wykonana przez trio: akordeon – Marcin Spera, kontrabas – Mateusz Kowalczyk i gitara elektryczna – Mateusz Kwapień, który także będzie mówił o muzyce, która być może zaskoczy słuchaczy, tak jak i piękno jesiennego krajobrazu.