piątek, 19 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

„Festiwal Polsko-Czeskich Smaków i Tradycji” – Bierkowice 2014

Dożynki to bardzo ważne święto rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu, obchodzone po zakończeniu żniw. Towarzyszy mu zabawa, poczęstunek i tańce – w nagrodę za wykonaną pracę i zebrane plony. To także okazja do zaprezentowania pięknie wykonanych z płodów ziemi, wieńców oraz lokalnych tradycji związanych głównie ze żniwami. W tym roku uroczystość Dożynek Gminy Kłodzko odbędzie się 31 sierpnia br. w Bierkowicach.

Obiekt sportowy w Bierkowicach
9.30 Spotkanie z rolnikami – świetlica w Piszkowicach
11.00 Msza św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach
13.00 Koncert orkiestry dętej Stowarzyszenia Muzyków Ziemi Kłodzkiej
13.15 Rozpoczęcie oficjalnych uroczystości
13.30 Misterium chleba
14.00 Wręczenie odznaczeń państwowych „Zasłużony dla rolnictwa”
14.15 Wręczenie pucharu wójta gminy Kłodzko oraz nagrody w konkursie „Gospodarstwo roku 2014”
14.30 Wręczenie nagród w konkursie pn. „Piękna i aktywna wieś gminy kłodzko 2014”
15.00 Prezentacja ludowa wsi kłodzkich, ośpiewanie wieńców i wręczenie darów gospodarzowi przez sołectwa
16.00 Spotkanie z przedstawicielami kół gospodyń wiejskich – przedszkole w Bierkowicach

Program artystyczny
15.45 Dziecięca scena artystyczna Formacja Taneczna ze Szkoły Podstawowej w Ołdrzychowicach Kłodzkich zespół „Lajkonik” z Wojborza
Mieszanka różnorodności artystycznej: czeska scena artystyczna kłodzkie Bractwo rycerskie Kapela Góralska z Rytra Aleksandra Ostoja Oliwia Łuszczyńska & Grzegorz Mączyński koncert akordeonowy – Tomasz Brusiński z Jaszkowej Dolnej, zespół Podzamek Boys koncert gwiazdy wieczoru – zespół BLUE CAFÉ

Wielką atrakcją będzie „Festiwal polsko-czeskich smaków i tradycji”, czyli Święto Plonów, który obejmie prezentację polskich i czeskich produktów ludowych, kulturowych oraz kulinarnych z udziałem polskich i czeskich lokalnych producentów, artystów, twórców ludowych, rękodzielników i zespołów ludowych. Podczas festiwalu zostaną zorganizowane konkursy na wieniec pogranicza – mieszkańcy z Polski i Czech zaprezentują komisji konkursowej pięknie wykonane z płodów ziemi wieńce – i na chleb pogranicza, a prezentowanych polskich i czeskich konkursowych chlebów goście imprezy będą mogli spróbować. W czasie imprezy działać będą stoiska promujące produkt lokalny.

Mikroprojekt „Polsko-czeska olimpiada różnorodności” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy

Patronat honorowy wicepremier i minister gospodarki RP – Janusz Piechociński, minister rolnictwa i rozwoju wsi – Marek Sawicki, wojewoda dolnośląski – Tomasz Smolarz, marszałek województwa dolnośląskiego – Cezary Przybylski

Patronat medialny Polskie Radio Wrocław
Gmina Polska. Krajowy Przegląd Samorządowy,
Euroregio Glacensis,
Kurier Kłodzki,
Panorama Ziemi Kłodzkiej
TVK Kłodzka
DKL24.pl