niedziela, 2 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ferie w muzeum

Muzeum Narodowe we Wrocławiu (oraz jego oddziały) przygotowały szereg ciekawych spotkań na najbliższe dni. To może być niezwykły czas!

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Wstęp z biletem za 1 zł, obowiązują zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: tel. 71 372 51 48 lub edukacja@mnwr.pl.

30.01, g. 12:00 i 14:00 — Zimowe kreacje
Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Muzeum”. Prowadzenie: Barbara Przerwa.
Kiedy zaczyna się zima, z przyjemnością ubieramy się cieplej i otulamy szalikami. Na wystawie rzemiosła artystycznego „Cudo-Twórcy” można podziwiać bardzo ciekawe eksponaty wydziergane z wełnianej włóczki. Jest tam szalik z głową lwa oraz sweter z dekoracją nawiązującą do malarstwa słynnego artysty Pabla Picassa.
Korzystając z kolorowych reprodukcji, wełny, tasiemek i bibuły, dzieci będą projektować zimowe kreacje.

1.02, g. 12:00 i 14:00 — Polowanie na lisa
Zabawa edukacyjna dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Muzeum”. Prowadzenie: Sławomir Ortyl.
Prowadzący opowie o lisku, który na jakiś czas zamieszkał w jego domu, i wytropi wraz z uczestnikami lisy, które są w muzeum. Okaże się przy tym, że polowanie, w którym biorą udział dzieci, nie jest polowaniem, by zdobyć lisie futro, ale wiedzę o tych pięknych zwierzętach!

6.02, g. 12:00 i 14:00 — Zimowe obiadki i desery
Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Muzeum”. Prowadzenie: Grzegorz Wojturski.
Co jedzono zimą w dawnej Polsce w miejskim domu, chłopskiej chacie czy szlacheckim dworku? Jakich naczyń i sztućców używano i na jakich kuchenkach gotowano? Dla małych smakoszy przewidziano drobną niespodziankę kulinarną.

8.02, g. 12:00 i 14:00 — Zimowe koncerty. W świecie instrumentów i maszyn grających
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Muzeum”. Prowadzenie: Michał Pieczka.
W zimowe wieczory nie ma chyba nic przyjemniejszego od wspólnego muzykowania. Podczas spotkania dzieci obejrzą na ekspozycji „Cudo-Twórcy” różne instrumenty muzyczne oraz maszyny grające, a także spróbują wydobyć z niektórych dźwięki. Oj, będzie się działo!


Panorama Racławicka
Wstęp z biletem za 15 zł, obowiązują zapisy w tygodniu poprzedzającym zajęcia: tel. 71 344 23 44.

31.01 i 7.02, g. 9:15 — Ferie z Panoramą Racławicką
Zabawa edukacyjna dla dzieci w wieku 6–12 lat. Prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć.
Po krótkim wstępie w Małej Rotundzie udamy się na platformę widokową, by obejrzeć dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Dowiemy się, kto jeszcze brał udział w tworzeniu obrazu, jak artyści podzielili się pracą i ile czasu im ona zajęła, nauczymy się, jak oglądać wyjątkowy obraz jakim jest panorama, przekonamy się, czym jest sztafaż i z czego jest zrobiony.


Muzeum Etnograficzne
Wstęp z biletem za 1 zł, obowiązują zapisy w tygodniu poprzedzającym wydarzenie: tel. 71 344 33 13 lub muzeum@muzeumetnograficzne.pl.

29.01, g. 12:00 — „Malowane marzenia” – wokół twórczości Jana Koloczka
Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 8–12 lat, w ramach cyklu „Ferie w Muzeum Etnograficznym”.
Prowadzenie: Olga Budzan.
Podczas warsztatów uczestnicy poznają niezwykły świat Jana Koloczka, artysty samouka z Nysy. Oprócz rysunku z natury będzie można zmierzyć się ze stworzeniem własnej kompozycji fantastycznej, inspirowanej pracami tego twórcy.

1.02, g. 12:00 — Wycinanki świata
Warsztaty plastyczne dla dzieci dla dzieci w wieku 6–12 lat, w ramach cyklu „Ferie w Muzeum Etnograficznym”.
Prowadzenie: Olga Budzan.
Uczestnicy warsztatów poznają różne tradycje wycinankarskie (m.in. chińskie, amerykańskie i duńskie). Każdy z uczestników będzie mógł stworzyć własną pracę inspirowaną tradycyjnymi wycinankami z różnych stron świata.

5.02, g. 12:00 — Pająk nad głową
Warsztaty plastyczne dla dzieci dla dzieci w wieku 6–12 lat, w ramach cyklu „Ferie w Muzeum Etnograficznym”.
Prowadzenie: Marta Derejczyk.
Pająki to nie tylko budzące u niektórych z nas lęk żyjątka, to także niezwykłe słomiano-papierowe konstrukcje zdobiące kiedyś wiejskie chaty w okresie świątecznym. Na warsztatach uczestnicy wykonają własnego pająka przy pomocy słomek, sznurków i bibułek.


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
Wstęp z biletem za 1 zł, obowiązują zapisy na tydzień przed wydarzeniem: tel. 71 712 71 81 lub edukacja.pawilon@mnwr.pl.

29.01, g. 11:00 — Gramy w kolory
Warsztaty dla dzieci w wieku 9–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Pawilonie”. Prowadzenie: Iwona Gołaj.
Czy marzniemy, gdy patrzymy na niebieską plamę? Co to znaczy, że kolor jest zimny i czy ciepły faktycznie nas rozgrzeje? Zakręcimy kołem kolorów i się przekonamy! Zapraszamy na naukę o barwach połączoną z warsztatem plastycznym. Wspólnie odwiedzimy też wystawę czasową „Grupa Krakowska 1932–1937”.

31.01, g. 11:00 — Gramy w postacie
Warsztaty dla dzieci w wieku 9–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Pawilonie”. Prowadzenie: Justyna Oleksy.
A gdyby tak spędzić poranek w muzeum i poznać postacie z obrazów? Może z którąś z nich uda się zaprzyjaźnić? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na zajęcia w czasie ferii na wystawie czasowej „Grupa Krakowska 1932–1937”.

5.02, g. 11:00 — Gramy w kształty
Warsztaty dla dzieci w wieku 9–12 lat w ramach cyklu „Ferie w Pawilonie”. Prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk.
Ferie to dobry czas, by puścić wodze fantazji. Znasz ten kształt? Człowiek czy zwierzę? A może ani jedno, ani drugie? Sztuka abstrakcyjna pozostawia ogromne pole do fantazji. Zapraszamy na warsztaty z wyobraźni do Pawilonu Czterech Kopuł.

________________________________________________________________________

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i oddziałach
1–2 lutego 2019

1.02, g. 17:00
W piątek o piątej
Oprowadzanie po wystawie czasowej „Grupa Krakowska 1932–1937”
Wstęp z biletem na wystawę czasową
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

2.02, g. 12:00
Mela Muter. Malarka na nowo odkryta
Wykład Magdaleny Szafkowskiej w ramach cyklu „Kobieta w świecie sztuki”

Wybitna artystka, piękna i niezwykle wykształcona kobieta pochodząca ze spolonizowanej inteligenckiej rodziny żydowskiej. Uważała się za malarkę-samouka, choć uczyła się malarstwa w warszawskiej szkole Miłosza Kotarbińskiego. W 1901 roku wyjechała na stałe do Paryża, gdzie kontynuowała naukę w akademiach: de la Grande Chaumiére oraz Colarosi.
Związała się z Towarzystwem Polskim Artystyczno-Literackim, słynną L’Ècole de Paris oraz L’Ècole de Pont-Aven. Eksperymentowała z technikami malarskimi (otarła się o nurt symbolizmu i ekspresjonizmu), wypracowała własny, rozpoznawalny styl. Do ulubionych tematów artystki należały metaforyczne ujęcia ludzkiego losu, sceny macierzyństwa, pejzaże (m.in. Bretanii), portrety, martwe natury z owocami morza.
Niestety, największym sukcesom towarzyszyły w jej życiu osobiste tragedie. Po II wojnie światowej wycofała się i tworzyła z dala od środowiska, mieszkała w ciasnej i wilgotnej pracowni. Zmarła po długim i pracowitym życiu w zapomnieniu, na nowo odkryli ją dopiero polscy kolekcjonerzy: Wojciech Fibak, Tom Podl, Krzysztof Musiał i Marek Loefler.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

2.02, g. 16:00
Powtarzalność
Warsztaty plastyczno-ruchowe dla dorosłych w ramach cyklu „Co mnie porusza w sztuce współczesnej”
Prowadzenie: Barbara Przerwa.

Kilkanaście identycznych kapeluszy, multiplikacja kroczących postaci, zwielokrotnienie ostrej kreski, jednakowe plamy barwne – czym jest powtarzalność w kompozycji dzieła sztuki, jakie budzi w nas uczucia, nudzi czy porusza?
Na pracach eksponowanych na wystawie „Grupa Krakowska 1932–1937” można znaleźć wiele motywów, które przez swą wielość nadają dziełu sztuki określony rytm. Uczestnicy warsztatu będą szukali tych rytmów w przestrzeni muzealnej oraz pędzlem na papierze.

Wstęp z biletem za 3 zł
Zapisy: tel. 71 712 71 81 lub edukacja.pawilon@mnwr.pl
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł