niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ferie i ekonomia

Dla większości dzieci i młodzieży ferie zimowe to czas zasłużonego wypoczynku. Jednak uczniowie z Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej postanowili ten okres przeznaczyć na inwestycję w wiedzę z zakresu ekonomii. Po raz drugi uczestniczą w projekcie „Na Własne Konto”, finansowanym z Europejskiego Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

W pierwszym tygodniu ferii, tj. od 19 do 23 stycznia grupa 16 gimnazjalistów pod opieką nauczycielki Edyty Zerki i studentki Roksany Smoleń uczestniczy w zajęciach z przedsiębiorczości i ekonomii. Poprzez zabawę i gry edukacyjne uczestnicy programu poznają podstawowe pojęcia i narzędzia ekonomiczne, które w założeniu umożliwią im lepszy start w dorosłe życie. Uczniowie odwiedzą bank, gdzie zapoznają się z działalnością instytucji oraz z zasadami korzystania z oferty usług bankowych. Podstawy przedsiębiorczości młodzi ludzie poznają w przedsiębiorstwie, gdzie będą mieli możliwość zobaczyć jak działa firma – mówi dyrektor Elżbieta Marcińska.

Podczas II semestru uczniowie wykorzystując zdobytą wiedzę w praktyce przygotują pracę konkursową – młodzieżową gazetkę ekonomiczną skierowaną do społeczności lokalnej oraz mini biznes plan jej wydania. Autorzy najlepszych prac zostaną zaproszeni na finał konkursu do Warszawy, gdzie będą rywalizować o roczne stypendia edukacyjne.

Zdaniem gimnazjalistów wśród najciekawszych tematów, poruszanych podczas pierwszej edycji programu znalazły się tematy związane z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej, sposobami oszczędzania i inwestowania w banku, budżetem domowym oraz wyborem szkoły i zawodu. Gimnazjum w Lutomi Dolnej od kilkunastu lat prowadzi giełdę edukacją, a realizacja programu „Na własne konto” doskonale wpisuje się w te właśnie działania – dodaje wójt gminy Teresa Mazurek.

Celem programu „Na Własne Konto” jest: poszerzanie wiedzy ekonomicznej uczniów, kształtowanie podstaw przedsiębiorczości, przekazanie umiejętności świadomego planowania własnej ścieżki zawodowej, zmniejszenie dysproporcji w znajomości narzędzi finansowych pomiędzy młodzieżą miejską, a młodzieżą pochodzącą z terenów wiejskich.

„Na Własne Konto” to program edukacji ekonomicznej, skierowany do uczniów gimnazjów z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Realizowany jest we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej i Fundacją na Rzecz Rozwoju Wsi „Polska Wieś 2000″ im. M. Rataja.