piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

„Faust” w Budapeszcie

Opera w Budapeszcie to jeden z najpiękniejszych teatrów operowych na świecie – neorenesansowy gmach, który uroczyście otwarto w 1884 roku, gościł wielu wybitnych artystów, a jego dyrektorem był m.in. także Gustaw Mahler. 17 maja 2015 premierę „Fausta” Charlesa Gounoda po raz pierwszy w historii wyreżyseruje tam Polak – Michał Znaniecki, były dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu, na co dzień tworzący we Włoszech, w Hiszpanii i Argentynie, a w Polsce znany z realizacji spektakli m.in. w Operze Wrocławskiej, Operze Krakowskiej i Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Premierowe przedstawienie „Fausta” wystawione zostanie w stolicy Węgier w ramach Festiwalu Faust225 organizowanego przez Węgierską Operę Państwową, która rok 2015 dedykuje właśnie motywowi faustowskiemu (Goethe wydał pierwszą wersję swojego dramatu 225 lat temu). Główny temat cyklu wydarzeń: pakt człowieka z diabłem jest realizowany przez pięć oper i specjalny koncert. Prezentowane dzieła sceniczne to – oprócz „Fausta” – „Żywot rozpustnika” Igora Strawińskiego, „Wolny strzelec” Carla Marii von Webera, „Doktor Faust” Ferruccio Benvenuto Busoniego i „Mefistofeles” Arrigo Boito.

W zeszłym roku Opera w Budapeszcie uczciła 150. rocznicę urodzin Richarda Straussa: podczas 18 dni festiwalu wystawiła sześć jego oper i zagrała koncert symfoniczny. W przyszłym roku obchodzić będzie 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira – instytucja wystawi opery i balet oparte na sztukach poety, zagra także koncert okolicznościowy.