niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Fakty, mity, opowiastki

Ogłoszono wyniki w liczącym się na świecie rankingu European Cities & Regions of the Future, opracowanego przez fDi Inteligence – opiniotwórcze pismo z grupy Financial Times. W rankingu tym porównano najbardziej obiecujące kierunki inwestycyjne w Europie. Ocenie poddano 330 miast podzielonych na trzy grupy – regiony duże, średnie i małe. Poza tym miasta i regiony oceniono w pięciu podkategoriach: potencjał gospodarczy, przyjazność dla biznesu, łączność, kapitał ludzki i styl życia oraz opłacalność inwestycji. Wrocław zwyciężył w kategorii miast średniej wielkości (od 200 do 750 tys. mieszkańców), ale zajął także pierwsze lokaty – jako najbardziej przyjazna lokalizacja dla biznesu, miejsce z największym potencjałem ludzkim i jako najlepsze miejsce do życia. Ponadto uplasował się na trzecim miejscu w kategorii strategia rozwoju oraz zajął czwarte miejsce w kategorii potencjał ekonomiczny.

• • •

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej jest wśród osób poszukiwanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji. Prawdopodobnie jest to związane z rozbiórką w Wałbrzychu pomnika poświęconego żołnierzom Armii Czerwonej poległym w II wojnie światowej. Pomnik zutylizowano we wrześniu 2022 roku, po uzyskaniu opinii Instytutu Pamięci Narodowej oraz wojewody dolnośląskiego – zgodnie z decyzją prezydenta Romana Szełemeja. Na liście poszukiwanych przez rosyjskie MSW jest jeszcze trzech Polaków – były wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, prezes IPN Karol Nawrocki i prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego Piotr Hofmański.

• • •

Sąd Apelacyjny w Poznaniu zdecydował o wypuszczeniu z tymczasowego aresztu Dariusza Urbańskiego – byłego burmistrza Murowanej Gośliny – oskarżonego m.in. o korupcję, który zamierza wystartować w wyborach samorządowych. W areszcie spędził dwa lata – teraz będzie odpowiadał z wolnej stopy na 24 zarzuty karne. Dariusz Urbański rządził gminą od roku 2014, a do aresztu trafił na początku 2022 roku. Pod koniec stycznia ubiegłego roku skazano go za znieważenie funkcjonariusza CBA w czasie jego zatrzymania, po czym zrezygnował z pełnienia funkcji burmistrza. We wrześniu roku 2023, podczas rozprawy inaugurującej proces przeciwko niemu i dziesięciu innym osobom (m.in. w związku z podejrzeniem przyjęcia korzyści majątkowych, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej), zapowiedział, że wystartuje w wiosennych wyborach na burmistrza Murowanej Gośliny. Urbański twierdzi, że jego zatrzymanie przez CBA, aresztowanie oraz całe śledztwo i proces sądowy są efektem politycznej nagonki.

• • •

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Krakowie zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Zdaniem śledczych miało dojść do złamania prawa w procesie przyznawania dotacji celowych na prace konserwatorskie. Podobno w ciągu pięciu lat z kasy miasta na konto Biura Rozwoju Krakowa miało trafić blisko 1,2 mln zł. W tym czasie spółką kierowali mąż i syn Elżbiety K. – wówczas wiceprezydent ds. rozwoju miasta. Fundusze te zostały przeznaczone na remont należącej do firmy kamienicy w ścisłym centrum Starego Miasta. Samorządowiec nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

• • •

Od 1 marca zwaloryzowana została wysokość świadczenia dla sołtysów, wynosząca 300 zł miesięcznie. Ustawę o świadczeniu pieniężnym w tytułu pełnienia funkcji sołtysa uchwalono 26 maja 2023 roku, a w życie weszła 1 lipca tegoż roku. Wprowadziła możliwość przyznania dodatku pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, który wzrośnie teraz o 36,36 zł.

• • •

Konne dorożki stały się ważnym elementem kampanii wyborczej w Krakowie, a o ustosunkowanie się do kwestii dorożek konnych zwróciło się do kandydatów na urząd prezydenta miasta Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt. Organizacja ta jest przeciwna wykorzystaniu koni jako zwierząt zaprzęgniętych do dorożek i postuluje całkowity zakaz poruszania się takich pojazdów w Krakowie. Dorożki konne mogłyby zostać zastąpione na przykład przez dorożki elektryczne – uważa kandydat na prezydenta Krakowa prof. Stanisław Mazur. Za to inny kandydat na włodarza miasta, radny Łukasz Gibała, zaproponował referendum w sprawie zakazu.

• • •

Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, poinformował, że zwolnił dyscyplinarnie jednego ze swoich współpracowników, a powodem był mobbing wobec pracownicy urzędu miasta. Ponadto prezydent wskazał, iż w Urzędzie Miasta w Rybniku od roku 2012 obowiązuje polityka antymobbingowa, która w jasny sposób określa, co należy zrobić w sytuacji podejrzenia mobbingu. Zgłoszenie dotyczące mobbingu ma miejsce w rybnickim magistracie po raz pierwszy.

• • •

Łukasz Prajer, kandydat na prezydenta Mysłowic, oraz dwoje kandydatów do mysłowickiej rady miejskiej – Gabriela Styrkowicz i Marcin Ziółkowski, reprezentujący oddolną inicjatywę „Alternatywa dla Mysłowic” – wytatuowali sobie na rękach logo tego miasta. Mówią, że szalony pomysł, na jaki wpadli, jest efektem ich miłości do Mysłowic. Podkreślają jednak, że o wyborach i wyborcach myślą bardzo poważnie i oprócz takich zwariowanych pomysłów każdego dnia prezentują swój program wyborczy oraz kandydatów do rady i propozycje rozwojowe dla miasta. Łukasz Prajer jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Znany jest przede wszystkim jako pomysłodawca i organizator festiwalu AlterFest, jednego z najważniejszych festiwali muzyki alternatywnej w Polsce. Prajer przez ponad sześć lat był pracownikiem Mysłowickiego Ośrodka Kultury. Działał w fundacji Choice to Choose, wspierającej m.in. dzieci ze środowisk wykluczonych, i w rozwoju idei wolontariatu. Inicjował akcje społeczne na rzecz dzieci z ubogich rodzin. Brał również udział w działaniach na rzecz budowy nowej siedziby Hospicjum Cordis oraz w zbiórkach na hospicjum. Jest kandydatem bezpartyjnym.

Podglądacz samorządowy