czwartek, 22 lutegoKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ewangelicy otwierają drzwi

Pierwsze Spotkanie Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej zorganizowano w 1991 r. w Goerlitz. Ewangelicy z Kościoła Śląska i Górnych Łużyc, przygotowali spotkanie trzech narodów – Niemców, Czechów i Polaków. Uczestniczyło w nim około 300 osób. Później do tego pomysłu dołączyli Słowacy, Węgrzy i Austriacy. Spotkania były organizowane co 2-3 lata w Pradze, Bratysławie, Dreźnie i Czeskim Cieszynie. W Polsce pierwsze było w Wiśle w 1996 r. Teraz przyszedł czas na Wrocław.

Forum biskupów, warsztaty filozoficzne, panele dyskusyjne, koncerty i występy chórów, a do tego 4 tys. uczestników – to wszystko już od 4 do 6 lipca podczas Spotkania Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej we Wrocławiu.

Spotkanie Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej organizują kościoły ewangelickie z 12 krajów europejskich w tym m.in. z Niemiec, Czech, Słowacji Austrii, Węgier, Ukrainy, Rosji, Finlandii i Polski. W czwartek, zaplanowano Konferencję Zwierzchników Kościołów Luterańskich. W piątek, na inauguracji spotkania w Hali Stulecia wystąpi m.in. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk oraz zespoły ze Słowacji, Rosji i Niemiec. Główny wykład wygłosi profesor Jerzy Buzek. W sobotę na dwóch scenach przy Hali Stulecia oraz w czterech miejscach usytuowanych w okolicach wrocławskiego Rynku (ul. Oławska i Świdnicka) będzie można obejrzeć występy krajowych i zagranicznych chórów, zespołów i grup teatralnych. Organizatorzy zapraszają na wieczór otwartych kościołów wszystkich wyznań (13 świątyń w centrum miasta).

* * *

Po upadku żelaznej kurtyny w 1989 roku otwarło się wiele drzwi dla Kościołów w Europie Środkowej. W 1991 roku grupa chrześcijan z Niemiec, Polski i Czechosłowacji spotkała się w Zgorzelcu, na granicy polsko-niemieckiej, aby wymienić się doświadczeniami z życia parafialnego w swoich krajach. Ewangelicki Kościół Śląskich Górnych Łużyc zaprosił protestanckie kościoły mniejszościowe z Europy Środkowej do tego spotkania i tym samym zapoczątkował tradycję wspólnych spotkań w odstępie dwóch lub trzech lat. Spotkanie otrzymało nazwę w trzech językach według kraju: Spotkanie Chrześcijan, Christliche Begegnungstage i Setkání křesťanů. Od roku 1999 biorą w nim udział Słowacy a od 2005 roku protestanckie Kościoły z Węgier, Austrii, Saksonii i Bawarii.

Spotkanie Chrześcijan stało się znaczącym wydarzeniem w życiu środkowoeuropejskich kościołów mniejszościowych, stało się miejscem spotkania i wymiany poglądów pomiędzy ludźmi o wspólnej tradycji w podobnym kontekście społeczno-kulturowym.

Szczegóły wrocławskiego spotkania znajdziesz TUTAJ