sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Energetycznie i ekologicznie

Na terenie Targów Kielce na przełomie lutego i marca odbyła się kolejna edycja targów ENEX, Ekotech i Green City Expo. Jak co roku, impreza zgromadziła bardzo liczne grono wystawców i gości.

Na kieleckich targach poświęconych między innymi ochronie środowiska, gospodarowaniu odpadami oraz nowym możliwościom w pozyskiwaniu energii, jej przetwarzaniu i udostępnianiu znalazło się około 160 firm z dziesięciu krajów. Jak co roku, produkty z sektora energetycznego oraz obszaru ochrony środowiska i gospodarki odpadami zostały nagrodzone podczas uroczystej gali. Poza medalami i wyróżnieniami, ENEX, Ekotech i Green City Expo to przede wszystkim setki spotkań biznesowych, dziesiątki seminariów, paneli dyskusyjnych, a także zajęć dydaktycznych skierowanych do najmłodszych. Między innymi specjalnie dla maluchów grupa PGE Dystrybucja przygotowała przedstawienie, które miało na celu uświadomienie przedszkolakom znaczenia dbałości o środowisko naturalne oraz przetwarzanie energii.

W ramach Targów EKOTECH nie zabrakło specjalnej części adresowanej do samorządów. Zainteresowaniem cieszyły się prezentacje i warsztaty dotyczące np. gospodarki odpadami, odzyskiem, segregacją. Nie zabrakło też ważnych informacji związanych z badaniami, analizami, projektowaniem i realizacją inwestycji, które powinny być przyjazne dla środowiska.

Na zwiedzających targi czekali też przedstawiciele firm trudniących się m.in. produkcją i dystrybucją wyrobów dla gospodarki odpadowej oraz systemów i urządzeń do oczyszczania ścieków przemysłowych i komunalnych. Nie zabrakło również propozycji przedsiębiorstw oferujących urządzenia do utrzymania czystości ulic, budynków, pomieszczeń i sprzętu do pielęgnacji zieleni.

Sporo miejsca na targach poświęcono smogowi – zjawisku, z którym walkę rozpoczęło wiele polskich miast. Temat wydaje się szczególnie palący, zważywszy że problem dotyczy nie tylko dużych aglomeracji, ale także mniejszych miejscowości. Odbyło się m.in. spotkanie branży energetycznej pn. „Walka ze smogiem – wyzwanie dla nas wszystkich”. Wzięli w nim udział przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji państwowych i świata nauki. Konferencję otworzyła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, która – dostrzegając potrzebę zmian – zaznaczyła istotę wsparcia ekonomicznego. Właśnie o źródłach finansowania inwestycji w zakresie ochrony środowiska dyskutowali przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Katarzyna Kitlińska oraz Renata Ciesielska wskazały, w jakich programach wsparcia mogą wziąć udział zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne.

Konferencja „Walka ze smogiem – wyzwanie dla nas wszystkich” była jedną z wielu targowych debat. Bardzo ciekawie prezentowały się też spotkania „Ekolog dla Samorządów” czy „Zieleń potrzebna od zaraz”.

(tk)