wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ekologiczna plaga

Akcja „365 reklamówek śmieci” została wybrana przez czytelników portalu ulicaekologiczna.pl jako Kampania Społeczna Roku 2015. Motorem napędowym akcji było jednoosobowe działanie prezesa Fundacji Ekologicznej Arka Wojciecha Owczarza.

 

Jak podał serwis śląskiego WFOŚiGW, prezes Arki postanowił zebrać 365 reklamówek z odpadami porzuconymi w lasach, parkach i nad jeziorami. W ten sposób chciał zachęcić innych do zmiany myślenia. Pragnął, by rozpoczęła się jak najszersza dyskusja o recyklingu i wyjątkowo złych odpadach, jakimi są niektóre opakowania.

– Udało mi się zebrać dokładnie 373 reklamówki śmieci, a w całej akcji zebraliśmy ich ponad 3500. Odbyło się także kilkanaście akcji edukacyjnych. W edukację ekologiczną towarzyszącą akcji angażowały się szkoły i organizacje z całej Polski. Dlatego akcję chcemy kontynuować – powiedział serwisowi katowickiego WFOŚiGW Wojciech Owczarz.

Jednorazowa reklamówka jest jedną z najgorszych plag ekologicznych. Dane statystyczne są porażające. Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie bilion plastikowych reklamówek. Po wykorzystaniu powstaje z nich około 18 milionów ton odpadów. A jak długo używamy jednej? Średnio tylko 25 minut! Potem wyrzucamy. Akcja „365 reklamówek śmieci” ma przynieść konkretny efekt ekologiczny: mniej dzikich wysypisk, mniej odpadów zanieczyszczających środowisko, więcej opakowań trafiających do przetworzenia.

Istotna jest również regularna edukacja społeczeństwa w zakresie świadomej konsumpcji (kupowanie produktów jak najmniej zapakowanych) oraz prawidłowej gospodarki odpadami (recykling zamiast składowania odpadów). W Polsce na wysypiska wciąż trafia aż 70 proc. śmieci. To wielokrotnie więcej niż w większości krajów Europy Zachodniej.

Ogólnopolska kampania „Nie bądź jednorazowy” była dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

(opr. mit)