wtorek, 23 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ekologia przez duże E, czyli targi Ekotech z mocą ekoinnowacji

To, że kieleckie święto branży komunalnej ma ogromne znaczenie dla rozwoju całego sektora, a także dla polskich samorządów i miast, zgodnie przyznawali odwiedzający 24. edycję targów Ekotech. W jednym miejscu niemal 80 firm z kilku krajów prezentowało innowacyjne rozwiązania do zarządzania odpadami, a liczne fora, debaty i konferencje były okazją do pozyskania nowych pomysłów i inspiracji. W tym samym czasie, w kieleckim ośrodku miały miejsce targi Autostrada i zawody biogospodarcze Hackathon.

Tegoroczne targi Ekotech, które zrealizowano w nowej formule i w nowym terminie, przyciągnęły do Targów Kielce liczne grono przedstawicieli samorządów, specjalistów ds. gospodarki odpadami i liderów z branży komunalnej. Spotkanie w Kielcach stanowiło platformę do wymiany doświadczeń, nawiązywania współpracy oraz do zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów w branży. – Coraz większą uwagę przywiązujemy do segregacji odpadów. W temacie recyklingu i gospodarki odpadami, mamy jednak jeszcze wiele do zrobienia, więc nasze wydarzenie jest bardzo potrzebne i z pewnością będzie się rozwijało – podkreślał podczas otwarcia targów Targów Kielce dr Andrzej Mochoń.

Innowacje i nowości na targach Ekotech

Gospodarka komunalna musi sięgać po ekologiczne, ekonomiczne, ale także ergonomiczne rozwiązania. Nowoczesne podejście do zarządzania odpadami mogli poznać zwiedzający 24 targi Ekotech. Tegoroczni wystawcy zaproponowali wiele rozwiązań, które nie tylko zwiększą wydajność firm recyklingowych, ale także ułatwią wprowadzenie w życie zmian prawnych, które czekają nas już w przyszłym roku.

Wprowadzany od stycznia system kaucyjny przewiduje, że dla butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów oraz puszek metalowych o pojemności do jednego litra, kaucja wyniesie 50 groszy. Firma AKE Technologies na targach Ekotech zaprezentowała modułowy automat zwrotny, który sprawdzi się w dobie systemu kaucyjnego – Nasze urządzenie rozpoznaje butelki z kaucją i te bez po kodach kreskowych. Nawet, jeśli użytkownik będzie próbował oszukać system i przekleić kod, automat wykryje nieprawidłowość – mówił Marcin Derenda z firmy AKE Technologies, systemu do sortowania, prasowania i przechowywania opakowań zwrotnych. – Urządzenie można postawić wszędzie, jest mobilne, więc to dobre rozwiązanie np. podczas wydarzeń, koncertów. – dodaje prezes firmy.

Unowocześnienie systemu BDO wprowadzonego w 2020 proponuje firma TwojeBDO. Oferuje platformę, która rewolucjonizuje sposób zarządzania odpadami. – System BDO w swojej podstawowej wersji nie jest przyjazny firmom recyklingowym. Nie posiada wielu funkcjonalności i przez to jest mało ergonomiczny. TwojeBDO działa na zasadzie rozszerzenia do przeglądarki. Modyfikujemy stronę rządową, dodając rozmaite funkcje – mówił Krzysztof Fidoń – Im większa firma, im więcej kart musi uzupełnić, tym lepsze jest to dla nich rozwiązanie – dodawał przedstawiciel firmy.

Poszukiwanie ergonomicznych rozwiązań przyświecało także twórcom kosza CitySolar, którzy opracowali kosz na śmieci, zasilany energią słoneczną – To inteligentny pojemnik, w którym wmontowano prasę kompresującą odpady. Jej napęd zasilany jest energią słoneczną. Zyskujemy zatem powierzchnię, ale jednocześnie zmniejszamy wydatki i ślad węglowy – wyjaśniała Martyna Samson – To skandynawskie rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w miejscach publicznych, szkołach czy dużych firmach – dodawała.

Z energii odnawialnej korzysta także elektryczna śmieciarka polskiego producenta, Grupy Auto Moto Projekt – Innowacyjność polega na tym, że śmieciarka zasilana jest bezpośrednio z własnych baterii, nie wpinamy się do baterii trakcyjnych. Dzięki temu nasz samochód może przejechać 250 kilometrów – czyli tyle czasu, ile pracuje ciężarówka w cyklu miejskim 8 godzin. – mówił Michał Zubilewicz – Testowaliśmy rozwiązanie w kilku miastach, gdzie sprawdziło się rewelacyjnie – chwalił się założyciel firmy.

Podczas tegorocznych targów Ekotech firma Globtrak Polska premierowo zaprezentowała system czterech kamer, wyposażonych w moduł sztucznej inteligencji. – Rozwiązanie ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa osób znajdujących się w pobliżu pojazdu w trakcie odbioru odpadów na terenie miasta. System ma za zadanie wspierać młodych kierowców w manewrowaniu pojazdami dla branży komunalnej – dodawał Rafał Chaba z firmy Globtrak Polska.

Fundacja Odzyskaj Środowisko, MB Recycling, PolKa – Polska Kaucja i GECON wystawili się wspólnie na targach Ekotech, gdzie prezentowali praktyczny wymiar recyklingu, oferując nowe rozwiązania w zakresie gospodarki cyrkularnej i edukacji ekologicznej. Wśród nich znalazły się piękne figury szachowe wykonane z surowców wtórnych, części kabli czy lodówek. Fundacja Odzyskaj Środowisko z dumą prezentowała ule z recyklingu, stworzone z bębna pralki.

Recykling odpadów, paneli fotowoltaicznych i pojazdów, a także system kaucyjny głównymi zagadnieniami branżowych spotkań na Ekotech

Tradycją targów stało się już organizowane po raz dziesiąty Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami nt. trendów i wyzwań stojących przed sektorem odpadów. – Kielce to idealne miejsce na organizację tego forum – mówił podczas uroczystego otwarcia organizator spotkania Andrzej Bednarek prezes firmy AK NOVA. – Chociaż jesteśmy z Poznania, to właśnie podczas Targów Ekotech w Kielcach od 10 lat organizujemy to forum i to się nie zmieni – dodawał.

Tegoroczną edycję MIFOD zrealizowano pod hasłem „ES”, jak „Efektywność Sytemu” z udziałem zaproszonych gości ze Słowacji, Portugalii i Włoch. Rozmowy dotyczyły m.in. innowacyjnych systemów zbiórki odpadów, systemów kontroli zbiórki odpadów, a także barier w osiąganiu wyższych poziomów recyklingu. Z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenie Stacji Demontażu Pojazdów Eko-Auto oraz firmy Ekolog na Ekotech miały miejsce dwa spotkania „Ekolog dla samorządów” oraz „Ekolog dla firm” poświęcone m.in. kwestii porzuconych samochodów na ulicach miast, sporządzania dokumentów strategicznych dla jednostek samorządu terytorialnego oraz tematu audytu środowiskowego. Dużym zainteresowaniem podczas targów cieszyła się również debata pt. „Start systemu kaucyjnego. Znaczenie dla konsumenta i biznesu” organizowaną przez spółkę PolKa-Polska Kaucja nt. znaczenia wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce dla biznesu i konsumentów.

W gronie prelegentów debaty znaleźli się specjaliści z branży, w tym Sebastian Anioł z firmy InPost, Filip Piotrowski specjalista GOZ w UNEP/GRID, Marek Mateja – koordynator wdrożenia SUP, Marcel Rakowski PolKa – Polska Kaucja oraz Ewa Badowska-Domagała, radca prawna. Eksperci zgodnie przyznawali w trakcie rozmów, że system kaucyjny jest w Polsce niezbędny i można się do jego wprowadzenia odpowiednio przygotować, pomimo wielu wyzwań.

Po raz pierwszy na Ekotech odbyło się również spotkanie poświęcone wyzwaniom dla recyklingu paneli fotowoltaicznych i baterii litowo-jonowych dla elektromobilności organizowane przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu. Wzięli w nim udział przedstawiciele administracji publicznej, przedsiębiorcy oraz wszystkie osoby zainteresowane kwestiami ochrony środowiska i gospodarowania odpadami.

Na Ekotech nie zabrakło również konferencji szkoleniowo-informacyjnej organizowanej przez Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów FORS na temat najnowszych trendów i przepisów w branży recyklingu pojazdów, pakietu deregulacyjnego i ESG. Jak podkreślał Adam Małyszko, prezes Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów (FORS), podczas prelekcji otwierającej konferencję, branża recyklingu pojazdów będzie się rozwijać. Zaawansowane technologie recyklingu pozwolą na odzyskiwanie większej ilości wartościowych surowców z pojazdów kończących swój cykl życia. Jednak zagrożeń dla rynku jest wiele.

Na targach można było skorzystać z bezpłatnych porad ekspertów w Mobilnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Wśród atrakcji dodatkowych dla branżowych zwiedzających były również dwa konkursy z nagrodami od firmy Santrade: konkurs wiedzy i zręcznościowy. Nagrody w tych konkursach trafiły kolejno do firmy PUH RUCHAŁA oraz Jarmet.

Forum Polsko-Ukraińskie na Ekotech

Po raz pierwszy w trakcie targów Ekotech w Targach Kielce powstało stoisko narodowe firm z Ukrainy organizowane przez Centrum Ekologii i Promocji Gospodarczej oraz Polsko-Ukraińskie Centrum Gospodarcze. – Nasi goście, delegacja miast ukraińskich jest z nami, aby podzielić się tym, co mają w miastach do zaoferowania, swoimi oczekiwaniami oraz tym, co chcieliby zrobić. To cisi bohaterowie, na których barkach spoczywa los mieszkańców. To oni martwią się o ich zdrowie, życie, jedzenie i mieszkanie w huku bomb czy spadających dronów – podkreślał Czesław Roll, prezes Zarządu Centrum Ekologii i Promocji Gospodarczej. W Ekotechowej strefie współpracy z Ukrainą zrealizowano liczne spotkania przedstawicieli kilku miast i gmin z Ukrainy z reprezentantami władz miasta Kielce i lokalnego biznesu. W wydarzeniu wzięli udział włodarze ukraińskich miast i gmin z takich miejscowości jak Zwiagiel, Korostień, Połtawa, Uman oraz Bojarka. Rozmowy zaproszonych gości dotyczyły m.in. polskich doświadczeń w modernizacji miast, możliwości rozwoju miast ukraińskich oraz sposobów ewentualnej współpracy.

Nagrody i wyróżnienia Ekotech przyznane!

Podczas tegorocznej gali Ekotech doceniono innowacyjne rozwiązania w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki odpadami, a także firmy wyróżniające się atrakcyjnym i nowoczesnym stylem wystąpienia targowego. Wyróżnienia za najlepsze produkty otrzymały następujące firmy:

  • APRIVA za Elektryczną zamiatarkę ZEN,
  • EcoHydroCarbon za termiczne przekształcanie odpadów polimerowych,
  • Globtrak Polska za system wizyjny GT AI Globtrak,
  • Ekorum za kampanię edukacyjno-informacyjną w zakresie gospodarki odpadami zrealizowanej dla MZGOK w Janczycach.

Nagrody 24. Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech powędrowały do:

  • firmy ECO_UTILITY Ecoutility za elektroniczną altanę śmietnikową,
  • firmy BARTESKO PW, BARTŁOMIEJ SKOWROŃSKI, za mobilne elektryczne urządzenie do prac komunalnych,
  • Grupy Auto Moto Projekt za w pełni elektryczną śmieciarkę.

Wyróżnienia TOP DESIGN za atrakcyjny i nowoczesny styl wystąpienia targowego otrzymały takie firmy jak: Krozmet, Recykl organizacja odzysku, Kärcher, GP Truck Trading, Zeppelin Polska oraz Melex. Nagrody TOP DESIGN za nowatorską, elegancką i kompleksową prezentację targową powędrowały do firm MB Group, Dreiger oraz Globtrak Polska. Na zakończenie uroczystej gali doceniono również Wystawców, którzy w tym roku świętują jubileusze. Życzenia z okazji 5-tych urodzin otrzymała firma TwojeBDO. Jubileusz 15lecia obchodzi firma Globtrak Polska. Ćwierćwieku działa już firma GP TRUCK TRADING, a także Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów FORS. Jubileusz 30lecia świętuje firma Zygmunt J. Głuchowski S.C. Zygmunt Głuchowski I Helena Głuchowska Kooperacja – Przemysłowo-Handlowa, a 35 urodziny obchodzi firma Abrys. Na rynku od okrągłych 40 lat działa również firma SaMASZ.

Na kolejną 25. edycję Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech organizatorzy zapraszają już w 2025 roku.

Patronem medialnym tegorocznej edycji Ekotech był miesięcznik „Gmina Polska. Krajowy Przegląd Samorządowy”