czwartek, 22 lutegoKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Egzotyczne klimaty w Wojsławicach

Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach przybliży nam świat Dalekiego Wschodu organizując w sobotę i niedzielę 23. i 24. czerwca Międzynarodowy Festiwal Bonsai, pod hasłem „20 lat bonsai w Polsce”.

W ramach tego festiwalu przez dwa dni można uczestniczyć w wykładach, oglądać wystawy drzewek bonsai oraz fotografii Włodzimierza Pietraszki „Magia orientalnych ogrodów – Japonia, Chiny, Korea”. Niezwykłym wydarzeniem w skali kraju będą pokazy formowania roślin różnych światowych szkół, w wykonaniu 10 mistrzów z Azji i Europy. Na koniec zaplanowano pokaz japońskiej sztuki walki kendo. W niedzielę o godzinie 13 Witold Czuksanow zaprosi na ekologiczną zabawę „Polska w kwiatach”. Tradycyjnie na zakończenie weekendu w niedzielę o godzinie 16 rozpocznie się koncert z cyklu „Muzyka w ogrodzie” – tym razem wystąpi, działający już od 10 lat, zespół śpiewaczy Czerwona Jarzębina z Bielawy.

W Arboretum, jednym z najpiękniejszych parków w Europie, o powierzchni ponad 62 hektarów, na wielu rabatach wciąż królują wspaniałe i różnorodne róże. Jako że w tym roku upalna wiosna przyspieszyła o kilka tygodni wegetację roślin, już rozpoczęły kwitnienie liliowce. W Arboretum znajduje się najbogatsza kolekcja liliowców w Polsce, licząca ponad 3 tysiące odmian. W pełnej krasie są wodne grzybienie (lilie wodne), dziurawce, szałwie, puszyste kwiatostany rozwijają perukowce oraz tawułki – rośliny długowieczne mimo pozornej delikatności. Wspaniałym, mocnym zapachem wabi już rabata lawendy, liczne jaśminowce i rodzime lipy. W upalne dni można odetchnąć w cieniu starych drzew w zabytkowej części podworskiego parku, czy też nad jednym z dziesięciu urokliwych stawów, lub w miejscach do piknikowania. Jest też plac zabaw dla dzieci, i ogromny parking. Kasy Arboretum są czynne od 9.00–18.00 codziennie, także w święta.

Fot. W. Pietraszko