Sekretarz stanu STANISŁAW SZWED wziął udział w panelu dyskusyjnym „Ukraińcy w Polsce”, który odbył się drugiego dnia XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
– Zdajemy egzamin z pomocy – ocenił wiceminister nasze zaangażowanie we wspieranie obywateli Ukrainy, którzy uciekają do Polski przed wojną.
Powszechne zaangażowanie
– Od początku wojny w Ukrainie granicę z Polską przekroczyło ponad 3,8 mln uchodźców. Bez mocnego zaangażowania instytucji rządowych, samorządowych, osób fizycznych, wolontariatu, NGO nie bylibyśmy w stanie pomóc w takim zakresie, jak pomagamy – mówił wiceminister Szwed. Przypomniał zaangażowanie nie tylko rządu, który szybko wprowadził specustawę, ale także Straży Granicznej, Wojsk Obrony Terytorialnej, Państwowej Straży Pożarnej, Polskich Kolei Państwowych czy licznych organizacji pozarządowych.

Kobiety zastąpiły mężczyzn
– Dzięki przyjętej specustawie umożliwiliśmy obywatelom Ukrainy dostęp do rynku pracy. Jedyny wymóg formalny leży po stronie pracodawcy, który jest zobowiązany powiadomić w ciągu 14 dni powiatowy urząd pracy o zatrudnieniu danej osoby – mówił wiceminister. Dodał, że wyzwaniem dla rynku pracy jest zmieniająca się struktura osób: – Przed 24 lutego w Polsce legalnie pracowało 2 mln Ukraińców. Dziś w ZUS jest ich zarejestrowanych 700 tysięcy.
Wcześniej większość pracowników stanowili mężczyźni. Obecnie wśród przybywających dominują kobiety z dziećmi.
Jednorazowe świadczenie i pomoc w znalezieniu pracy
W znalezieniu pracy pomaga im prowadzony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej program „Razem Możemy Więcej”. Jest on skierowany do samorządów, organizacji pozarządowych oraz instytucji rynku pracy. Pomaga m.in. w nauce języka polskiego, koniecznego do podjęcia zatrudnienia. W jego ramach wpłynęło już ponad 900 wniosków na projekty aktywizujące cudzoziemców. Przeznaczono na niego 100 mln zł.
Wiceminister Stanisław Szwed podkreślił także, że z wprowadzonego specustawą jednorazowego świadczenia skorzystało już blisko 600 tys. obywateli Ukrainy.
(mrps)
Razem Możemy Więcej
Już w lutym Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło konkurs ofert „Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2023”, który był pierwszą odsłoną Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców przewidzianego na lata 2022-2025. W ramach konkursu samorządy, organizacje pozarządowe i instytucje rynku pracy mogły ubiegać się o środki z Funduszu Pracy na aktywizację zawodową i integrację cudzoziemców legalnie przebywających w Polsce. W pierwszej edycji programu pomoc skupiona jest na obywatelach Ukrainy i Afganistanu.
Bez mocnego zaangażowania instytucji rządowych, samorządowych, osób fizycznych, wolontariatu, NGO nie bylibyśmy w stanie pomóc w takim zakresie, jak pomagamy uchodźcom z Ukrainy.