Zapraszamy do zapoznania się z relacją dotyczącą działalności edukacyjnej Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, w której kierownictwo NFM przedstawiło m.in. informacje o Centrum Edukacyjnym NFM, Akademii Melomana i nowym projekcie skierowanym do młodych muzyków – NFM MASTERCLASS.
AKADEMIA MELOMANA
Akademia Melomana NFM to nowy projekt, który powstał z myślą o naszych najwierniejszych słuchaczach. Obejmuje cykl zajęć przeznaczonych dla osób dorosłych, pragnących pogłębić swoją wiedzę i stać się świadomymi uczestnikami życia kulturalnego. Podczas spotkań studenci poznają podstawy zasad muzyki oraz harmonii, będą też uczestniczyć w wykładach, m.in. z historii muzyki, oraz projektach warsztatowych, w tym z tańca ludowego, muzycznego teatru dźwięków czy emisji głosu. Ponadto członkowie Akademii odkryją zakamarki gmachu NFM i wezmą udział w wybranych próbach generalnych, koncertach kameralnych i symfonicznych organizowanych przez NFM.
Pragniemy stworzyć przyjazne warunki do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym Wrocławia, dlatego też nieodłącznym elementem Akademii będą spotkania przy kawie, wycieczki oraz wspólne rozmowy – by razem poszerzać pasje i wiedzę o muzyce.
Studenci Akademii będą mogli dwukrotnie w danym semestrze uczestniczyć w wybranych koncertach organizowanych przez NFM. Przyjrzą się też z bliska pracy dyrygenta i orkiestry, uczestnicząc w wybranych otwartych próbach generalnych. Ponadto, na podstawie legitymacji studenta Akademii Melomana NFM, zyskają możliwość nabycia biletów na inne wybrane koncerty organizowane przez NFM ze specjalną zniżką.
Szczegółowe informacje na www.nfm.wroclaw.pl/akademia-melomana.
NFM MASTERCLASS
Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu inicjuje nowy projekt edukacyjny skierowany do pełnoletnich uczniów i studentów polskich szkół i uczelni muzycznych. Pod nazwą NFM MASTERCLASS. Jest to cykl spotkań i lekcji mistrzowskich z artystami goszczącymi w przestrzeniach Narodowego Forum Muzyki. W sezonie 2022/23 w gronie naszych mistrzów znaleźli się między innymi: Gidon Kremer (skrzypce), Karol Mossakowski (organy), Gabor Boldoczki (trąbka), Nicolas Altstaedt (wiolonczela), Garrick Ohlson.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie www.nfm.wroclaw.pl/masterclass.
AKADEMIA CHÓRALNA – projekt realizujący dwa programy edukacyjne: Śpiewająca Polska i Polski Narodowy Chór Młodzieżowy. Misją programu Śpiewająca Polska jest upowszechnienie śpiewu zespołowego wśród dzieci i młodzieży szkolnej jako elementu edukacji muzycznej. W programie od 2005 roku wzięło udział prawie 4 000 chórów, w sumie 100 000 dzieci z miast i obszarów wiejskich.
Najbardziej spektakularne wydarzenia w ramach programu, to koncerty finałowe, w czasie których na scenie śpiewa łącznie 1000 chórzystów. Program realizuje przeszło 300 wydarzeń artystycznych w ciągu roku w całym kraju. Naszym celem jest też upowszechnianie polskiej muzyki współczesnej. U polskich kompozytorów zamawiamy utwory chóralne, które nie tylko wykonywane są na koncertach, ale także wydawane w formie publikacji i rozpowszechniane następnie w całej Polsce. Udzielamy profesjonalnego wsparcia metodycznego i merytorycznego dyrygentom chóralnym.
Nabór do programu startuje w ostatnim tygodniu października 2022 r. i potrwa do 20 listopada 2022 roku. Dyrektorką artystyczną i programową programu Śpiewająca Polska jest Izabela Polakowska-Rybska
Natomiast Polski Narodowy Chór Młodzieżowy umożliwia młodym śpiewakom z całej Polski nawiązanie współpracy z muzykami światowej sławy i przygotowuje ich do pracy w zawodowych zespołach. NFM angażuje się w wymianę międzynarodową (Niemcy, Anglia, Litwa, Portugalia, Czechy), współpracuje z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa i bierze udział w ważnych festiwalach: Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans, Singing Europe, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Dzięki tej inicjatywie podniesione zostały kwalifikacje muzyczne ponad 1000 muzyków (od 2013 r.).
Nabór do programu startuje 1 listopada i potrwa do 20 listopada 2022 r. Dyrektorką artystyczną i programową Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego jest jego pomysłodawczyni – Agnieszka Franków-Żelazny.
CENTRUM EDUKACYJNE NFM
Dla najmłodszych dzieci NFM przygotowało różnorodną ofertę zajęć odbywających się w ramach Centrum Edukacyjnego. Nigdy nie jest za wcześnie, żeby zacząć rozwijać swój potencjał muzyczny. W pracy z maluchami wykorzystujemy koncepcje umuzykalniania opracowane m.in. przez E.E. Gordona, V. Sherborne i C. Orffa. Najmłodsi uczestniczą w zajęciach razem z rodzicami, co jest okazją do budowania wzajemnych więzi. Starsze dzieci i nastolatkowie z kolei biorą udział m.in. w zajęciach tanecznych, teatralnych oraz rytmicznych, uczą się też świadomego posługiwania głosem. Spotkania odbywają się w stałych grupach raz lub dwa razy w tygodniu.
POŚPIEWAJ MI MAMO, POŚPIEWAJ MI TATO
Propagowanie idei wspólnego śpiewania jest w działalności edukacyjnej NFM wyjątkowo ważne. Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato to akcja społeczna powstała z inicjatywy dyrektora NFM – Andrzeja Kosendiaka – i prowadzona z powodzeniem od 2010 r. Podczas cyklu warsztatów składającego się z trzech spotkań organizowanych w NFM – a także w szkołach rodzenia, bibliotekach, kawiarniach i wielu innych miejscach – uczestnicy dowiadują się, ile miłości i ciepła można przekazać dzieciom w śpiewie oraz uczą się kilku kołysanek, które skutecznie usypiają podopiecznych i gwarantują im kolorowe sny.
FILHARMONIA FAMILIJNA
Wspólne wyjście z dziećmi na koncert w niedzielny poranek to doskonały pomysł na wartościowe spędzenie czasu z rodziną. Pełne elementów teatralnych, tańca i dowcipu koncerty organizowane w ramach Filharmonii Familijnej bawią młodszych i starszych. Wszyscy wychodzą z NFM podekscytowani i bogatsi w wiedzę o muzyce, przyswojoną w niezauważalny sposób dzięki wspólnej rozrywce. To zaproszenie do świata wybitnych kompozytorów różnych epok, do podróży w głąb muzycznej baśni, do poznania rozmaitych kultur. Celem koncertów jest przygotowanie do aktywnego, świadomego i kreatywnego uczestnictwa w kulturze i sztuce.