poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Edukacja wśród dzikich zwierząt

Wizyta w ogrodzie zoologicznym to oczywiście spotkania ze zwierzętami. Poza zwykłym oglądaniem egzotycznych (i nie tylko) ptaków, ssaków, gadów czy ryb można naszą wyprawę dodatkowo wzbogacić.

Postrzeganie ogrodów zoologicznych tylko jako miejsc rozrywki już dość dawno zostało uznane za mocno przestarzałe. Obraz współczesnego ogrodu zoologicznego jest odzwierciedleniem jego rzeczywistej roli w działaniach podejmowanych na rzecz ochrony dzikich gatunków zwierząt, propagowania idei ochrony przyrody, prowadzenia badań naukowych i szerokiej edukacji społeczeństwa w zakresie ochrony dzikich gatunków i ich roli w ekosystemach. Osoby pracujące w ogrodach zoologicznych znakomicie sobie zdają sprawę z tego, że dla większości dzieci i młodzieży ogrody stanowią miejsce pierwszego kontaktu z dzikimi zwierzętami. Zoo to zazwyczaj miejsce pierwszych wrażeń i doznań, jakie nieodłącznie towarzyszą obserwacjom dzikich zwierząt. Nie wolno więc nie doceniać olbrzymiej roli, jaką spełniają ogrody zoologiczne w wychowywaniu kolejnych pokoleń w szacunku dla dzikiej przyrody.

Od 1 kwietnia do końca sierpnia wrocławskie zoo wprowadziło cykl spotkań z edukatorami. Spotkania są tematycznie związane z określoną grupą zwierząt. Ich celem jest wzbudzenie w uczestnikach ciekawości światem zwierząt i nakłonienie do ekologicznych postaw. Uczestnicy spotkań mają okazję dotknąć jaj, skór, piór różnych zwierząt, posłuchać o ich niezwykłych cechach, a także nauczyć się zasad świadomej konsumpcji czy sposobów oszczędzania nieodnawialnych źródeł energii. Spotkania przygotowano tak, aby zaciekawić dzieci i dorosłych. Każde zaczyna się w sobotę o godz. 11 w sali edukacyjnej w Afrykarium, potem edukator będzie czekał na chętnych w określonych punktach na terenie ogrodu. Udział jest bezpłatny i nie ma rezerwacji – obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Na aktywnych uczestników czekają niespodzianki.

W czerwcu edukatorzy opowiedzą między innymi o zwierzętach sawanny i lasów tropikalnych. W lipcu chętni dowiedzą się o nielegalnym handlu zwierzętami w Azji i o tym, co grozi tygrysom, nosorożcom, gibonom czy pandom. Sierpień to spotkanie o lokalnej bioróżnorodności. Ci, którzy przyjdą, dowiedzą się chociażby o niezwykłej roli pszczół w życiu całego świata. Będzie także okazja do bliższego poznania takich gatunków jak żubr, niedźwiedź, ryś, żbik i foka. Szczegóły dotyczące tych spotkań znaleźć można na stronie wrocławskiego ogrodu zoologicznego (www.zoo.wroclaw.pl).

W tym miejscu warto dodać, że edukacja to ważny element działań ogrodów na całym świecie. W marcu w Paryżu spotkali się edukatorzy ze wszystkich ogrodów zoologicznych w Europie. Oczywiście nie zabrakło także przedstawicieli Wrocławia. Udział w spotkaniu wzięły – związane z wrocławskim zoo – Anna Mielnikiewicz i Katarzyna Walowska. Konferencja dotyczyła różnorodnych metod angażowania odbiorców w tematykę przyrodniczą: jak twórczy projekt inspiruje różnorodność edukacji w ogrodach zoologicznych i akwariach. Uczestnicy zapoznali się z nowymi technikami i pomysłami związanymi z edukacją w zakresie ochrony przy kompleksowym wykorzystaniu prezentacji, warsztatów i dyskusji. Konferencja była wielkim sukcesem. Z dobrze poinformowanych źródeł wiemy, że wrocławskie edukatorki wróciły z nowymi pomysłami. Oj, chyba będzie się działo. I o to chodzi.

(tm)