czwartek, 18 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Dziennik z loginem

Nie wymaga instalacji żadnego nowego oprogramowania, wystarczy komputer z dostępem do internetu. Elektroniczny dziennik w Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie od nowego roku szkolnego zastąpił papierową jego wersję. Placówka w Pszennie jest jedną z pierwszych w regionie świdnickim, która stosuje od trzech tygodni tylko jeden dziennik, elektroniczny.

Do użycia dziennika elektronicznego wystarczy komputer z dostępem do internetu. Nauczyciele mogą korzystać z dziennika podczas zajęć i w domu, a rodzice z pracy. Na podstawie indywidualnie przydzielonego loginu i hasła rodzice mogą sprawdzać oceny swoich dzieci, ich frekwencję w szkole, plan zajęć, sprawdzianów i zajęć domowych.

– Prowadzona jest także korespondencja pomiędzy nauczycielami a rodzicami za pośrednictwem takiego właśnie dziennika. Jest to duża wygoda dla wszystkich. Natomiast nie odstąpiliśmy od typowych spotkań z rodzicami i opiekunami uczniów. Koszt takiego rozwiązania to kwota 24 zł. na rok. Jeżeli ktoś z rodziców nie posiada komputera, a zgłosi się do gimnazjum – może otrzymać bezpłatnie komputerowy wydruk z wynikami ocen swoich podopiecznych. Nad całością bezpieczeństwa systemu czuwa firma LIBRUS – mówi dyrektor gimnazjum Zbigniew Janus.

Aby prowadzić taką formę ewidencji ocen, placówka w Pszennie przygotowywała się kilka lat. W ostatnim okresie prowadzone były zarówno dzienniki w formie papierowej oraz elektronicznej.

– Od tego nowego roku szkolnego 2013/2014, na podstawie m.in. otrzymanej zgody od organu prowadzącego Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie prowadzi tylko dziennik elektroniczny. W przypadku szkół gimnazjalnych na takie rozwiązanie w powiecie świdnickim zdecydowało się niewiele placówek. W naszej ocenie jesteśmy prekursorami takiego rozwiązania – dodaje dyrektor Z. Janus.

e-Dziennik Librus to nowoczesny system usprawniający pracę placówki oświatowej w zakresie prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania oraz zarządzania danymi ucznia. Zapewnia on kompleksowe spełnianie wymogów najważniejszych aktów dotyczących systemu oświaty oraz ochrony danych osobowych. Gwarantuje pełne wsparcie dla realizacji zadań edukacyjnych i administracyjnych stawianych przed dyrektorami oraz nauczycielami. Narzędzie to zapewnia zarówno szkole, jak i rodzicom bieżącą kontrolę frekwencji i postępów w nauce ucznia, a dyrektorowi placówki stały monitoring pracy rady pedagogicznej.

– Elektroniczny dziennik jest przydatną platformą komunikacyjną pomiędzy szkołą a rodzicami, dzięki której możliwa jest szybka reakcja w przypadku, kiedy zaobserwuje się coś niepokojącego. Nasze placówki oświatowe każdego roku wdrażają nowoczesne formy nauczania oparte na komputerowych technologiach, które podnoszą standard i jakość nauczania. Ostatnim przykładem jest kolejna sala przyrody w Mokrzeszowie. Zalety elektronicznego dziennika jako pierwsi z pewnością dostrzegli rodzice. Wychowawcy wystarczy kilkadziesiąt sekund na przygotowanie informacji, które będzie chciał przedstawić na wywiadówce. Rodzice mogą za pośrednictwem systemu zapoznać się z uwagami nauczycieli, dotyczącymi ich podopiecznych, a także mieć wgląd w plan lekcjimówi wójt gminy Teresa Mazurek. (inf)