środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Dzień Wolnej Sztuki

Autorka kryminałów, śpiewająca aktorka, artystka tworząca szklane dzieła sztuki, dziennikarka oraz dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu – to osoby, które wezmą udział w najbliższym Dniu Wolnej Sztuki w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wyjątkowi goście będą opowiadać o wybranych przez sobie dziełach sztuki, pomagać w ich interpretacji, ale zwiedzający spodziewać się mogą również dodatkowych atrakcji.

Justyna Antoniak, aktorka i wokalistka Teatru Muzycznego Capitol, odtwórczyni m.in. roli Małgorzaty w spektaklu „Mistrz i Małgorzata”, wybrała obraz wrocławskiego impresjonisty Arthura Wasnera „Żebrzące dzieci”. Choć artystka jest z wykształcenia historykiem sztuki, zapowiada, że jej wystąpienie nie będzie typowym wykładem, a raczej muzyczną interpretacją.

Profesor Małgorzata Dajewska, wykładowca Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP zdradzi tajniki swojej pracy i opowie o rzeźbach szklanych swojego autorstwa znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Będzie to okazja, by zobaczyć wszystkie dzieła artystki będące własnością Muzeum.

Dziennikarka i podróżniczka Magdalena Podsiadły zaprasza na opowieść o profesorze Eugeniuszu Geppercie. Jako córka artystów przyjaźniących się z prof. Geppertem, miała okazję osobiście go poznać. Przy dwóch pracach: „Dżokej” i „Błękitny obraz” podzieli się swoimi wspomnieniami, nie tylko tymi związanymi ze sztuką.

Nadia Szagdaj autorka kryminałów retro rozgrywających się w dawnym Wrocławiu i śpiewaczka operowa wybrała obraz Adelberta Woelfla przedstawiający kościół św. Marii Magdaleny we Wrocławiu około 1867 roku. Pisarkę (twórczynię postaci prywatnej detektyw Klary Schulz) i malarza Adelberta Woelfla, oryginała i dziwaka, łączy miłość do Wrocławia i jego architektury.

dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu i historyk sztuki specjalizujący się w sztuce renesansowej, manierystycznej i wczesnobarokowej opowie o ołtarzu Świętej Trójcy pochodzącym z kościoła w Żórawinie. Zwiedzający usłyszą też o samym kościele i jego niezwykłym wyposażeniu stworzonym przez najwybitniejszych artystów doby manieryzmu.

*   *   *

Dzień Wolnej Sztuki obchodzony jest na całym świecie w ostatnią sobotę kwietnia. Badania mówią, że przeciętny widz poświęca na oglądanie jednego dzieła sztuki około 8 sekund, że zamiast skupić się na wybranych obrazach czy wystawach, w krótkim czasie stara się zobaczyć wszystko, co wystawione jest w muzeum. Celem organizatorów jest zachęcenie zwiedzających do powolnego i wnikliwego oglądania wybranych dzieł, a także pokazanie im, że mimo braku specjalistycznego wykształcenia, mogą oni odbierać sztukę świadomie i czerpać przyjemność z jej oglądania. Podczas Dnia Wolnej Sztuki zwiedzający oglądają pięć wybranych obiektów w ciągu godziny, w interpretacji pomagają wolontariusze lub specjalnie zaproszeni goście.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu bierze udział w Dniu Wolnej Sztuki od 2011, dodatkowo jako jedyne w Polsce organizuje to wydarzenie co miesiąc.

 

PROGRAM

godz. 12.00-13.00

Ołtarz Świętej Trójcy, 1604-1605 (z kościoła Św. Trójcy w Żórawinie)

Wystawa „Sztuka śląska XVI-XIX w.”  – 1. piętro, sala 3

dr hab. Piotr Oszczanowski – dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, historyk sztuki specjalizujący się w sztuce renesansowej, manierystycznej i wczesnobarokowej.

Adelbert Woelfl, „Kościół św. Marii Magdaleny we Wrocławiu”, 1867

Wystawa „Sztuka śląska XVI-XIX w.”  – 1. piętro, sala 10

Nadia Szagdaj – autorka kryminałów retro rozgrywających się w dawnym Wrocławiu („Sprawa pechowca”, „Zniknięcie Klary”). Ich bohaterką jest młoda prywatna detektyw Klara Schulz, która jest również utalentowaną rysowniczką. Nadia Szagdaj jest wykształconym muzykiem, gra na wiolonczeli i fortepianie, wykonuje zawód śpiewaczki operowej.

Arthur Wasner, „Żebrzące dzieci”, 1911

Wystawa „Sztuka europejska XV-XX w. (2. piętro, korytarz)

Justyna Antoniak – aktorka Teatru Muzycznego Capitol, odtwórczyni m.in.

roli Małgorzaty w spektaklu „Mistrz i Małgorzata”, można ją oglądać także w przedstawieniach „Kocham cię. Ja ciebie też nie”, „Ścigając zło”, „Frankenstein”. Ukończyła historię sztuki.

Małgorzata Dajewska, „Rzeźba I i II” (1985), „Szklany obiekt o śmierci” (2004) i „Szklany obiekt o życiu” (2006)

Wystawa: Polska sztuka współczesna, 3. piętro, sala 1

Prof. Małgorzata Dajewska – artystka, wykłada na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Watykańskiego, Muzeum Narodowego w Warszawie i w Poznaniu. Artystka opowie o swoich rzeźbach znajdujących się w zbiorach Muzeum.

Eugeniusz Geppert, „Dżokej”, 1966 i „Błękitny obraz”, 1967

Wystawa: Polska sztuka współczesna, 3. piętro, sala 2

Magdalena Podsiadły – wieloletnia dziennikarka Gazety Wyborczej, fotografka, podróżniczka; jej rodzice byli zaprzyjaźnieni z Eugeniuszem Geppertem i jego żoną. Podczas DWS podzieli się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa związanymi z osobą profesora.

Godz. 13.10 – spotkanie z uczestnikami Dnia Wolnej Sztuki w sali 116 (1. piętro)