wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Dzień Otwarty wokół sztuki europejskiej

Muzeum Narodowe we Wrocławiu: 27 lipca 2013, godz. 10.00-18.00 Dzień Otwarty wokół sztuki europejskiej

godz. 12.00
Brueghelowie – malarska dynastia, wykład J. Sadury-Jasińskiej
oraz projekcja filmu animowanego Dobromiła Noska: Lubricitas vitae humanae

Słuchacze poznają wybrane prace Petera Bruegela starszego oraz jego synów, wnuków i prawnuka. Prelegentka opowie słynnej rodzinie malarzy i wpływie ich twórczości na innych artystów, o ich obrazach, które fascynują nie tylko maestrią wykonania, ale również symbolicznymi treściami. Po wykładzie wyświetlony zostanie film animowany Dobromiła Noska inspirowany obrazem „Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki” Petera Brueghela mł.

godz. 13.00 – 14.00
Dzień Wolnej Sztuki na wystawie „Sztuka europejska XV-XX w.”
Zapraszamy do wolnego oglądania pięciu dzieł sztuki pokazywanych na wystawie „Sztuka europejska XV-XX w.” Przed każdym z nich będzie stał wolontariusz, który będzie objaśniał, pomagał w interpretacji i odpowiadał na pytania zwiedzających. Każde dzieło niesie za sobą treść i pewną historię, a Dzień Wolnej Sztuki ma pomóc w ich odkrywaniu.

 

Pieter Brueghel mł., Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki, ok. 1600
Wolontariuszka: Monika Petryna

Jan van Kessel st., Kazanie św. Antoniego do ryb, 1650-1660
Wolontariuszka: Monika Petryna

Lorenzo Lippi, Archanioł Rafał i Tobiasz, 1640-1650
Wolontariusz: Tomasz Sobczak

Carl Becker, Otello opowiada swoje przygody, 1880 (?)
Wolontariuszka: Katarzyna Thorny-Ochońska

Christian Dietrich, Wędrowni grajkowie, ok. 1745
Wolontariuszka: Joanna Korsan


godz. 15:00
Malarskie tradycje rodziny Brueghelów, zabawa plastyczna dla dzieci, S. Ortyl
Podczas spotkania dzieci poznają malarską tradycję rodziny Brueghelów. Dowiedzą się, kto dał początek tej tradycji i jakie przydomki nosili poszczególni członkowie tego malarskiego klanu. Wielką atrakcją będzie podziwianie jednego z niewielu obrazów w polskich zbiorach powstałego w tej rodzinie -„Pejzażu zimowego z łyżwiarzami i pułapką na ptaki” eksponowanego w galerii Sztuki europejskiej XV-XX w. Spotkanie zakończy się próbą wykonania rysunków w stylu Brueghelów.