– Za nami kolejne święto lokalnej i jednocześnie europejskiej kultury. Na to wspólne, radosne świętowanie zaprosiliśmy przyjaciół i znajomych, sąsiadów z przeszłości i teraźniejszości, tych z Dolnego Śląska i spoza jego granic – mówiła na uroczystym podsumowaniu tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku ELŻBIETA BERENDT, kierowniczka Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.
Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, oddział wrocławskiego Muzeum Narodowego, było w tym roku, podobnie zresztą jak w latach poprzednich, koordynatorem regionalnych wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. To pracownicy Muzeum Etnograficznego wspólnie z wieloma innymi osobami sprawowali pieczę nad tym, co działo się podczas dwóch wrześniowych weekendów w dziesiątkach miejsc Dolnego Śląska.
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego celem jest promocja dziedzictwa kulturowego. Idea została zapoczątkowana we Francji jako Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie zwiedzać zabytkowe obiekty niedostępne na co dzień. Z czasem inicjatywa została rozszerzona o inne państwa. Obecnie EDD są organizowane w 50 krajach Europy pod auspicjami Rady Europy i Komisji Europejskiej.
Polska przyłączyła się do organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa w 1993 roku. Co roku w całym kraju, podczas dwóch wrześniowych weekendów są udostępniane bezpłatnie do zwiedzania liczne zabytki i inne dobra kultury, a także są organizowane wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące. Wydarzenia skierowane są do szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny.
Europejskie Dni Dziedzictwa to wiele wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, w które angażuje się kilkaset miejscowości w Polsce. Tegoroczna 31. edycja EDD odbyła się pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Na Dolnym Śląsku udział wzięło w niej ponad 19 tys. osób, dla których 73 organizatorów z 40 miejscowości przygotowało 89 wydarzeń.
– Za nami kolejne święto lokalnej i jednocześnie europejskiej kultury. Na to wspólne, radosne świętowanie zaprosiliśmy przyjaciół i znajomych, sąsiadów z przeszłości i teraźniejszości, tych z Dolnego Śląska i spoza jego granic. Zachęcaliśmy ich do poznawania ważnych dla nas miejsc i krain, otworzyliśmy im drzwi zabytkowych budowli, poprowadziliśmy po dolnośląskich ścieżkach. Opowiadaliśmy o historii naszych przodków, tutejszych tradycjach – smakach, rzemiosłach i folklorze. Wysłuchiwaliśmy oczywistych i nieoczywistych opowieści, legend i bajek. Byliśmy nie tylko organizatorami i obserwatorami, ale także reżyserami oraz aktorami w tym spektaklu ożywionych tradycji – tańczyliśmy, czerpaliśmy papier, nauczyliśmy się utrwalać nasze dziedzictwo – mówiła na uroczystym podsumowaniu tegorocznych EDD na Dolnym Śląsku Elżbieta Berendt, kierowniczka Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.
Organizatorom i uczestnikom wydarzeń w ramach EDD podziękował również Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
– Europejskie Dni Dziedzictwa to impreza bardzo ważna w propagowaniu tradycji, podtrzymywaniu pamięci. Jej koloryt, odkrywanie tajemnic, budowanie tożsamości jest czymś bezcennym – mówił Piotr Oszczanowski.
Mamy za mało miejsca, by wymienić wszystkich organizatorów tegorocznych wydarzeń na Dolnym Śląsku. Odnotujemy więc tych, którzy po raz pierwszy dołączyli do tej wyjątkowej inicjatywy. A byli to: Fundacja RaszArt, parafie – w Bolesławcu, Gryfowie Śląskim, Jeleniej Górze, Jeleniej Górze Sobieszowie, Krzeszowie, Legnickim Polu i Miłkowie, Izba Regionalna w Orzeszkowie, Hotel The Bridge we Wrocławiu, Szkoła Podstawowa w Gryfowie Śląskim, Dolnośląskie Towarzystwo na Rzecz Kultury Ludowej, Legnickie Centrum Kultury i Stowarzyszenie Ziemia Legnicka.
Galę podsumowującą tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa uświetnił występ grupy KapustaBand, którą od 2022 roku tworzą dzieci-uchodźcy pochodzące z różnych ukraińskich miast. Zespół prowadzą we Wrocławiu profesjonalni muzycy z Charkowa. Jak się dowiedzieliśmy, marzeniem zespołu jest kontynuacja trasy koncertowej Magical Ukrainian Tour, podczas której chcieliby przekonać wszystkich, że dobro jest silniejsze niż zło.
(mm)