wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Dżentelmen na scenie

Szesnastego stycznia we Wrocławskim Teatrze Komedia wielka gala plebiscytu Dżentelmen Roku 2015. „Szukamy prawdziwego dżentelmena, mężczyzny o wysokiej kulturze osobistej, szlachetnego i dającego przykład swoim zachowaniem i stylem! Człowieka, który w swoim życiu zachowuje zasady etyki, kultywuje dobre obyczaje zarówno prywatnie, jak i zawodowo” – deklaruje „Gazeta Wrocławska”, która plebiscyt prowadzi już kolejny rok.

 

Szukali, wraz z czytelnikami, i znaleźli – we Wrocławskim Teatrze Komedia właśnie. Dżentelmenem Roku 2015 został jeden z jego dyrektorów, Wojciech Dąbrowski. Tytuł Dżentelmena Roku zostanie ogłoszony uroczyście na gali 16 stycznia, a zaraz potem przekonamy się, że jest nie tylko dżentelmenem, ale i znakomitym aktorem i reżyserem, który na deskach WTK znakomicie demonstruje, jak elegancko można sobie – i jako reżyser, i jako postać sceniczna – poradzić z bardzo trudnym gatunkiem, jakim jest komedia. Dowodem na owo radzenie sobie jest Boeing Boeing Marca Camolettiego, sztuka, którą obejrzymy w czasie gali, opowiadająca historię Maksa i jego (licznych i ślicznych…) narzeczonych. Wszystkie są stewardesami, a każda sądzi oczywiście, że to ona jest tą jedną, jedyną, wybraną. Rzecz wydaje się bardzo trudna do bezkolizyjnego ustawienia, ale od czegóż precyzyjna organizacja? To dzięki niej i dzięki pomocy niezawodnej – choć niestroniącej od sarkastycznych uwag – służącej, Maksowi zawsze udaje się skoordynować wizyty kolejnych narzeczonych. Co stanie się jednak, gdy z powodu niewielkich zmian w ruchu lotniczym wszystkie one zjawią się u Maksa niemal w tej samej chwili? Warto się dowiedzieć, jak Dżentelmen Roku (w roli Maksa – Wojciech Dąbrowski) poradzi sobie z owym damsko-męskim poplątaniem.

W podwójnej roli – reżysera i głównego bohatera – będziemy mogli także zobaczyć Wojciecha Dąbrowskiego w Edukacji Rity (21 stycznia, 5, 6 lutego) Willy’ego Russella. Edukacja… to opowieść o ludziach, których dzieli niemal wszystko. On – uniwersytecki profesor, alkoholik. Ona – żądna wiedzy, ambitna fryzjerka, która zapisuje się na Wolną Wszechnicę, by tu poprzez studia nad literaturą nadać sens swojemu życiu i wejść w zamkniętą do tej pory dla niej krainę wartości, jakie niesie kultura. Oczywiście, pierwsze skojarzenie to Pigmalion G.B. Shawa, ale Russell wokół tego skojarzenia oplata inną nieco historię – otóż mocno popijający Frank okazuje się znakomitym nauczycielem, Rita czyni stałe postępy, ale też przecho­dzi swoistą ewolucję, wtapiając się coraz bardziej w nowe śro­dowisko ludzi kulturalnych. Czy nie traci przy tym prawdziwej siebie? Na początku między Frankiem-mistrzem a Ritą-uczennicą rodzi się konflikt, ale okazuje się, że w sumie mają sobie wiele do dania, że ich relacja wzbogaca obie strony. Rodzi się przyjaźń, może nawet coś od przyjaźni gorętszego. Edukacja… jest bardzo dobrym spektaklem, pokazującym wszystkie subtelności relacji dwojga jakże różnych i jakże podobnych ludzi… Duet Wojciech Dąbrowski (Frank) i Magdalena Margulewicz (Rita) czuje trudny proces edukowania Rity świetnie!

Boeing, Boeing oraz Edukacja Rity to tylko dwie z kilkunastu propozycji, jakie ma dla teatromanów WTK w styczniu i na początku lutego. Warto poświęcić trochę czasu i zajrzeć na stronę internetową Wrocławskiego Teatru Komedia lub „Gminy Polskiej” i wybrać coś z bogatego repertuaru teatru, bo na zimowe wieczory nic lepszego niż uśmiech i śmiech nie ma. Szczególnie gdy jest to śmiech z dużą dozą refleksji. Naprawdę warto wieczór na obcowanie z Komedią poświęcić, bowiem tytuł Dżentelmena Roku dla Wojciecha Dąbrowskiego jest dowodem nie tylko na sympatię widzów dla utalentowanego reżysera i aktora, ale i świadectwem zasłużonej popularności Wrocławskiego Teatru Komedia.

Ata

www.teatrkomedia.com