czwartek, 22 lutegoKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Dwa regiony

Na początku kwietnia w Opolu przypieczętowano plany zacieśnienia współpracy województwa opolskiego z województwem śląskim w dziedzinie kultury.

List intencyjny w tej sprawie podpisali członek zarządu województwa śląskiego Henryk Mercik i marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. Marszałkowie są już po serii dwustronnych rozmów, podczas których rozmawiali m.in. o wspólnym wydawnictwie – nowym leksykonie powstań śląskich, który ma powstać na stulecie wybuchu I Powstania Śląskiego oraz o współpracy instytucji kultury, między innymi teatrów.

Marszałek Andrzej Buła przypominał, że te dwa regiony współpracują od lat. Ale bardzo istotne jest połączenie sił dwóch regionów w zakresie polityki historycznej. – Góra Świętej Anny, czyli miejsce, w którym oddajemy hołd powstańcom śląskim, to nasza wspólna odpowiedzialność – mówił marszałek.

– Nic nie łączy lepiej niż kultura, a przecież mamy wspólną historię i wspólną kulturę w szerokim znaczeniu tych słów – potwierdzał Henryk Mercik. – Robimy to z potrzeby serca, bo wiemy, że takiej współpracy oczekują mieszkańcy obydwu województw. Zbliżamy się do setnej rocznicy powstań – to znakomita okazja do przygotowania wspólnej publikacji na ten temat.

(opo)