niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Dożynki, recykling i literatura

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko w tegorocznych dożynkach w Ołdrzychowicach Kłodzkich zorganizowała Biblioteczny Kiermasz Literacki, który obejmował kilka grup tematycznych.

Prowadzona była między innymi kampania informacyjno-promocyjna nowej gospodarki śmieciowej, którą wsparł rzeczowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Edukowano na podstawie scenariusza przygotowanego przez Program Rozwoju Bibliotek w ramach akcji „Milion przygód z książką” na przykładzie książki  „Mam przyjaciela śmieciarza” Ralfa Butschkow. Pod kierunkiem lidera bibliotekarza Aliny Sydorko i przy wsparciu wolontariuszy z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko udało się przybliżyć uczestnikom zajęć zawód śmieciarza oraz poznać zasady segregowania śmieci oraz ponownego ich wykorzystania. Dodatkowymi atrakcjami zajęć była krzyżówka ekologiczna i konkurs rysunkowy na najstraszniejszego potwora dożynkowego.

Przeprowadzony został również dziecięcy plener artystyczny pod hasłem „Tradycja i ekologia symbolem Gminy Kłodzko”. Przy sztalugach stanęło 48 dzieci z wyobraźnią, która sięgała nieba, a fachowo wspierała ich lokalna artystka ludowa z Krosnowic Roma Szczerbień. Pracowano pod kierunkiem lidera bibliotekarza Stanisławy Wyspiańskiej-Skawiny oraz wolontariuszy z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko. Pierwsze miejsce komisja przyznała Zuzannie Giecewicz z Kłodzka. Drugie miejsce Dominice Puk z Krosnowic. Trzecie – Kornelii Figurskiej z Krosnowic oraz wyróżnienie dla Pauliny Bartków z Kłodzka.

Nową atrakcją dożynek było dyktando ekologiczne, w którym udział wzięło 19 osób, młodzież i dorośli. Jak na pierwszy raz – nieźle! Treść dyktanda nawiązywała do problemów śmieciowych, recyklingu oraz kompostowania. Całym tym pisaniem kierowała liderka bibliotekarka Magdalena Berestecka oraz wolontariusze z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko. Najlepiej dyktando napisała Iwona Sandłak z Krosnowic. Drugie miejsce zajął asystent dożynek Piotr Smółka z Ołdrzychowic Kłodzkich. Trzecie – Roma Szczerbień z Krosnowic. Natomiast wyróżnienie otrzymała Lucyna Garbiak z Kłodzka.

Nagrody rzeczowe i drobne upominki do działań bibliotecznych ufundowali: przedsiębiorca z Kłodzka Jacek Adamczyk, radna Gminy Kłodzko Mariola Kozak, spółka „Naprzód” z Rydułtów oraz Przedsiębiorstwo Piekarsko-Cukiernicze MACHELA z Jaszkowej Dolnej.

Dwie biblioteki wystartowały w 8 Otwartych Zawodach Latawcowych im. Mateusza Humeńczuka. Biblioteka w Wojborzu zainkasowała 1 i 2 miejsce otrzymując puchary, MP3 i pendrive. Za 3 miejsce biblioteka w Starym Wielisławiu otrzymała puchar i pendrive.  

Przepiękna poezję dożynkową pt. „Dożynkowa panna młoda” napisała twórczyni słowa pisanego z Krosnowic Lilianna Figurska. Oto jej treść:

Rozszumiał się wrzesień dożynkami,

Rozzłocił pszenicznymi wieńcami,

Jadą wozy jak ślubne korowody,

Obok Panny Pszenicznej, Pan Młody…

Już im szczęście rozbłysło gwiazdami.

Złote kłosy – wdzięcznymi druhnami..

Z jarzębiny kolczykiem,

Panna Młoda, walczykiem

Mknie na wozach z wstęgami,

Sypie zboże garściami…

W spichlerz chowa podarki,

I układa swe wianki,

W rannej rosie skąpane,

Letnim słońcem ogrzane…

Lato czule ją żegna,

Jesień witać się godzi;

Tym chlebem, co „z wielu ziaren

Pszenicznych się rodzi”

I winem, co „z soku wielu

Winnych gron pochodzi…”

Wiwat Panno Pszeniczna!

Rozśpiewało się echo polami

Niesiesz Polskę wrześniową,

Jej historię cierniową

I wygrywasz drżące skrzypkami wspomnienia…

Prosząc dziś wszystkich na święto dziękczynienia…

(YUY)