Rozmowa z marszałkiem województwa dolnośląskiego PAWŁEM GANCARZEM
– Pana kariera zawodowa ostatnio mocno przyspieszyła – od wójta gminy Stoszowice do wiceministra infrastruktury, a teraz marszałka województwa dolnośląskiego. Czy to wynik konsekwentnej pracy, świetnego wyczucia chwili, czy też trochę szczęścia?
– To rezultat konsekwentnej, ciężkiej i mozolnej pracy – przez osiem lat w opozycji – wyłącznie społecznym sumptem oraz kierowania organizacją wojewódzką Polskiego Stronnictwa Ludowego na Dolnym Śląsku. Także tytaniczna praca wielu zaangażowanych osób, aby wybory 15 października zostały wygrane. Chcę też podkreślić, że moja praca w Ministerstwie Infrastruktury była zadaniem do wykonania i zarazem wielką odpowiedzialnością, powierzoną mi przez szefa PSL, wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza.
– Jaki jest tegoroczny budżet województwa dolnośląskiego i jakie są jego priorytety?
– Budżet województwa dolnośląskiego w 2024 roku jest rekordowy i wynosi blisko 3 mld zł. Jest to budżet proinwestycyjny, bez deficytu i kredytów, w którym skupiamy się na realizacji najważniejszych zadań podejmowanych na rzecz Dolnoślązaków. Są to inwestycje w ochronę zdrowia, nowoczesny transport, edukację, kulturę, rozwój innowacyjności i przedsiębiorczości w regionie, a także rozwój obszarów wiejskich. Warto zaznaczyć, że budujemy Nowy Szpital Onkologiczny we Wrocławiu, i jest to największa w historii Dolnego Śląska inwestycja w zdrowie mieszkańców regionu. Ponadto rewitalizujemy również linie kolejowe na niespotykaną w kraju skalę, przeciwdziałając tym samym wykluczeniu komunikacyjnemu. Naszym priorytetem jest zrównoważony rozwój całego regionu.
– Samorządowcy od dawna mają spore pretensje związane z transparentnością dotacji przyznawanych na inwestycje. Zbliża się nowa perspektywa unijna, zatem jak będą przyznawane z niej fundusze?
– W poprzednich latach wątpliwości budziło kierowanie gigantycznych strumieni finansowych środków rządowych. Podkreślam zawsze, że fundusze unijne dystrybuowane przez urząd marszałkowski – kierowany wówczas przez marszałka Cezarego Przybylskiego – były zawsze dystrybuowane w ramach transparentnych i czytelnych konkursów i jasno określonych zasad. Zatem na poziomie samorządu województwa dolnośląskiego – jeśli chodzi o finansowe środki europejskie – nie ma nic do zarzucenia. Taki sam trend i kierunek planujemy realizować w przyszłości.
– Krajowy Program Odbudowy to także niebagatelne środki finansowe, z których część obiecano samorządom. Jak to będzie na Dolnym Śląsku?
– Będziemy realizować szereg inwestycji – także infrastrukturalnych – w ramach środków finansowych z KPO. Jesteśmy na to gotowi, wiedząc dobrze, że jest krótki czas na ich wydawanie w obecnej perspektywie Unii Europejskiej. Ale na pewno zrobimy to bardzo starannie i sprawnie. Zadbamy też, by te pieniądze trafiły szybko także do dolnośląskich samorządów lokalnych.
– W ubiegłej kadencji samorządy borykały się ze sporymi trudnościami związanymi z bieżącymi środkami finansowymi, ponieważ poprzednia ekipa rządowa uszczupliła wpływy podatkowe gmin. Czy to się teraz zmieni?
– Dziura budżetowa w budżetach gminnych i powiatowych jest faktem. Wiemy, że uszczuplenie środków finansowych i zmiany w algorytmach przekazywanych w poprzednich latach dotacji z Ministerstwa Finansów do samorządów gminnych spowodowały braki w pokryciu wydatków bieżących. Dlatego potrzebne są niezbędne i pilne zmiany tych algorytmów i formuły przekazywania funduszy do samorządów. Moim zdaniem zazwyczaj jest tak, że im mniejszy samorząd, tym sytuacja finansowa trudniejsza. Wierzę, że racjonalne poukładanie systemu finansów publicznych nastąpi niebawem.
Rozmawiał Sławomir Grymin
Redakcja dziękuje za udzieloną pomoc rzecznikowi marszałka województwa dolnośląskiego Michałowi Nowakowskiemu.
PAWEŁ JAROSŁAW GANCARZ, polityk, samorządowiec i rolnik. Urodził się w roku 1985 w Ząbkowicach Śląskich. Syn Lesława i Danuty, żonaty, dwoje dzieci. Wykształcenie wyższe, absolwent zarządzania przedsiębiorstwem międzynarodowym na Wydziale Zarządzania Polsko-Czeskiej Wyższej Szkoły Biznesu i Sportu „Collegium Glacense” oraz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Ponadto kształcił się na wrocławskim Uniwersytecie Przyrodniczym i na studiach podyplomowych MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Prowadził własne gospodarstwo rolne, poza tym pracował w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i w Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Działacz ochotniczej straży pożarnej, w której objął funkcję wiceprezesa dolnośląskiego zarządu wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
W roku 2005 zaangażował się w działalność polityczną w Polskim Stronnictwie Ludowym. W roku 2016, jako prezes dolnośląskich struktur PSL, wszedł w skład jej Naczelnego Komitetu Wykonawczego. W latach 2014 i 2016 wygrywał już w pierwszej turze wybory na wójta gminy Stoszowice (powiat ząbkowicki). Z ramienia ludowców ubiegał się bez powodzenia o mandat poselski w latach 2015 i 2019, a w 2023 roku był kandydatem do Senatu w okręgu numer 5 (przegrał z Aleksandrem Szwedem różnicą ponad 500 głosów). W grudniu roku 2023 powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, gdzie odpowiadał za transport drogowy, drogi publiczne i bezpieczeństwo ruchu drogowego. W roku 2024 z ramienia Trzeciej Drogi uzyskał mandat radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego VII kadencji, a 21 maja wybrany został na marszałka tegoż województwa. W tym samym roku – bez powodzenia – kandydował do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 12.
Jego hobby to polityka, praca samorządowa i działalność dla dobra ludzi. Jest oddany Polskiemu Stronnictwu Ludowemu i wartościom, jakim ta partia hołduje – w tym patriotyzmowi, szacunkowi dla religii oraz tradycji, ziemi i rolniczemu trudowi. Docenia u ludzi słowność, rzetelność i sumienność, ma sporo zainteresowań i nie boi się żadnej pracy. Skory do kompromisów, lecz gdy trzeba, potrafi twardo stawiać na swoim. Cechuje go konsekwencja i upór w dążeniu do celu. Uprzejmy i miły w obejściu, lecz zdystansowany wobec otoczenia.
Zarząd Województwa Dolnośląskiego
Paweł Gancarz – marszałek województwa dolnośląskiego
Wojciech Bochnak – wicemarszałek
Michał Rado – wicemarszałek
Natalia Gołąb – członkini zarządu
Jarosław Rabczenko – członek zarządu