wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Dolny Śląsk dziękował rolnikom

Trzeciego września w Urazie w kościele pw. św. Michała Archanioła mszą dziękczynną, której przewodniczył metropolita wrocławski, arcybiskup Józef Kupny, rozpoczęły się dolnośląskie dożynki wojewódzkie. – Kiedy dziękujemy za plony, uświadamiamy sobie, że codzienny chleb łączy ze sobą Boże błogosławieństwo i ludzką pracę i wy wszyscy pracujący na roli doskonale wiecie, iż bez tego zjednoczenia i ludzkiego wysiłku trudno mówić o dobrych zbiorach – mówił m.in. ksiądz arcybiskup.

Podczas mszy zostały poświęcone wieńce dożynkowe, a przedstawiciele Kościoła podziękowali i pobłogosławili rolników za ich trud. Po ceremonii barwny korowód z wieńcami dożynkowymi i sztandarami wielu organizacji i stowarzyszeń przy dźwiękach orkiestry dętej przemaszerował w pobliże świetlicy wiejskiej, gdzie pod sceną ustawiono wszystkie wieńce.

Gospodarzami tegorocznych dolnośląskich dożynek byli: samorząd województwa dolnośląskiego – reprezentowany m.in. przez marszałka Cezarego Przybylskiego, wicemarszałek Ewę Mańkowską, przewodniczącego sejmiku województwa dolnośląskiego Pawła Wróblewskiego – oraz burmistrz Obornik Śląskich Arkadiusz Poprawa i sołectwo Uraz. Starostami dożynek byli: Barbara Konieczna – sołtys Kotowic, radna gminy Oborniki Śląskie i Bronisław Kasiniak – wyróżniający się rolnik z Golędzinowa.

Zaproszonych na dożynki gości, posłów, europosłów, senatorów, samorządowców, przedstawicieli duchowieństwa, szefów instytucji okołorolniczych, a przede wszystkim rolników i mieszkańców dolnośląskich gmin przywitał marszałek Cezary Przybylski: – Mamy wiele powodów do radości, bowiem ten rok był dla dolnośląskich rolników łaskawy. Szczęśliwie ominęły nas nawałnice, nasze uprawy przetrzymały zimowe mrozy, a plony udało się zebrać na czas. Nie wszystkie regiony miały tyle szczęścia, wielu mieszkańców północnej Polski, także rolników, ucierpiało w czasie ostatnich kataklizmów. My, Dolnoślązacy, jesteśmy w takich chwilach solidarni, pomoc poszkodowanym zaoferowali mieszkańcy, lokalne samorządy i nasz sejmik wojewódzki. Dożynki to tradycyjnie czas podziękowań za plony, za ciężką pracę i dzisiaj wszystkim dolnośląskim rolnikom mówię: dziękuję!

Później gości przywitał burmistrz Obornik Śląskich Arkadiusz Poprawa, który za pomoc w organizacji Święta Plonów podziękował sołectwu Uraz, miejscowym strażakom i twórcom wieńców dożynkowych. Przeczytano list wystosowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, w którym prezydent podkreślił m.in., iż wysiłek rolników był, jest i pozostanie niezastąpiony, a rodzime produkty rolno-spożywcze z powodzeniem budują dobrą markę Polski w świecie.

Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Leszek Grala podziękował mieszkańcom wsi za wsparcie i pomoc w żniwach, a kobietom wiejskim za przygotowanie pięknych wieńców.

Po części oficjalnej Zespół Śpiewaczy „Malwy” z Kuraszkowa przedstawił Misterium Chleba, poświęcono bochny, a starostowie obdarowali chlebem gospodarzy dożynek. Miłym akcentem było odznaczenie przez marszałka Cezarego Przybylskiego i przewodniczącego Pawła Wróblewskiego Romany Obrockiej Złotym Medalem Zasłużonych, za pracę na rzecz Dolnego Śląska i kultywowanie tradycji ormiańskiej.

Następnie wicemarszałek Ewa Mańkowska nagrodziła dyplomami i upominkami uczestników konkursu na najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy. Laureatem konkursu został wieniec z powiatu bolesławieckiego, z Nowej Wsi Kraśnickiej, który reprezentował województwo dolnośląskie na dożynkach prezydenckich w Spale, zajmując czwartą lokatę.

A później przyszedł czas na świetną zabawę, zespoły ludowe, kabaret Kopydłów, Sheylę Bonnick – Sound of Boney M, fajerwerki i tańce.

HS