środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Dolnośląska jazda

W ciągu ostatnich piętnastu lat Koleje Dolnośląskie – przewoźnik należący do samorządu województwa – przewiozły 100 mln pasażerów. Z przejazdów KD z roku na rok korzysta coraz więcej pasażerów.

Na koleje często narzekamy, bo zaniedbań jest dużo, a możliwości trochę ograniczone. Ci, którzy jednak pamiętają jazdę pociągami jeszcze kilkanaście lat temu, muszą przyznać, że dobrych zmian nie brakuje. Oczywiście czekamy na więcej!

Rozwijają się też kolejowe spółki regionalne. Stumilionowy pasażer Kolei Dolnośląskich jechał 15 maja pociągiem relacji Zgorzelec – Wrocław Główny. Z tej okazji wnętrze składu zostało przystrojone, a podróżnym wręczono podwójne vouchery na bilety weekendowe.

– Koleje Dolnośląskie konsekwentnie dążą do poprawy jakości usług. Inwestycje w infrastrukturę, pojazdy oraz szkolenia dla personelu przyniosły oczekiwane rezultaty, co potwierdza odnotowanie już 100 milionów pasażerów. Przewoźnik stawia na rozwój, bezpieczeństwo i wygodę, inwestujemy w nowoczesny tabor i przywracamy do życia zapomniane linie kolejowe. To nasz sposób na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym – powiedział Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Tylko w ubiegłym roku pociągi KD przewiozły na Dolnym Śląsku ponad 16 mln podróżnych. To w dużej mierze dzięki działaniom samorządu województwa, który rozwija ofertę kolejową dla mieszkańców regionu. Na ten cel w tym roku zarząd województwa przeznaczył prawie 300 mln zł.

– Tak duża liczba pasażerów pokazuje, że moda na kolej trwa, a zainteresowanie kolejowymi podróżami cały czas wzrasta. To jednak nie oznacza, że spoczniemy na laurach. Zarówno zarząd województwa, jak i Koleje Dolnośląskie dokładają wszelkich starań, inwestując w nowoczesny tabor czy rewitalizując następne linie kolejowe, aby pasażerowie mogli swobodnie, bezpiecznie i komfortowo podróżować koleją po Dolnym Śląsku – powiedział Tymoteusz Myrda, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Regionalny przewoźnik kolejowy obecnie realizuje kluczową inwestycję na Dolnym Śląsku – w lipcu ma zakończyć budowę własnej hali serwisowej, gdzie będzie mógł naprawiać swój tabor. Inwestycja warta ok. 65 mln zł realizowana jest ze wsparciem Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą ponad 50 mln zł. Warto tez wiedzieć, że samorząd województwa dolnośląskiego przejął od państwa ponad 20 nieczynnych dotychczas linii kolejowych o długości 300 km.

(serpap)