piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

DODO pomaga

Fundacja ZOO Wrocław – DODO działa przy wrocławskim ogrodzie zoologicznym od 2016 roku, wspierając ochronę zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt na całym świecie. Ubiegły rok zakończył się kolejnym rekordem na koncie fundacji.

W 2023 roku Fundacja ZOO Wrocław – DODO przekazała 916 tys. zł na rzecz zagrożonych wyginięciem zwierząt. Pieniądze te wsparły 32 projekty ochrony gatunkowej na czterech kontynentach. Zebrane pieniądze trafiły już na konta sprawdzonych organizacji na całym świecie. Przedstawiciele fundacji gwarantują, że zrobią z nich dobry użytek. Pieniądze te pomogą między innymi tygrysom sumatrzańskim, lemurom katta, panterom śnieżnym, pingwinom przylądkowym, orangutanom borneańskim, czy też tym mniej popularnym, ale równie potrzebującym zwierzętom, jak kanczyl srebrnogrzbiety (myszojeleń), czy pangoliny (łuskowce).

Przekazując na rzecz zwierząt 916 tys. zł, wrocławska fundacja pobiła dotychczasowy rekord – w 2022 roku były to 834 tys. zł. Z roku na rok rośnie również kwota z biegu charytatywnego Wild Run. W 2023 roku było to 88 tys. zł (rok wcześniej 82 tys. zł). Rekordowy był w minionym roku także przychód z 1,5 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wśród działań Fundacji DODO można wymienić także współorganizację Animaliów. Są to comiesięczne edukacyjne spotkania pn. „ZOO i DODO na ratunek”. Środki finansowe zebrane na ochronę gatunkową pochodzą także ze zbiórek publicznych, zbiórek sprzętu opartych na recyklingu („Ubrania do oddania”, „Oddaj komórkę = uratuj okapi”), a także działalności gospodarczej – Cafe DODO. Nie wszyscy wiedzą, ale tam można skosztować kawy prosto z Sumatry, z rejonów występowania lori i pangolinów. Na pokaźną kwotę 916 tys. zł składają się także środki z biletów „ZOO na ratunek”. Złotówka z każdego takiego biletu trafia w całości na wspierane przez fundację projekty ochroniarskie.

Fundacja ZOO Wrocław – DODO działa przy wrocławskim ogrodzie zoologicznym od 2016 roku, wspierając ochronę zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt na całym świecie. Od lat prowadzi kilkadziesiąt projektów, których adresatami są sprawdzone organizacje. Każda złotówka jest rozliczana, a pomoc płynie na konkretne cele.

Fenek występuje na suchych i pustynnych terenach Półwyspu Arabskiego i północnej Afryki. Będąc najmniejszym przedstawicielem rodziny psowatych, uchodzi za największego ssaka drapieżnego Sahary. Zagrożeniem jest dla niego kłusownictwo i nielegalny handel. Fot. ZOO WROCŁAW

Przykładowo za 100 zł można utrzymać kamerę-fotopułapkę przez cztery miesiące, by prowadzić monitoring danego obszaru. Za pomocą 400 zł można wesprzeć przez tydzień lokalny patrol w Azji Południowo-Wschodniej zajmujący się usuwaniem wnyków, a 800 zł to koszt kupna nowej kamery-pułapki, która pomaga prowadzić badania zwierząt. Za 20 tys. zł można sfinansować nowy projekt badawczy, dzięki któremu być może uda się znaleźć pozostałe populacje kanczyla srebrnogrzbietego w Wietnamie lub zbudować wybieg do hodowli zachowawczej tego gatunku.

– Niezmiennie, od początku utworzenia fundacji w 2016 roku, cieszymy się, że mamy możliwość wspierać wyjątkowe projekty w Azji, Afryce czy w Polsce, tym bardziej, że potrzeby są ogromne, a degradacja środowiska oraz kłusownictwo ciągle mają miejsce – mówi Marta Gondek, prezes zarządu Fundacji ZOO Wrocław – DODO. – Wierzymy, że warto podejmować działania ochroniarskie i przekierowywać środki finansowe do dalekich zakątków świata w celu ochrony zagrożonych, często endemicznych gatunków zwierząt. Wszystkie organizacje, które otrzymały w 2023 roku pieniądze od ogrodu i fundacji dziękują wszystkim darczyńcom. Mamy nadzieję, że w 2024 roku uda nam się powtórzyć sukces. Już dziś bardzo prosimy pamiętać o Fundacji ZOO Wrocław – DODO przy rozliczaniu podatku dochodowego za 2023 rok.

Jeśli chodzi o ubiegły rok, to przypomnijmy, że jednym z najbardziej sensacyjnych doniesień w dziedzinie ochrony gatunkowej w 2023 roku była zmiana statusu oryksa szablorogiego z „wyginął w naturze” na „zagrożony wyginięciem”.

– To oczywiście nie sukces tylko naszego zoo i fundacji. Działania na rzecz tego gatunku podejmowało i ciągle podejmuje bardzo dużo ogrodów zoologicznych, organizacji pozarządowych, rządów. Fakt, że z wrocławskiego zoo i z Fundacji ZOO Wrocław – DODO od 2017 roku pieniądze na projekty reintrodukcji oryksów płyną do Sahara Conservation Fund oraz Marwell Wildlife – organizacji bezpośrednio zaangażowanych w ochronę tych zwierząt – bardzo nas cieszy – mówi Marta Zając, dyrektor generalna wrocławskiego zoo.

(ipr)

KRS Fundacji ZOO Wrocław – DODO: 0000623492