czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Dobrzeń Wielki: Trzeba się cieszyć

Rozmowa z Henrykiem Wróblem, wójtem gminy Dobrzeń Wielki

Przed dwoma miesiącami rozmawialiśmy raczej w minorowych nastrojach, a wszystko dlatego, że Elektrownia Opole miała nie być rozbudowywana. Teraz sytuacja zmieniła się na bardziej optymistyczną.

– Rzeczywiście, od naszej ostatniej rozmowy sytuacja zmieniła się diametralnie.

To fajnie, bo się martwiliśmy… Inwestycja w elektrownię jest bardzo ważna dla Opolszczyzny, a co za tym idzie – również dla gminy Dobrzeń Wielki i dla inwestorów, którzy tutaj mają zamiar ulokować środki finansowe.

– Na szczęście wszystko się odwróciło i wygląda na to, że ta inwestycja zostanie przeprowadzona. Co prawda premier zapowiadał rozpoczęcie prac już tego lata, ale ja jestem umiarkowanym optymistą i po rozmowach z przedstawicielami PGE sądzę, że wszystko ruszy raczej na wiosnę przyszłego roku.

Jak widać, życie potrafi zaskoczyć i zmienić wszystko, ale tak naprawdę to na decyzję o inwestowaniu w opolską elektrownię ma wpływ także polityka i zbliżający się rok wyborczy.

– Myślę też, że to tak właśnie jest, co potwierdziła ostatnia wizyta premiera Donalda Tuska na Opolszczyźnie…

Ale tak czy siak, najważniejsze jest, aby ta istotna dla województwa opolskiego inwestycja ruszyła! Aby te olbrzymie środki właśnie tutaj zostały wydane, co wzmoże aktywność gospodarczą, także w gminie Dobrzeń Wielki.

– Trzeba powiedzieć, że to nie jedyna dobra wiadomość, bowiem przy okazji wizyty premiera Tuska w Elektrowni Opole marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta potwierdził, że będzie budowana obwodnica gminy Dobrzeń Wielki, że są na tę inwestycję zabezpieczone środki z nowego rozdania unijnego 2014-2020. Ta inwestycja wpisana jest jako projekt kluczowy i jest na nią przeznaczone prawie 60 mln euro. Chcę też podkreślić, że ostatnio byłem na kilku spotkaniach roboczych, na których ustalano szczegóły projektowe tego zadania i gdy wystartują nowe środki unijne, to jest szansa, że w przyszłym roku może się rozpocząć proces inwestycyjny.

Jak wcześniejsza praktyka pokazała, unijne pieniądze uruchamiane są niezbyt prędko.

– Wiem o tym i zdaję sobie sprawę z tego, że pewnie ruszą bliżej połowy roku 2015, ale jak już podkreślałem, jestem optymistą. Ta połówka 2015 roku też jest całkiem niedaleko. O naszej obwodnicy myślałem wcześniej też jak o tworze raczej wirtualnym, a tu zaczyna być zupełnie realną inwestycją i za dwa lata prace mogą być już całkiem zawansowane.

To naprawdę świetne wiadomości…

– …ale nie ostatnie, ponieważ rozpoczęła się w końcu przebudowa i rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w naszej gminie. W tym roku z tego tytułu są trzy miliony złotych do przerobienia. Wiem też, że z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – z rezerwy, która się uwolniła – w przyszłym roku kilkanaście milionów złotych zostanie przeznaczone na nasze wały. Zatem tereny gminy Dobrzeń Wielki będą coraz bardziej zabezpieczone i poziom bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i komunikacyjnego – co podnosiłem w swoim programie wyborczym – znacznie się polepszy. Na tym zależało mi naprawdę bardzo.

Jak jest tyle dobrych wieści, to aż się człowiek boi, że coś złego się wydarzy…

– I mnie dotykają takie uczucia. Budzę się w nocy i myślę, czy to wszystko jest realne i wykonalne. Ale wszystkie znaki na niebie wskazują, że tak.

Powiatowe dożynki w Dobrzeniu Wielkim pewnie upływały pod znakiem prawdziwej radości.

– Oczywiście że tak, a w swoim przemówieniu nasz gość dożynkowy, marszałek Józef Sebesta, poinformował wszystkich, że elektrownia będzie rozbudowywana i że zamierza nam wybudować obwodnicę. Dostał gromkie brawa i podziękowania za takie wspaniałe wiadomości. Krótko mówiąc, jest się z czego cieszyć.

Rozmawiał Sławomir Grymin (TS)