środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Dobrzeń Wielki – Groß Döbern: Rozwijamy się mocno

Rozmowa z Henrykiem Wróblem, wójtem gminy Dobrzeń Wielki

Cieszymy się w naszej redakcji, że wygrał pan wybory na wójta. Nie miał pan kontrkandydata i był to jakiś luksus, ale z drugiej strony pewnie trapiła pana obawa o to, jakie poparcie pan uzyska.

– Oczywiście, że była taka obawa. Wielu moich kolegów mówiło: „masz sytuację spokojną, to na pewno przejdziesz” i choć przyznam, iż byłem prawie pewien, że otrzymam ponad 50 proc. głosów, bardzo ważne było dla mnie, jak to poparcie – po czterech latach zarządzania przeze mnie gminą – będzie wyglądało. Przed czterema laty wygrałem w pierwszej turze z dwoma rywalami z poparciem 57 proc., a teraz było 77,8 proc, i – mówiąc kolokwialnie – daje mi to pozytywnego kopa, aby przez następne cztery lata mocno działać i zarządzać gminą Dobrzeń Wielki.

A były to wybory samorządowe dość dziwne i wielu dobrych wójtów i burmistrzów w nich przepadło. Także dlatego, że poszedł ogólnopolski medialny przekaz, iż starych włodarzy trzeba wymieniać, że powinno się ograniczać liczbę kadencji, że czas na zmiany.

– Rzeczywiście mogło to zadziałać na wyborców, ale uważam, że nie należy generalizować, bowiem każda sprawa jest inna, tak jak każdy człowiek jest inny. Czasem zmiany są potrzebne, a czasem zbędne.

Widać, że w gminie Dobrzeń Wielki zmian jeszcze nie trzeba.

– Przynajmniej na razie. Dziękuję zatem mieszkańcom naszej gminy za to, że poszli do wyborów, a szczególnie tym, którzy zagłosowali właśnie na mnie.

Jest już projekt budżetu waszej gminy…

– …i nie jestem z niego zadowolony, bowiem za mało jest w nim środków na inwestycje. Nasza gmina rozwija się bardzo mocno, ostatnio inwestowaliśmy naprawdę dużo, co powoduje, że mamy niemało wydatków bieżących i tym co zbudowaliśmy trzeba po prostu zarządzać. Mamy około 10 mln zł na inwestycje. Kwota jest nie najmniejsza i powinna się zwiększać. Chcemy w przyszłym roku wybudować chodnik między Chróścicami a Siołkowicami, jedną drogę zgłosiliśmy do „schetynówek” i są przewidziane środki na rozpoczęcie budowy nowej oczyszczalni ścieków w Dobrzeniu. Chcę też podkreślić, że w poprzedniej kadencji poświęciliśmy wiele czasu i wysiłku, aby przygotować gminę do absorpcji środków finansowych z perspektywy unijnej 2014-2020. Jesteśmy w aglomeracji opolskiej, gdzie są pieniądze na uzbrajanie terenów i rozmawiam z naszymi przedsiębiorcami, abyśmy mogli sięgnąć po te środki.

W mijającej kadencji dobrze pan dogadywał się z radą gminy i to też było ważne dla dobrej pracy całego samorządu. A jak ta współpraca będzie układała się w następnej kadencji?

– Rzeczywiście, współpraca była bardzo dobra, ponieważ rada ma do mnie duże zaufanie. Dobrze pracuje się z takim poparciem i daje mi to niemałą swobodę działania. Myślę i mam nadzieję, że nadal uda się nam dobrze współdziałać, bowiem w dwóch trzecich nowa rada jest ta sama i nie ma w niej ludzi przypadkowych.

Rozmawiał Sławomir Grymin

 

Rada Gminy Dobrzeń Wielki – kadencja 2014-2018

Klemens Weber (przewodniczący), Henryk Wosch (wiceprzewodniczący), Krzysztof Stanik, Jerzy Bednarz, Weronika Marszołek, Roland Pampuch, Jan Stotko, Łukasz Kołodziej, Piotr Szlapa, Renata Wilk, Engelbert Słowik, Małgorzata Długosz, Antoni Piechota, Marek Kinder i Józef Moczko.