sobota, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Dobrzeń Wielki – Groß Döbern: Priorytetem są drogi

Rozmowa z Henrykiem Wróblem, wójtem gminy Dobrzeń Wielki

 

Do końca roku 2015 coraz bliżej – to dobry moment na podsumowanie samorządowej pracy.

– W sumie rok ten oceniam dobrze, budżet realizowaliśmy planowo i po stronie dochodowej nic się nie pogarsza.

A może się polepsza?

– Może w niektórych miejscach jest ciut więcej niż zakładaliśmy, nasze ostrożne szacunki z początku roku się sprawdziły i w paru obszarach zostały przekroczone, a z tego trzeba się tylko cieszyć. Natomiast jeśli chodzi o wydatki, to kończymy realizację różnych inwestycji i to jest najbardziej interesujące. Przecież wydatki bieżące gminy, które pochłaniają 80 proc. budżetu, tak naprawdę nikogo nie interesują.

Zatem porozmawiajmy o inwestycjach…

– …które są w zasadzie wszystkie zrealizowane, poza jedną – jej fiasko wynikło z jakiegoś niedoinformowania i błędu przez nas popełnionego. Chodzi o modernizację jednej z dróg, gdzie okazało się, że zaczęliśmy wykonywać drogę inną niż mieliśmy zamiar zrobić. Inwestycję wstrzymaliśmy i na wiosnę rozpoczniemy modernizację właściwej drogi.

Zatem wykonaliście prawie 100 proc. zaplanowanych na ten rok inwestycji.

– Właśnie tak! Kończone są nasze tegoroczne inwestycje, są rozliczane, spływają ostatnie faktury i przeprowadzamy odbiory końcowe – w najbliższym czasie szkoły. A drogi już pokończyliśmy.

Rok 2015 był okresem dobrej współpracy pana z radnymi, większych burz nie było.

– Rzeczywiście, udaje nam się nieźle współdziałać i jakoś się dogadywaliśmy.

Rozmawiamy w drugiej dekadzie listopada, jest to także okres konstruowania przyszłorocznego budżetu. Jaki będzie budżet gminy Dobrzeń Wielki i czy jest pan z niego zadowolony?

– W zasadzie projekt przyszłorocznego budżetu naszej gminy jest już gotowy i dzisiaj z panią skarbnik dogrywaliśmy jeszcze jego ostatnie szczegóły. Po stronie dochodów, tak jak w tym roku, mamy około 68 mln zł i jest to szacunek ostrożny, po stronie wydatków – trochę więcej. Na inwestycje mamy około 12 mln zł, przyszłorocznym priorytetem są drogi.

Czyli komunikacja i zarazem bezpieczeństwo mieszkańców.

– Tak, drogi, drogi i jeszcze raz drogi. I oświetlenie ulic! Warto podkreślić, że będziemy realizować dwie duże pozadrogowe inwestycje, ale w trochę innej formule – będzie to budowa w zasadzie nowej oczyszczalni ścieków o zwiększonej mocy i dobrych innych parametrach. Krótko mówiąc, będzie to bardzo nowoczesna oczyszczalnia.

A druga inwestycja?

– To rozbudowa i modernizacja Gminnego Ośrodka Kultury. Te dwie wspomniane przeze mnie inwestycje nie będą realizowane z budżetu naszej gminy – na oczyszczalnię ścieków mamy unijną dotację i to zadanie będzie wykonywane przez wodociągowo-kanalizacyjną spółkę gminną. Spółka, w 80 proc. należąca do gminy, poprowadzi inwestycję, wystąpi o pieniądze i ewentualnie będzie się zadłużać. Także GOK będzie rozbudowywany przez gminną spółkę, która niebawem zostanie założona i wyemituje obligacje – i właśnie w taki sposób sfinansujemy to zadanie.

W pierwszym kwartale 2016 roku ruszą konkursy do unijnych projektów…

– Ten najbardziej nas interesujący – właśnie na rozbudowę oczyszczalni ścieków – już jest ogłoszony. Nabór trwa do końca stycznia i my na pewno będziemy w nim startować.

A poza pieniędzmi na kanalizacją na jakie unijne granty liczycie?

– Na działania związane z niską emisją i przede wszystkim budową ścieżek rowerowych, na co jesteśmy przygotowani. Wspólnie z gminą Popielów mamy do zrealizowanie zadanie, które ścieżką rowerową połączy nasze gminy. Będziemy aplikować o środki, jesteśmy w aglomeracji opolskiej i pierwsze konkursy niebawem będą ogłaszane.

Rozmawiał Sławomir Grymin


 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2016

wielu pełnych słońca chwil, zdrowia, sukcesów w życiu zawodowym,

szczęścia w życiu osobistym i dużo radości

Czytelnikom „Gminy Polskiej.

Krajowego Przeglądu Samorządowego”

życzy wójt Henryk Wróbel