środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Dobrzeń Wielki – Groß Döbern: ​Na rozwój patrzeć strategicznie

Rozmowa z Henrykiem Wróblem, wójtem gminy Dobrzeń Wielki

Jak pan ocenia 25 lat działania samorządu w naszym kraju i jakie w tym czasie były dla waszej społeczności najważniejsze chwile?

– Gdyby patrzymy na całe 25 lat, to na początku tego okresu jeszcze nie pracowałem w samorządzie, tylko w elektrowni. Budowała się wtedy pierwsza część elektrowni, pierwsze bloki energetyczne i to była wtedy inwestycja centralna, a wszystko przyspieszyło po roku 1990. W latach 1993-1995 oddawano kolejne bloki do eksploatacji i choć wtedy nie byłem jeszcze pracownikiem samorządowym, to wiem, że także do gmin zaczęły trafiać niemałe środki finansowe. To pozwalało się gminom rozwijać – Dobrzeniowi Wielkiemu także.

A gdy rozpoczął pan pracę w samorządzie, to co było istotnego?

– Byłem skarbnikiem, zatem na wiele spraw patrzę przede wszystkim przez pryzmat finansów gminy i – moim zdaniem – ważne były zmiany w roku 2001, gdy zmieniła się ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Wtedy to – mówiąc potocznie – zdjęto zwolnienie podatkowe z tzw. budowli energetycznych i budżet gminy Dobrzeń Wielki w ciągu dwóch lat urósł prawie o 100 procent, co miało kapitalne znaczenie dla naszego rozwoju. Zaczęła się prawdziwa rozbudowa gminy, czyli budowa kanalizacji i wodociągów i przez te kilka lat zrobiono naprawdę dużo. Warto podkreślić, że przed kilkoma laty główny proces rozbudowy kanalizacji został ukończony i nasza gmina jest skanalizowana prawie w stu procentach.

W czasie, o którym pan mówi gmina Dobrzeń Wielki była jedną z najbardziej rozwijających się gmin na Opolszczyźnie.

– Myślę, że tak, ponieważ wtedy corocznie inwestowaliśmy po kilkanaście milionów złotych, co dla innych było trudne, ponieważ nie mieli takiego źródła dochodów jak my. Niemało osób zarzuca nam, że w tym czasie nie staraliśmy się o środki zewnętrzne, robiąc wszystko własnymi siłami, ale nie ubiegaliśmy się o przedakcesyjne pieniądze, nie mając szans na ich uzyskanie. Po prostu poziom naszych dochodów był za wysoki, czyli byliśmy zbyt zamożni, aby uzyskać dofinansowania inwestycji.

Jak się komuś dobrze wiodło, to o grantach mógł zapomnieć.

– Rozbudowa podstawowej infrastruktury też spowodowała, że w pewnym momencie do naszej gminy zaczęli sprowadzać się ludzie z zewnątrz, zaczął się boom budowlany i sprzedawało się coraz więcej działek, co zresztą dzieje się nadal. Gdy przyszedłem do urzędu w roku 2001, dochody z udziału w podatku PIT były na poziomie trzech milionów złotych, a dzisiaj dobijamy już do dziesięciu milionów.

A jaka będzie przyszłość gminy i co będzie kluczowe dla waszej społeczności w najbliższych latach?

– Dzisiaj elektrownia się rozbudowuje, co nierozerwalnie wiąże się z rozwojem naszej gminy, ale na rozwój trzeba patrzeć strategicznie – na 15 lub 20 lat w przód. Świat zmienia się bardzo i musimy patrzeć w takiej perspektywie na gminę, na przyszłość dochodów i utrzymania tego co mamy. Przez ostatnie 25 lat gmina Dobrzeń Wielki rozwijała się bardzo dynamicznie, wzbogacała się jej infrastruktura, którą trzeba utrzymać – i to jest już koszt stały, którego nikt z nas nie zdejmie. W tej materii żadne zewnętrzne środki finansowe nas nie wspomogą i trzeba utrzymać tę infrastrukturę z tego co gmina wypracuje i z tego co będzie miała.

Zatem trzeba myśleć przyszłościowo i nowocześnie…

– Oczywiście, że tak i dlatego zastanawiamy się, jak nasze podstawowe problemy rozwiązywać, tak aby były załatwiane dobrze i nie trapiły nas przez dłuższy czas. Dlatego każdą inwestycję infrastrukturalną związaną z uatrakcyjnieniem naszej gminy analizujemy kilkakrotnie i raczej myślimy o niedrogich, energooszczędnych i tym podobnych rozwiązaniach.

A najbliższa przyszłość związana jest z pozyskiwaniem grantów unijnych.

– Tak to się będzie działo. Jesteśmy członkiem Aglomeracji Opolskiej i stamtąd będziemy pozyskiwać środki, głównie na ścieżki rowerowe, które musimy dokończyć, aby skomunikować naszą gminę z Opolem. Poza tym zajmiemy się nową oczyszczalnią ścieków i myślimy o nowoczesnej biogazowi.

Rozmawiał Sławomir Grymin