piątek, 19 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Dobromierz: Warto tutaj przyjechać

Walorami należącej do powiatu świdnickiego rolniczo-przemysłowej gminy Dobromierz są m.in. korzystne położenie względem ważnych szlaków komunikacyjnych, dobre gleby oraz spore złoża granitu. Natura nie poskąpiła tutaj swych bogactw, na które składa się ok. 40 gatunków roślin i grzybów, prawie 80 gatunków ptaków lęgowych, niemało ssaków, a także płazów i gadów. Jest tu także sporo zabytków, przede wszystkim o charakterze sakralnym, a dla biznesmenów – specjalna podstrefa ekonomiczna.

Gmina Dobromierz to również sprawny samorząd dobrze rozwijający gminę, wzbogacający ją pod względem infrastrukturalnym i polepszający poziom życia miejscowej społeczności.

Jerzy Ulbin

– W tym roku najważniejsze dla naszego samorządu było dopięcie trudnego budżetu, który ma deficyt wynoszący ponad 4,8 mln zł, co wynika głównie z prowadzonych inwestycji – ocenia wójt Jerzy Ulbin. – Przede wszystkim zadań kanalizacyjnych realizowanych z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej. W ubiegłym roku wykonano przyłącza w trzech miejscowościach, a w tym roku rusza budowa sieci kanalizacyjnej w kolejnych trzech wioskach, w tym w bardzo dużej Roztoce, co wymaga od nas niemałej gimnastyki finansowej. Podkreślić warto, iż w ciągu czterech lat – od roku 2018 – nasze koszty inwestycyjne wyniosą 35 proc. wydatków w stosunku do całości wydatków budżetowych.

Realizowane są także inne przedsięwzięcia – w Pietrzykowie nie ma jeszcze wody, kończony jest projekt i prawdopodobnie w przyszłym roku rozpocznie się budowa wodociągu do tej miejscowości.

– Mamy szanse złożyć wniosek o dofinansowanie tej inwestycji do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – podkreśla wójt Ulbin – ale mamy szansę tylko na pożyczkę, z możliwością jej umorzenia i nie jest to niestety dotacja.

Gmina Dobromierz ma 78 ha objętych w roku 2016 Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną – Podstrefa Dobromierz, ale jak na razie inwestorzy nie spieszą się z lokalizacją swoich firm na tych terenach. Obszar ten jest podzielony na dwie części – na 8 ha i 70 ha i ten większy teren powinien zadowolić dużego lub dużych inwestorów.

– Znajduje się on przy bardzo ruchliwej drodze krajowej nr 5, gdzie zlokalizowany jest również grunt inwestycyjny o powierzchni 4 ha nieobjęty strefą – wyjaśnia wójt Jerzy Ulbin. – Jest to nieruchomość będąca własnością Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Szansą na zdynamizowanie rozwoju gminy Dobromierz i tego, że w podstrefie ekonomicznej pojawią się wreszcie inwestorzy, jest na pewno ukończenie budowy trasy S3 na odcinku od Bolkowa przez Kamienną Górę do Lubawki i dalej w kierunku Czech.

– Może to spowoduje, że nasz teren inwestycyjny stanie się bardziej atrakcyjny dla inwestorów – przewiduje Jerzy Ulbin.

Gmina Dobromierz dysponuje również wieloma walorami pozainwestycyjnymi.

– To przede wszystkim ludzie, nasi mieszkańcy, na rzecz których warto pracować, a także zróżnicowane krajobrazy, zabytki przede wszystkim sakralne i piękna zabudowa samej stolicy gminy, Dobromierza, który od roku 1409 do roku 1945 był miastem – uśmiecha się wójt Jerzy Ulbin. – A my szukamy teraz dodatkowego magnesu, który mógłby przyciągnąć do nas ludzi i myślimy o odbudowie w Dobromierzu średniowiecznego grodziska.

S.G.

Najważniejsze zabytki gminy Dobromierz: Ratusz na pl. Wolności w Dobromierzu i pomnik św. Jana Nepomucena, kościół parafialny pw. Michała Archanioła i zespół parkowo-pałacowy z ok. 1727 r., pałac w Jaskulinie, kościół Świętych Piotra i Pawła w Dobromierzu, kościół pw. Stanisława Biskupa i Męczennika i pałac w Roztoce, kościół pw. św. Antoniego w Jugowej, wieża widokowa w Bronówku, kościół pw. św. Jakuba i św. Anny w Kłaczynie, kościół pw. św. Barbary w Gniewkowie, wiatrak w Pietrzykowie, pałac i kościół pw. św. Jadwigi w Szymanowie.