czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Dobromierz: W samym sercu Europy

Tegoroczne znakomicie zorganizowane dożynki gminne w Borowie były swoistą klamrą wszystkiego dobrego, co działo się w gminie Dobromierz. A działo się naprawę sporo – a największym sukcesem, który będzie oddziaływał na przyszły rozwój gminy i jej finanse, jest lokalizacja prestiżowych firm na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Podstrefy Dobromierz.

To, co się wydarzyło w gminie Dobromierz jest sztandarowym przykładem tego, że jeśli samorząd ma dobry pomysł, to nie należy się zniechęcać i czasami warto poczekać na sukces. W marcu 2020 roku wójt Jerzy Ulbin niepokoił się, że inwestorzy nie spieszą się z lokalizacją swoich firm na terenach inwestycyjnych Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Podstrefy Dobromierz, ale teraz sytuacja zmieniła się diametralnie.

Amazon i Bosch

– O tym, że dysponujemy wartościowymi terenami inwestycyjnymi wiedzieliśmy już przynajmniej od lipca 2016 roku, czyli od czasu, gdy nasze 78 ha włączono rozporządzeniem premiera do WSSE – Podstrefy Dobromierz – mówi wójt Jerzy Ulbin. – Gdy rozmawiałem o tym w marcu 2020 roku z Waszą gazetą, nie było żadnego inwestora zainteresowanego tym terenem inwestycyjnym, choć kierowane były do nas pytania dotyczące tego obszaru, a WSSE – właściciel gruntów w Dobromierzu – próbowała sprzedać je inwestorom. Wtedy też uważałem, że szansą na rozwój strefy jest budowa drogi ekspresowej S3 z Bolkowa do Lubawki, czyli do granicy państwa polskiego z Czechami. W międzyczasie rozwinęła też się mocno koncepcja budowy drogi ekspresowej S5 (Sobótka – Bolków – przyp. autora_, przebiegającej bezpośrednio przy terenach strefy.

Jerzy Ulbin, wójt gminy Dobromierz

Od marca 2020 roku nastąpiły istotne zmiany dotyczące Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Podstrefy Dobromierz. Najważniejsze jest to, że zaczęli pojawiać się inwestorzy zainteresowani tymi terenami. Od września 2022 roku właścicielem ponad 19 ha gruntów jest firma Amazon zamierzająca wybudować obiekt logistyczno-magazynowy związany ze swoją działalnością.

– Ponadto już niedługo uzyskamy zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, (tzw. specustawa – przyp. autora) dotyczącej zjazdu z ronda przez tereny strefowe i połączenie się z drogą powiatową – dodaje wójt Jerzy Ulbin. – Pojawił się też kolejny inwestor, czyli firma Bosch, który zamierza ulokować swoją fabrykę na prawie 50 ha w Dobromierzu, a na konferencji prasowej przedstawicielka zarządu tej firmy nadmieniła, że „budujemy nową fabrykę w Dobromierzu – w samym sercu Europy”. Bosch w Dobromierzu zajmie się produkcją pomp ciepła, które są bardzo potrzebne do uniezależnienia się od wszelkich kopalin i dążeniu do dekarbonizacji. Niezmiernie się cieszę, że idziemy w dobrym kierunku. Ale przed nami jeszcze sporo wyzwań i pracy, bowiem cały układ komunikacyjny musi zostać przebudowany. Według projektantów, którzy zajęli się zjazdem z ronda i drogą przez strefę oraz zgodnie ze wstępną koncepcją Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – cały układ komunikacyjny składał się będzie z trzech rond, z których będą prowadziły zjazdy w każdą część strefy.

Zgodnie z terminem pierwszy obiekt Boscha ma stanąć za dwa i pół roku i podobnie ma się sprawa z Amazonem.

Dobromierz czeka na rządowe wsparcie

– W związku z tym gmina Dobromierz ma niemałe potrzeby finansowe – podkreśla wójt Jerzy Ulbin. – Bardzo liczymy na dotacje z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład i jest to nabór siódmy, do którego złożyliśmy wniosek na około 100 mln zł dofinansowania, właśnie w budowę tego całego układu komunikacyjnego oraz zapewnienie dostawy wody, odbioru ścieków, modernizacji stacji uzdatniania wody, a także rozbudowy oczyszczalni ścieków. W zasadzie chcemy postawić drugą stację uzdatniania wody, która byłaby kompatybilna z siecią wodociągową obsługującą tereny strefowe. Czekamy z niecierpliwością na rozstrzygniecie tego naboru, licząc na rządowe wsparcie finansowe, które pomoże nam w pełni uruchomić tereny – dla tych dwóch firm. Jest jeszcze do zagospodarowania 8 hektarów Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i 5 hektarów będących w gestii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Chiński uczony Konfucjusz powiedział kiedyś: „każda, nawet najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku”, a ten pierwszy krok samorząd Dobromierza dawno już poczynił, lecz by przyszły następne dobre kroki, warto ludziom pomóc – dla rozwoju gmin, dla dobra mieszkańców, dla dobra ogółu…

S.G. (TS)