środa, 22 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Dobromierz: Na inwestycyjnym topie

Używając żargonu sportowego – dolnośląska gmina Dobromierz załapała się na spektakularnym pudle, zajmując trzecią lokatę w Polsce pod względem wartości realizowanych unijnych projektów w przeliczeniu na jednego mieszkańca i jest to – bagatela! – 193 tys. zł. Stało się tak dlatego, że na jej terenie wykonywany jest odcinek drogi ekspresowej S3, ale również dlatego, iż dobromierski samorząd sam niemało inwestuje i z powodzeniem pozyskuje zewnętrzne środki finansowe.

Listę 2478 polskich gmin, w których inwestycje realizowane w ubiegłym roku dzięki unijnym środkom finansowym miały największą wartość w przeliczeniu na jednego mieszkańca, otwierają gminy wiejskie – dolnośląskie Krotoszyce, a następnie gmina wiejska Elbląg (woj. warmińsko-mazurskie), Dobromierz (woj. dolnośląskie) oraz Wiązowna (woj. mazowieckie) i we wszystkich tych gminach wartość projektów z UE przekracza miliard złotych.

Jerzy Ulbin
wójt Jerzy Ulbin

– Z tego trzeciego miejsca jestem bardzo zadowolony, jak równie zaskoczony – uśmiecha się Jerzy Ulbin, wójt gminy Dobromierz. – Te 193 tys. zł unijnych inwestycji per capita to ogromna kwota, a nasz inwestycyjny sukces wynika także z tego, że rok 2018 był dla nas rewelacyjnym okresem pod względem inwestycji gminnych. W ubiegłym roku inwestowaliśmy na poziomie blisko 18 mln zł, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje ok. 3,5 tys. zł, a to naprawdę świetny wynik na Dolnym Śląsku. Natomiast kwota wymieniona w rankingu na portalu Interia Biznes, spowodowana jest nie tylko naszymi nakładami inwestycjami, ale również zadaniami rządowymi, czyli budową drogi S3. Ponad cztery kilometry tej trasy przebiega przez naszą gminę i to zostało wliczone do rankingu.

W ubiegłym roku gmina Dobromierz wykonywała budżet proinwestycyjny, a priorytetem była budowa kanalizacji w Czernicy, Gniewkowie i Dzierzkowie oraz oczyszczalni ścieków.

– W tym roku realizujemy projekt, dzięki któremu gmina wspomoże finansowo mieszkańców w przyłączeniu domostw do sieci. Do tego doszło przygotowanie kanalizacji w Borowie, Roztoce i Jugowej – wyjaśnia wójt Jerzy Ulbin. – Skanalizowanie gminy jest skokiem cywilizacyjnym, swoistym wymogiem czasu i wygodą dla naszych mieszkańców oraz inwestorów. Jest to zarazem wymóg przepisów krajowych i unijnych. Szczególnie ważna jest dbałość o środowisko naturalne.

A w niedalekiej przyszłości rozwój gminy Dobromierz zdeterminuje budowa trasy szybkiego ruchu S3.

– Program „S3 droga wielkich możliwości” powstał już w roku 2015 i my się w to wpisujemy, a nasza podstrefa Dobromierz – w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – leży w odległości sześciu kilometrów od węzła drogi S3 Sady Dolne – Bolków – podkreśla Jerzy Ulbin. – Teraz zatem wspólnie z WSSE robimy wszystko, aby w naszej podstrefie pojawili się inwestorzy i nowe firmy, aby ten teren odżył i przyniósł korzyści zarówno gminie Dobromierz, jak i oczywiście ludziom, którzy ulokują na nim swoje zakłady produkcyjne i usługowe.

A gminie Dobromierz może się to udać, bowiem nie tylko wysokie lokaty w rankingach świadczą o zapobiegliwości i pracowitości miejscowego samorządu, ale również jego konsekwencja i innowacyjność. Zapraszamy do tej świetnie rozwijającej się gminy – miejsca mądrych i przyjaznych ludzi!

S.G.