piątek, 18 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Dni wyjątkowe

W tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku udział wzięło ponad 11 tysięcy osób – najwięcej, bo aż 2 tysiące, odwiedziło Zamek w Roztoce. Wydarzenia odbywały się w 38 miejscowościach Dolnego Śląska, zaangażowane w nie były 64 instytucje, łącznie odbyło się 81 imprez.

W ubiegłym miesiącu odbyło się podsumowanie tegorocznych EDD na Dolnym Śląsku. Koordynatorem wszystkich działań związanych z tym wydarzeniem było Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, oddział wrocławskiego Muzeum Narodowego.

Europejskie Dni Dziedzictwa, powstałe z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej, to jedno z najważniejszych wydarzeń mających na celu promocję europejskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Cieszące się z roku na rok coraz większą popularnością, jedyne w swoim rodzaju święto europejskich zabytków (odbywa się w dwa wrześniowe weekendy) uwrażliwia setki tysięcy Europejczyków na kulturową różnorodność, a także rozbudza zainteresowanie historią poszczególnych regionów. Organizatorzy EDD zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury: muzeów, skansenów, parków, ogrodów, do których wstęp wiąże się z opłatami lub które w innym czasie są niedostępne dla zwiedzających.

Po raz pierwszy w tym roku udział w dolnośląskiej edycji wzięli: Zespół Parkowo-Pałacowy w Bobolicach, Fundacja na rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi z Dalkowa, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Lubaniu, Fundacja Zamek Roztoka (wydarzenie w Roztoce okazało się prawdziwym hitem), Gminne Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Starych Bogaczowicach, Stowarzyszenie Jodłowy Młyn ze Starego Dworu, Miejski Dom Kultury w Świebodzicach, OP ENHEIM w Tarczynie, a we Wrocławiu Centrum Kultury „Agora” (z niezwykle ciekawymi warsztatami „Splotki”).

Podsumowanie tegorocznych EDD odbyło się we wrocławskim Muzeum Etnograficznym. Całość uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Górali Czadeckich „Pojana” z Pieszyc.

Tegoroczne EDD w naszym kraju odbyły się pod hasłem „Polski splot”. Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, przed rozpoczęciem niezwykłych wrześniowych weekendów mówił: „Pojęcie splotu w doskonały sposób obrazuje proces i trudne zadanie, z jakim przyszło się zmierzyć naszym rodakom po 1918 roku. (…) Kto jednak jak nie Polacy miał podołać temu zadaniu, przekuwając różnice i trudności w różnorodność i siłę”.

I rzeczywiście, wielobarwna mozaika polskiej kultury i tradycji jest nie tylko naszym dziedzictwem, ale powinna być też naszą dumą. To powinno być tym czymś, co nas będzie jednoczyć. Żeby tak się jednak stało, musimy poznawać to wszystko, co składa się na nasze dziedzictwo, na ten polski splot.

(mnw)