niedziela, 2 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Dni Rembrandta w Ossolineum

W dniach 28–30 czerwca 2019 warto odwiedzić Gmach Główny Ossolineum i obejrzeć unikatowy pokaz jednego z najcenniejszych skarbów w kolekcji Muzeum Książąt Lubomirskich, zbioru grafik autorstwa Rembrandta van Rijn.

W roku 2019 mija 350 lat od śmierci Rembrandta van Rijn (1606–1669). Z tej okazji na całym świecie obchodzony jest Rok Rembrandtowski, co skłania do przyjrzenia się fascynującej twórczości wielkiego Holendra. Muzeum Książąt Lubomirskich szczyci się największą w Polsce kolekcją rysunków mistrza, a także pokaźnym zbiorem jego grafik, które zaprezentowane zostaną szerokiej publiczności.

Grafika zajmowała szczególne miejsce w twórczości Rembrandta. Zdaniem badaczy to właśnie w tej dziedzinie najbardziej ujawniła się jego innowacyjność, choć wszyscy znamy go głównie jako malarza. Całe życie eksperymentując w technice akwaforty i suchej igły, traktował grafikę jako niezależny środek ekspresji artystycznej. Co więcej, ten obszar działalności stał się kluczem do jego wielkiego sukcesu.

W czasie trzydniowej prezentacji w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich zwiedzający będą mieli wyjątkową możliwość obejrzenia dzieł bardzo rzadko pokazywanych publicznie. Znajdą się wśród nich takie przedstawienia, jak: znakomity nokturn Jezus na Górze Oliwnej (ok. 1657), intymne przedstawienie Autoportret w płaskim berecie (1642–1643) i scena rodzajowa Szczurołap (1632).

Tematyka prac graficznych artysty z Amsterdamu jest niezwykle różnorodna. Na wystawie zaprezentowane zostaną zarówno przedstawienia biblijne, portrety, studia akademickie, jak i sceny rodzajowe. Wszystkie te dzieła łączy chęć ukazania uniwersalnej prawdy o człowieku, jego stanach emocjonalnych i przeżyciach. Dzięki geniuszowi mistrza z pozoru błahe tematy zyskują niekiedy metafizyczny wymiar. Oryginalne akwaforty Rembrandta zostaną uzupełnione o kilka grafik wykonanych przez jego uczniów i naśladowców, co pozwoli na prześledzenie niesłabnącej fascynacji twórczością mistrza. Każdego dnia pokazu zapraszamy na oprowadzanie połączone z krótkim wprowadzeniem w twórczość graficzną Rembrandta.

Prezentowane grafiki pochodzą z daru Leona Pinińskiego, przekazanego zapisem testamentowym w 1938 roku Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich. Darczyńca był historykiem sztuki, profesorem prawa i kolekcjonerem. Dzięki niemu przedwojenne zbiory Muzeum Książąt Lubomirskich wzbogaciły się o kolekcję wysokiej klasy grafik i rysunków.

Dni Rembrandta w Ossolineum
28-30 czerwca 2019
Godziny otwarcia: 10.00–18.00
Aula im. prof. M. Gębarowicza, Gmach Główny Ossolineum, ul. Szewska 37, Wrocłąw

Wstęp wolny

WYDARZENIA SPECJALNE:

28 czerwca 2019 (piątek), godz. 17.00
Rembrandt akwaforcista
– wykład inaugurujący pokaz

29 i 30 czerwca 2019 (sobota i niedziela), godz. 12.00
Oprowadzania kuratorskie