czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Długołęka: Wziąć sprawy w swoje ręce

Rozmowa z Wojciechem Błońskim, kandydatem na wójta gminy Długołęka

W zasadzie całe pańskie życie związane było ze sportem, a teraz ubiega się pan o wójtowanie.

 Wojciech Błoński
Wojciech Błoński

Sport od najmłodszych lat był obecny w moim życiu, ale przypomnę, że przez ostatnie 8 lat pełniłem rolę radnego we Wrocławiu. Przyszedł taki czas w moim życiu, że chciałem coś zmienić, spróbować nowych wyzwań i właśnie tak się stało. Przed dwoma laty grupa mieszkańców gminy Długołęka poprosiła mnie, abym zawalczył o stanowisko wójta. Zgodziłem się.

W jakim kierunku – pańskim zdaniem – powinna rozwijać się gmina Długołęka?

Uważam, że najbliższymi priorytetami rozwojowymi naszej gminy powinny stać się: infrastruktura, kanalizacja, edukacja, bezpieczeństwo mieszkańców, miejsca pracy, a także sport i rekreacja. Ponadto gmina Długołęka winna stać się istotną częścią programu „Dolny Śląsk. Zielona Dolina Żywności i Zdrowia”, bowiem dzisiaj ochrona środowiska jest potrzebą cywilizacyjną związaną bezpośrednio z poziomem życia ludzi. Musimy również postawić na ożywienie agrobiznesu i rozwój nowoczesnej, małej przedsiębiorczości.

Jaki będzie samorząd gminy Długołęka, jeśli na jego czele stanie Wojciech Błoński?

Będzie samorządem nowoczesnym i bliskim mieszkańcom – samorządem, który będzie starał się ludzi łączyć wokół naszych wspólnych spraw. Urząd będzie przyjazny i nastawiony na szybkie rozwiązywanie problemów i wszechstronną pomoc ludziom. Poza tym stworzymy odpowiednie warunki dla wsparcia zrównoważonego rozwoju przedsiębiorczości i rolnictwa, a ponadto postaramy się korzystać z doświadczenia i mądrości naszych seniorów, którzy przez wiele lat budowali naszą gminę. Oczywiście będziemy konsekwentnie inwestować w naszą oświatę i skwapliwie wykorzystamy potencjał wielu wspaniałych nauczycieli, pedagogów i trenerów, tworząc optymalne warunki do rozwijania talentów naszych dzieci. A ja będę współpracował z każdym, komu leży na sercu dobro gminy Długołęka i razem weźmiemy sprawy w swoje ręce.

Zatem jaka będzie gmina Długołęka, jeśli jej wójtem zostanie Wojciech Błoński?

Najpierw poczekajmy i zobaczmy, czy tak się stanie. A jeśli zostanę wójtem, to już sam pan zobaczy.

Rozmawiał Sławomir Grymin

 

Wojciech Błoński

Mieszka w Wilczycach, ale pochodzi z Kątnej, gdzie kiedyś jego dziadek był sołtysem. Żonaty, dwoje dzieci. Nie jest członkiem żadnej partii politycznej. Wykształcenie wyższe. Niemałą część życia zawodowego poświęcił sportowi. Grał z powodzeniem w koszykówkę w kilku klubach ekstraklasy, wychowanek Śląska Wrocław, reprezentant Polski i czterokrotny mistrz kraju. Od dwudziestu lat jest przedsiębiorcą, dyrektorem sportowym WKS Śląsk Wrocław, a obecnie jest doradcą Zarządu WKS Śląsk. Z zamiłowania społecznik. W latach 2009-2017 przewodniczył Radzie Osiedla Psie Pole – Zawidawie. W latach 2010-2014 był radnym wrocławskim z Komitetu Wyborców Rafała Dutkiewicza. W roku 2012 zwyciężył w plebiscycie „Gazety Wrocławskiej” na Najlepszego Radnego Wrocławia. Lata 2014-2018 – radny Miasta Wrocławia na II kadencję (także z KWRD). W roku 2016 został laureatem „Gazety Wrocławskiej” w plebiscycie „Trzydziestu Życzliwych Wrocławian”. W latach 2014-2018 – przewodniczący Komisji Infrastruktury Komunalnej i Gospodarki w Radzie Miejskiej Wrocławia. Stanowczy, ale ludziom życzliwy. Zdecydowany, typ człowieka, który nie boi się trudności. Dobrze wie, czego chce. Dobroduszny twardziel.