poniedziałek, 17 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Długołęka: Weekend pełen kultury i wrażeń w Szczodrem

W piątek 24 maja rozpoczął się Szczodrem weekend pełen kultury i wrażeń. Zaczął się od trzydniowych obchodów okrągłego jubileuszu Gminnego Ośrodka Kultury w Długołęce, który świętował dwudziestolecie działania. Organizatorzy przygotowali z tej okazji masę występów i atrakcji, które przyciągnęły tłumy do parku w Szczodrem.

To był Kolorowy Piątek – tak wielobarwnie w tym miejscu jeszcze nie było, a to za sprawą Holi Święta Kolorów, które zamieniło przestrzeń przed sceną w tęczowe widowisko. Uczestnicy, uzbrojeni w kolorowe proszki, bawili się przy muzyce serwowanej przez dyrektora GOK (Dj Set) & Koralitę, którzy stworzyli niezwykłą atmosferę „Safari vibes”. Kolorowo było również później na scenie, a to za sprawą gwiazdy wieczoru – Bryskiej. Popularna wokalistka, której piosenki „Odbicie”, „Kraksa” czy „Mam kogoś lepszego” grają rozgłośnie radiowe w całej Polsce, porwała publiczność swoimi hitami. Piosenkarka znalazła czas dla fanów również po koncercie, dając fankom wspomnienia, których nie zapomną. Imprezę poprowadził Jacek Tomkowicz, który zabrał wszystkich w muzyczną podróż w przeszłość z programem „Tego się słuchało”.

Drugi dzień obchodów zaczął się tuż po uroczystościach strażackich – była to burzliwa sobota w hiphopowym rytmie. Najpierw Rafał Kaleta zaprezentował swoje mistrzowskie umiejętności w grze w zośkę, co spotkało się z dużym zainteresowaniem młodszych i starszych widzów. O 14.30 Alicja Janosz wystąpiła dla dzieci, dostarczając im mnóstwo radości. Później scenę mieli przejąć uczestnicy warsztatów: gitarzyści, tancerze z Artia Akademia Artystyczna oraz aktorzy amatorzy. Plany pokrzyżowała jednak pogoda, bowiem burza z gradem uniemożliwiła ich występy. Wieczorne koncerty wznowił Kuba Michalski „Makis”, który świetnie wprowadził publikę w rytmy hip-hopu. Po nim wystąpili Mr Shuffle & DJ Endless, a o 21.30 sceną zawładnęli Mezo & Joanna Kwaśnik & Julia Mróz, którzy wykonali m.in. największe przeboje poznańskiego rapera. „Ważne” i „Sacrum” zgromadzeni fani śpiewali słowo w słowo z gwiazdą drugiego dnia wydarzenia. Całość zwieńczył Afu-Ra – legenda amerykańskiego rapu.

Bryska była jedną z gwiazd trzydniowej imprezy Fot. Zalewski / Tkaczyk

A niedziela – ostatni dzień jubileuszu – rozpoczęła się w relaksacyjnym tonie o 10.00 od sesji jogi na trawie, po której odbyło się wspólne śniadanie na trawie. O 10.40 odbyły się zajęcia z zumby, które pobudziły uczestników do ruchu. W ciągu dnia odbyły się liczne występy taneczne i muzyczne. Zespół Tańca Ludowego „Długołęka” zaprezentował swoje umiejętności w dwóch odsłonach. Milena Kośmider zachwyciła wszystkich pokazem akrobatyki powietrznej, a swój talent muzyczny pokazał pochodzący z Pasikurowic Karol Rajter. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również kulinarne warsztaty prowadzone przez znanego kucharza Pascala Brodnickiego, który przekazywał celne wskazówki dotyczące gotowania. Po nich na scenie pojawił się zespół Be Free, a wieczorem wystąpił Hurt, którego energiczny koncert był prawdziwą muzyczną ucztą i doskonałym wstępem do występu gwiazdy wieczoru, byłego solisty zespołu Genesis – Raya Wilsona.

Trzydniowe obchody zakończył imponujący pokaz animacji na wodzie.

– Obchody 20-lecia naszego Gminnego Ośrodka Kultury były prawdziwym świętem radości, kultury i wspólnoty. Jestem niezwykle dumny, że GOK stał się miejscem, które łączy pokolenia i wzbogaca nasze życie kulturalne. Dziękuję organizatorom oraz mieszkańcom za tak liczny udział i wspaniałą atmosferę, którą stworzyliście. Wierzę, że kolejne lata działalności Gminnego Ośrodka Kultury będą równie owocne i przyniosą wiele wspólnych przeżyć – podsumował wydarzenie wójt Wojciech Błoński.

Gminny Dzień Dziecka

W sobotę na rozgrzewkę przed drugim dniem obchodów jubileuszu GOK odbył się Gminny Dzień Dziecka. Główną atrakcją był bezpłatny popcorn i wata cukrowa, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci. Kolorowe warkoczyki, które można było zapleść na stoisku fryzjerskim oraz różnorodne tatuaże zmywalne stały się prawdziwym hitem, dodając maluchom niezwykłego blasku i uśmiechu. Na specjalnych stanowiskach można było również skorzystać z usług artystów malujących twarze. Dzieci, przekształcone w bajkowe postacie czy zwierzątka, biegały radośnie po terenie imprezy, chwaląc się swoimi nowymi „maskami”.

Dzieci najbardziej czekały na zabawę w pianie Fot. UG Długołęka

Gry i zabawy prowadzone przez doświadczonych animatorów dostarczyły mnóstwo śmiechu i radości. Dzieci mogły wziąć udział w licznych konkursach, zabawach ruchowych i grach zespołowych, które nie tylko dostarczały rozrywki, ale również integrowały najmłodszych mieszkańców gminy. Jednym z najbardziej oczekiwanych punktów programu była zabawa w pianie. Specjalna maszyna, która produkowała ogromne ilości delikatnej piany, stała się centrum uwagi. Dzieci z zapałem skakały, rzucały się i tańczyły w pianie, co sprawiło, że śmiech i radość były słyszalne na całym terenie imprezy.

Obchody Dnia Strażaka

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej polowej, odprawionej w intencji strażaków. Przewodniczył jej proboszcz parafii w Długołęce, ks. Łukasz Piłat, który jest również kapelanem strażaków.

Następnie odbył się uroczysty apel, w którym uczestniczyły wszystkie jednostki OSP Gminy Długołęka z dh Marcinem Korbeckim, komendantem gminnym, na czele oraz st. bryg. mgr. inż. Rafał Wąskiem, zastępcą komendanta miejskiego i Arkadiuszem Małeckim, prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia za wysługę lat:

 Za ponad 50 lat służby odznaczenia odebrali: Jan Jarosz, Józef Jarosz, Henryk Hodakowski oraz Ryszard Kalwat.

 Za ponad 40 lat służby odznaczenia odebrali: Wojciech Reczka i Marian Foder.

 Za ponad 30 lat służby odznaczenia odebrali: Mariusz Chodakowski, Bogdan Mazi, Adam Bujak, Jarosław Nowak, Paweł Tomczyk, Roman Reczka, Krzysztof Chodakowski.

 Za 25 lat służby odznaczenia odebrali: Roman Hołuj, Jarosław Sikorski, Paweł Piłat, Michał Ciosek.

 Za 10 i 15 lat służby odznaczenia trafiły do: Macieja Zygmunta, Jana Tkaczyka, Jana Szymczaka, Wojciecha Śnieguły, Pawła Cioska, Macieja Adamczyka, Adriana Chodakowskiego, Konrada Reczka, Wojciecha Szymczaka, Arkadiusza Sławińskiego.

Dodatkowo zostali wyróżnieni:

 Daniel Tkaczyk – najbardziej aktywny strażak z ponad 150 wyjazdami w 2023 r.

 Maciej Adamczyk, Magdalena Zagórska, Adrian Chodakowski, Paweł Ciosek – za pozyskiwanie funduszy zewnętrznych na doposażenie straży pożarnej w naszej gminie.

 Wojciech Solecki – za wieloletnie rozprowadzanie kolumn marszowych.

O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta OSP Długołęka.

– Wasza odwaga, poświęcenie i gotowość do niesienia pomocy zasługują na najwyższe uznanie. Dziękuję za waszą pracę, która daje mieszkańcom gminy, naszej gminy, poczucie bezpieczeństwa. Życzę wam, abyście zawsze wracali cało z każdej akcji – mówił podczas uroczystości wójt Wojciech Błoński.

Ochotnicze Straże Pożarne w gminie Długołęka są powodem do dumy Fot. UG Długołęka

(TS)