czwartek, 23 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Długołęka: Ważna jest integracja lokalna

Rozmowa z Andrzejem Staniszewskim, nowym dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Długołęce

Zdążył pan już zadomowić się na stanowisku dyrektora GOK-u?

Andrzej Staniszewski

– Nie, jeszcze nie. Pewnie potrwa to chwilę, ale muszę powiedzieć, że zostałem bardzo miło przyjęty przez wójta Wojciecha Błońskiego, panią Ewę Bubień (była dyrektor placówki – przyp. red.), jak i pracowników, którzy od początku bardzo mnie wspierają i wprowadzają w nowe obowiązki. Cieszę się bardzo, że będę pracował dla gminy i będę mógł realizować swoją pasję organizowania wydarzeń kulturalnych. Liczę na współpracę ze wszystkimi organizacjami lokalnymi, jak również z naszymi mieszkańcami, i liczę na ich pomoc przy działaniach ośrodka kultury.

Jakie obszary będzie pan chciał w szczególności wzmocnić w działaniach ośrodka?

– Oczywiście wszystkie związane ze statutem GOK-u, ale głównie edukację dzieci i młodzieży w zakresie różnorodnych form zajęć kulturalnych, rekreacyjnych i oświatowych. Poza tym aktywizację środowiska seniorów, poprzez zajęcia i spotkania wpływające na poczucie szczęścia, a także działania profilaktyczne. Chcę kontynuować organizację i prowadzenie kół zainteresowań, konkursów, kursów językowych, spektakli, koncertów, festiwali, wystaw, spotkań z ciekawymi ludźmi, imprez artystycznych, rozrywkowych,
kabaretowych, popularnonaukowych, turystycznych i ekologicznych. Kolejnym aspektem jest zapewnienie oprawy organizacyjno-technicznej uroczystościom lokalnym i świętom państwowym oraz organizacja ogólnych zajęć dla wszystkich grup wiekowych mieszkańców gminy Długołęka. Dla mnie osobiście ważna jest integracja lokalna.

Brał pan udział w działaniach produkcyjnych Hali Stulecia. To kultowe miejsce na mapie Wrocławia, Dolnego Śląska, a nawet Polski. Jak pan wspomina ten okres?

– Praca w Hali Ludowej lub, jak kto woli, w Hali Stulecia (obydwie nazwy są używane – przyp. AS), to prawdziwa nobilitacja i zaszczyt. Wspominam te 13 lat bardzo miło, bo bezpośrednio mogłem organizować największe konferencje
i koncerty, jakie tam się odbywały. Mam na myśli przede wszystkim polską prezydencję w UE w 2011 roku. To było wielkie organizacyjne, logistyczne i promocyjne wyzwanie. Byłem za to wydarzenie osobiście odpowiedzialny z ramienia Hali Stulecia i mam ogromną satysfakcję, że wszystko przebiegło sprawnie. A jeżeli chodzi o koncerty, to byłem współorganizatorem tych granych przez m.in. Joe Cockera, Marka Knopflera z Dire Straits, Dianę Krall czy Deep Purple.

Jest pan wielkim fanem muzyki i brał udział w ponad 200 koncertach na świecie. Występy której z gwiazd wzbudzają pana największy podziw?

– To moja wielka pasja! Kocham muzykę. Jeżdżę na koncerty może nie po świecie, ale po Europie. Mam już ich na swoim koncie 212, m.in. te Michaela Jacksona, Celine Dion, Whitney Houston, Santany czy Alicii Keys, z którymi spotkałem się osobiście. Może będzie kiedyś okazja, to bardzo chętnie opowiem mieszkańcom gminy o spotkaniach z tymi i innymi gwiazdami.

Gmina Długołęka to 41 miejscowości. Jak sprawić, by zmobilizować mieszkańców do działań kulturalno-rozrywkowych?

– Myślę, że w pierwszej kolejności to spotkania z mieszkańcami przy okazji różnego rodzaju imprez gminnych. A będzie ich w tym roku na pewno nie mniej niż w 2019. Kolejną okazją do zmobilizowania mieszkańców będzie nowa świetlica w Łozinie, którą uruchomimy już niedługo, i która będzie miejscem lokalnych imprez i spotkań. Następnie, poprzez wyłonienie lokalnych liderów i nawiązanie z nimi współpracy, będzie można określić preferencje danej społeczności, a co za tym idzie, trafnie dobrać ofertę kulturalną. Chciałbym, aby w każdej miejscowości odbyły się przynajmniej raz w roku imprezy organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury. Oczywiście jest to początek mojej działalności, ale już dziś proszę mieszkańców, sołtysów, z którymi pewnie niedługo się spotkam, by zgłaszali swoje uwagi i życzenia do mnie.

Jaki ma pan pomysł na funkcjonowanie świetlic wiejskich?

– Dziś ludzie rzadziej się ze sobą spotykają, rzadziej organizują sobie wspólne zabawy i życie kulturalne. Zdobycze techniki weszły do domów: oglądamy samotnie programy telewizyjne czy filmy na DVD. Zindywidualizowaliśmy sobie życie towarzyskie i odbiór kultury, w czym niezwykle pomogły nam nowoczesne technologie komunikacyjne: internet z portalami społecznościowymi na czele, komputer, komórka itd. Życie społeczno-kulturalne próbuje kontynuować na wsiach szkoła, która jest często jedynym i ostatnim centrum kulturalnym na wsi. Ja chcę to zmienić, żeby mieszkańcy wyszli z domów do świetlic i tam się spotykali oraz integrowali. Na pierwszym miejscu postawiłbym tradycyjną rolę świetlicy, jako miejsca, gdzie mogą spotykać się wszyscy mieszkańcy wsi, gdzie mogą znaleźć aktywne grupy społeczności lokalnej – koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, rady sołeckie, zespoły ludowe – i tam organizować życie społeczne wioski. To właśnie świetlica wiejska jest dobrym miejscem na zorganizowanie wspólnej wigilii, obchodów Dnia Matki, Dnia Babci, zabawy sylwestrowej, a wreszcie – zorganizowania przyjęcia rodzinnego dla większej liczby osób. To świetlica – a nie przystanek autobusowy, i nie bar, i nie skwery – powinna być miejscem spotkań młodzieży. Świetlice to oczywiście teren działania GOK-u i zajęć dodatkowych dla zagospodarowania czasu wolnego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym roku mamy tych świetlic już 5, czyli już możemy rozszerzać nasze działania o nowe pomysły. Będę dążył do aktywizacji zawodowej bezrobotnych, zwłaszcza osób z przygotowaniem pedagogicznym, poprzez tworzenie miejsc pracy na stanowiskach animatorów. Chciałbym doposażyć świetlice, umożliwiając aktywne spędzanie czasu dzieciom i młodzieży wraz z rodzicami.

W Bykowie ruszył Klub Seniora. To długoletnia inicjatywa?

– Misją Klubu Seniora jest wieloaspektowy rozwój seniorów. Dzięki aktywności i chęci do działania stają się oni kreatorami twórczego życia w okresie trzeciego wieku, nie tylko swojego, ale całego ugrupowania, do którego przynależą, w którym działają, i które rozwijają. Na zajęciach uczestnicy poszerzają wiedzę, podczas warsztatów np. rękodzieła, realizują swoje artystyczne i rekreacyjne pasje. Chciałbym, by był to punkt informacyjny dla seniorów, udzielający im merytorycznego wsparcia, przekazujący informacje o usługach skierowanych do seniorów. Chciałbym, by ten klub działał jak najdłużej i jak najlepiej. Na pewno będę ich wspierał i pomagał w realizacji pasji.

Co będzie działo się w samym GOK-u?

– Zatrudnię nowych animatorów do świetlic w Bykowie, Śliwicach, Pasikurowicach i Łozinie oraz zwiększę liczbę imprez kulturalnych, spotkań z ciekawymi osobami, imprez muzycznych, tanecznych dla mieszkańców w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Już 27 stycznia zaczynamy kolędami z różnych stron świata w wykonaniu Julietty Gonzales, a 12 lutego odbędzie się rosyjski wieczór. W lutym natomiast ruszają ferie z GOK-iem. Za miesiąc startuje nowa strona internetowa ośrodka kultury, gdzie będzie można na bieżąco śledzić kalendarz naszych wydarzeń. Zapraszam.

Rozmawiała Agnieszka Boruta

Wydział Promocji Gminy i Współpracy z Zagranicą

Kalendarium imprez 2020 GOK w Długołęce:

www.gminapolska.com

Andrzej Staniszewskito doskonale znany pracownik sektora kultury, posiadający bogate doświadczenie zawodowe w obszarze zarządzania obiektami, organizacjami oraz kompleksową obsługą imprez masowych. Przez wiele lat piastował prestiżowe stanowisko pełnomocnika zarządu ds. produkcji we wrocławskiej Hali Stulecia. Koordynował i nadzorował pracę zespołu realizującego koncerty gwiazd polskiej i zagranicznej sceny estradowej. Zebrane doświadczenie oraz zdobyta wiedza uczyniły go konsultantem muzycznym oraz doradcą merytorycznym największych podmiotów prywatnych i państwowych w kraju – jak choćby Prestige MJM czy Areny Gliwice. Od początku roku objął stanowisko dyrektora GOK-u.

Załączniki do pobrania