czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Długołęka: U nas dobrze się dzieje

Rozmowa z wójtem gminy Długołęka WOJCIECHEM BŁOŃSKIM

Dzień dobry panie wójcie, za nami dwa miesiące nowego roku, w których wróciły Bale Seniora w gminie Długołęka.

– Cieszę się, że po przerwie spowodowanej pandemią mogliśmy wrócić do tej przemiłej tradycji, jaką są Bale Seniora. Na przestrzeni trzech tygodni odbyło się 9 balów, na których pojawiało się zwykle około 100 uczestników. Uśmiech seniorów, rozmowa z nimi udowadnia mi, że jest to dla nich wyjątkowe wydarzenie, na które wielu czeka cały rok. Wspólne spotkanie, zabawa taneczna, rozmowy przy stole bardzo sprzyjają integracji i wzmacnianiu więzi pomiędzy mieszkańcami, na czym bardzo mi zależy. Podziękowania składam dyrektorom, pracownikom szkół oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tegorocznych balów. Mam nadzieję, że w równie dobrym zdrowiu i formie spotkamy się wspólnie w przyszłym roku.

Wojciech Błoński

Jeżeli mówimy o zdrowiu, to nie sposób nie wspomnieć o akcjach oddawania krwi na terenie pańskiej gminy.

– Zdaję sobie sprawę z tego, jak bardzo potrzebna jest krew i cieszę się, że na terenie naszej gminy prężnie działa Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Urzędzie Gminy w Długołęce, który regularnie organizuje akcje oddawania krwi. Ostatnia miała miejsce w Brzeziej Łące i okazała się rekordową zbiórką, bowiem dzięki mobilizacji mieszkańców udało się zebrać niemal 25 litrów krwi i mam nadzieję, że nie inaczej będzie na kolejnej akcji, która odbędzie się już 22 marca na parkingu przy Leroy Merlin w Mirkowie. Serdecznie zapraszam do wspólnego ratowania ludzkiego życia!

Przejdźmy może do kwestii dotacji i inwestycji. Co na tym polu dzieje się w gminie Długołęka?

– Jako gmina Długołęka znaleźliśmy się na liście wniosków wstępnie zakwalifikowanych do dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach Programu Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu. Kwota dofinansowania to ponad 11,4 mln zł. Projekt hali sportowej jest zgodny z wymaganiami World Athletics i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, który pozytywnie go zaopiniował. Mam nadzieję, że za kilka lat ta hala powstanie i będzie kuźnią talentów, których w naszej gminie nie brakuje. Mamy medalistów Mistrzostw Polski w kategoriach juniorskich i takie miejsce pozwoli im się rozwijać i zdobywać podobne miejsca w seniorskich zawodach.

Cały czas prowadzimy inwestycje na terenie naszej gminy, staramy się rozwijać infrastrukturę, zarówno tę drogową, jak i kanalizacyjną. W ostatnim czasie podpisaliśmy umowę na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Borowej. Jeżeli chodzi o remonty i budowę nowych dróg, to mogę wymienić chociażby trwającą rozbudowę drogi i skrzyżowania przy Gminnym Żłobku i Przedszkolu w Kiełczowie, która już od przyszłego roku szkolnego ma zapewnić bezpieczeństwo przy placówce. Nowe drogi powstały ostatnio m.in. w Długołęce (ul. Słowackiego) czy Domaszczynie i Szczodrem (ul. Wierzbowa), a oświetlenie chociażby w Brzeziej Łące i Pasikurowicach. Warto również wspomnieć, że ul. Bławatna w Mirkowie, którą przecina Wschodnia Obwodnica Wrocławia, zostanie gruntownie przebudowana.

Możemy się również pochwalić nową salą gimnastyczną w szkole w Długołęce. Liczba dzieci uczęszczających do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Długołęce wymagała dodatkowej sali, w której dzieci będą mogły uczestniczyć w zajęciach WF-u w komfortowych warunkach.

Odświeżonym budynkiem cieszą się również strażacy z OSP w Stępiniu, których remiza przeszła remont, co z pewnością wpłynie na jakość ich służby. Również strażacy z Brzeziej Łąki mają do dyspozycji nowy sprzęt – kamerę termowizyjną, która jest efektem wspólnych starań z mieszkańcami. Bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest dla mnie priorytetem i cieszę się, że dzięki takim sprzętom rośnie to poczucie bezpieczeństwa w gminie Długołęka.

Bal Seniora to od wielu lat piękna tradycja gminy Długołęka, która powróciła po pandemicznej przerwie. Na zdjęciu – Bal Seniora w Siedlcu

Sporo tych inwestycji.

– To tylko część z prac, które są obecnie prowadzone w naszej gminie. Nie byłyby one możliwe, gdyby nie wpływy do budżetu z rozliczenia deklaracji PIT naszych mieszkańców, dlatego gorąco zachęcam i apeluję do mieszkańców, by we wspomnianej deklaracji wpisali miejsce swojego zamieszkania w gminie Długołęka. To pozwoli nam się dalej rozwijać i myśleć o kolejnych inwestycjach, które wpłyną na komfort życia mieszkańców.

Za nami Dzień Kobiet…

– Składam raz jeszcze wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności i miłości, i cieszę się, że w to piękne święto spotkać się mogliśmy na koncertach z okazji Dnia Kobiet.