środa, 22 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Długołęka: To były dwa fantastyczne dni

Za nami 19. Dni Gminy Długołęka. Święto gminy odbyło się w dniach 25-26 czerwca w parku w Szczodrem.

Byliśmy stęsknieni za wspólną zabawą, muzyką i rozrywką. Po raz pierwszy od 2019 roku świętowaliśmy w rytmach najlepszej muzyki i w atmosferze rozrywki w świetnym wydaniu. Na scenie zaprezentowali się lokalni artyści: młodzież z Zespołu Tańca Ludowego „Długołęka”, uczestnicy warsztatów teatralnych, bębniarskich i gitarowych oraz zajęć zumby – organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Długołęce.

Poza sceną byliśmy świadkami niesamowitych pokazów Sekcji Psów Ratowniczych. WOPR Konin zaprezentowało takie ćwiczenia jak: holowanie deski surfingowej przez psa (niezawodne i urocze nowofunlandy), holowanie pontonu przez psa, skok z pontonu z przewodnikiem po osobę topiącą się, ratowanie osoby topiącej się, zaniesienie koła do osoby tonącej, która wypadła z pontonu, holowanie nieprzytomnego.

Na scenie do tańca przygrywał zespół Czerwone Buty (w sobotę od godz. 23 do 2 w nocy odbyła się potańcówka), a wcześniej, tego samego dnia, zaśpiewali: Karol Rajter – młody artysta z Pasikurowic, zwycięzca wielu regionalnych konkursów, który wykonuje m.in. covery Eda Sheerana, uczestniczki The Voice of Poland – Ola Turoń, Paulina Gołębiowska, Monika Wiśniowska-Basel, zespół Bethel, na którego koncertach można zarówno poskakać przy rytmach szybkiego ska, jak i kołysać się przy łagodnym roots reggae i dubie oraz grupa Tabu, grająca reggae.

Obok sceny rozstawił się park rozrywki, który przyciągał wzrok i chętnych mocnych wrażeń. Dmuchańce zadowoliły najmłodszych, natomiast starsi mogli „pofruwać” na ekstremalnych urządzeniach, które bez wątpienia uwalniały dreszczyk emocji. Na terenie parku zaprezentowali się lokalni rękodzielnicy (m.in. torebki, maskotki robione na szydełku, obrazy, sery), rzemieślnicy i handlowcy. Niektórzy wystawcy poprowadzili wspaniałe warsztaty, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

_ To były fantastyczne dwa dni. Bardzo dziękuję wszystkim za obecność i wspólne świętowanie – mówił wójt gminy Długołęka Wojciech Błoński, który na Dniach znakomicie bawił się z zoną Beatą

Dla każdego coś miłego i pożytecznego

Podopieczni Schroniska św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn w Szczodrem pokazywali, jak wykonać własny instrument z gotowych elementów, czy stworzyć tak zwane pomponiaki – króliczka, gąsienicę, opaskę na włosy lub brelok z pomponów. Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis prowadziło pokazy z wykorzystaniem suchego lodu i wody, pasieka Wilczyckie Złoto przybliżyła swoim słuchaczom specyfikę pracy pszczelarza, prezentowała, jak zbudowany jest ul, pomagała dzieciom wykonać świeczkę z wosku pszczelego lub pszczołę z papieru. Fabryka Rytmu poprowadziła warsztaty bębniarskie – każdy mógł spróbować swoich sił w grze na bębnach afrykańskich djembe. Było to bardzo widowiskowe.

Animacje zorganizowane chociażby przez Aglomerację Wrocławską (labirynt do biegów na orientację, gry ekologiczne i gry przestrzenne), czy kurtyna wodna, zafundowana uczestnikom tej jakże gorącej imprezy przez strażaków (żar lał się z nieba), były strzałem w dziesiątkę.

– Bawiłam się dwa dni. Koncertowaliśmy, śpiewaliśmy i dzięki temu spędziłam bardzo miłe popołudnie – mówiła Marta Wantrych, radna gminy Długołęka, zapytana o wrażenia. – Fantastycznie, że możemy się znowu spotykać.

Dobra muzyka, wielkie przeboje

Na zakończenie święta gminy Długołęka nie zabrakło wschodzących gwiazd, takich jak charyzmatyczny Paweł Tur, oraz tych znanych szerokiej publiczności od dawna, jak Kayah. Wokalistka zaprezentowała kilka swoich wielkich przebojów, wybrzmiały też najnowsze utwory z jej repertuaru. Bałkańskie rytmy porwały publikę. Publiczność kołysała się w rytm melodii, śpiewając większość przebojów razem z gwiazdą wieczoru.

– To były fantastyczne dwa dni! Po dłuższej przerwie, więc z jeszcze większą ochotą oddaliśmy się zabawie i czerpaliśmy tę pozytywną energię od siebie. Bardzo dziękuję wszystkim za obecność i wspólne świętowanie – mówi wójt gminy Długołęka Wojciech Błoński.

Zwieńczeniem dwudniowego wydarzenia był widowiskowy pokaz iluminacji świetlnej.

Do zobaczenia za rok!

AB