piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Długołęka: Radość i wdzięczność za zbiory

Gospodarzem tegorocznych, dwudniowych dożynek w gminie Długołęka było sołectwo Domaszczyn. Święto Plonów było świetnie zorganizowane i okraszone gwiazdami krajowej estrady. Dopisała też pogoda i frekwencja – wielkie radowanie się wszystkich ludzi związanych z długołęckim rolnictwem i sadownictwem zgromadziło tysiące mieszkańców gminy i znamienitych gości.

W sobotę 28 sierpnia w Domaszczynie przy ul. Stawowej rozpoczęły się dożynki w gminie Długołęka. W tym dniu m.in. zaprezentowano wielu hojnych sponsorów, ale królowała w nim muzyka oraz dobra zabawa i można było wysłuchać koncertów m.in. Karola Rajtera, WonerSa i oczywiście Sławomira, który był oklaskiwany najgoręcej. Był to również świetny czas na zabawę taneczną z DJ-em i przeprowadzenie zaciętego, choć odbywanego w duchu fair play Turnieju Sołectw.

Natomiast w niedzielę 29 sierpnia uroczystości rozpoczęły się od korowodu wieńców dożynkowych, dumnie niesionych przez delegacje sołectw. Jak wieloletnia tradycja nakazuje, głównym punktem dożynek była msza święta polowa.

– Z wdzięcznością przynieśliśmy do świątyni owoce naszej pracy w polu i ogrodach, i prośmy Boga, aby je pobłogosławił i nagrodził trud pracujących – mówił m.in. celebrans ksiądz Wacław Kuriata, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta z Mirkowa. – Spraw Panie, aby nie zabrakło w tym roku nikomu pożywienia i wspomagaj swoją łaską wszystkich, którzy pracowali na roli. Chciałbym też podziękować wszystkim rolnikom, a szczególnie tym z Domaszczyna – w tym pani sołtys Joannie Janusz – za to, że jesteście tacy gościnni, a za to jak pięknie przygotowaliście dożynki chylę przed wami czoła. Dzisiaj przybyliśmy tutaj, by dziękować Bogu za chleb, symbol wszystkiego co konieczne, aby żyć. Za ten chleb, który jest wytworem ludzkich rąk, jakże ciężkiej, często niewdzięcznej ludzkiej pracy.

Po mszy przedstawiciele Rady Sołeckiej Domaszczyna z sołtys Joanną Janusz podziękowali wójtowi gminy Długołęka Wojciechowi Błońskiemu za to, że właśnie Domaszczyn został gospodarzem tegorocznego Święta Plonów.

– Drodzy rolnicy, sadownicy, ogrodnicy i goście, obchodzimy dzisiaj Święto Plonów naszej ziemi i jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika i mieszkańca gminy Długołęka – powiedział, witając wszystkich, wójt Błoński. – To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy, a w okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim znojna praca i codzienna troska mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do ziemi i narodowej tradycji. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter, ale jak dawniej, tak i dziś są bardzo ważne dla nas wszystkich, bowiem przypominają, że dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia chleb. Ten rok był ciężki, nie był usłany różami, ale dzisiaj jest się z czego cieszyć i mamy wymarzoną pogodę do świętowania. Dziękuję mieszkańcom gminy Długołęka i mieszkańcom Domaszczyna za wspaniałą organizację dożynek! Bawcie się, bowiem jest dzisiaj nasze święto, na które sobie zasłużyliśmy.

Później zabrali głos starostowie dożynek Joanna Janusz i Łukasz Choroszczak oraz były prezydent Wrocławia i zarazem mieszkaniec gminy Długołęka Rafał Dutkiewicz, a następnie prolongowano umowę partnerską między Długołęką a ukraińskimi Sarnami. Ukraińskiej delegacji przewodniczył mer Sarn, Rusłan Serpeninow.

Później przyszedł już czas na świetną zabawę, do której tak gorąco zachęcał wójt Wojciech Błoński. Podziwiano występy zespołów ludowych – Lejwoda, Kultywator, Długołęka, koncert zespołu Tabu, a przede wszystkim występ Anny Wyszkoni. Zwieńczeniem dożynek i kulturalnej zabawy był pokaz iluminacji.

Przez te dwa sierpniowe dni gmina Długołęka pokazała, że nie tylko potrafi pracować i świetnie się rozwijać, ale przoduje również w radowaniu się.

S.G.