Rozmowa z wójtem gminy Długołęka WOJCIECHEM BŁOŃSKIM
– Kiedy ostatni raz rozmawialiśmy, byliśmy przed Dożynkami Gminy Długołęka. Jak pan podsumuje tegoroczne Święto Plonów?
– Było to absolutnie niezapomniane wydarzenie. Nasze sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich jak zawsze stanęły na wysokości zadania i zadbały o piękne dekoracje, stoiska oraz przepyszne jedzenie dla naszych gości. Mieszkańcy długo przygotowywali się do tego wydarzenia i konkursów dożynkowych. Przygotowane prace – wieńce, chleby, dekoracje i stoiska – sprawiły, że w Szczodrem zapanował niepowtarzalny dożynkowy klimat. Do tego koncerty największych gwiazd polskiej muzyki tanecznej. Wszystko to sprawiło, że w parku w Szczodrem pojawiły się tłumy z całej gminy i okolic.

– Po dożynkach był weekend pod znakiem zdrowia i aktywności, w trakcie którego zachęcaliście mieszkańców, by dbali o siebie.
– Tak, 2 września na obiekcie przy ul. Leśnej w Wilczycach odbyła się próba bicia rekordu w Największej Lekcji Jogi w Polsce. W zajęciach wzięło udział 559 osób i, mimo że rekord nie został pobity, to udało się wspólnie zintegrować, zadbać o swoje ciało i pokazaliśmy, że ten obiekt ma służyć wszystkim bez wyjątku. Samej piłki nożnej również tego dnia nie zabrakło. Po południu odbyło się Piłkarskie Gminne Granie. Odwiedziły nas zawodniczki ze Śląska Wrocław, czyli mistrzynie Polski w kategorii do lat 17, a na małym boisku trwały rozgrywki młodych adeptów futbolu. Rozegrany został pokazowy mecz, w którym żeńska sekcja Stowarzyszenia WKS Wilczyce zmierzyła się z samorządowcami i mieszkańcami gminy. Wynik był najmniej ważny w tej potyczce. Liczyła się przede wszystkim dobra zabawa i miłość do piłki nożnej. Panie, które trenują wspólnie od dwóch miesięcy, pokazały, że mają pasję i charakter. Głęboko wierzę w rozwój piłki nożnej kobiet w gminie Długołęka. Sport jest dla każdego i takie przesłanie miał ten dzień.
Dzień później, w niedzielę 3 września, przy urzędzie gminy odbyła się II edycja akcji pn. Zdrowa, Aktywna Długołęka. Ponad 90 osób skorzystało z badań o szerokim zakresie. Ponad 110 wyrobiło lub przedłużyło Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego na stanowisku Narodowego Funduszu Zdrowia. Miałem również okazję wręczyć naszym mieszkańcom Kopertę Życia i przypominałem, że kluczem do zdrowia jest aktywność fizyczna. Zaprosiliśmy do współpracy kluby i fundacje sportowe z terenu naszej gminy. Zadbaliśmy również o atrakcje dla najmłodszych. Każdy znalazł coś dla siebie. Warto dbać o swoje zdrowie i regularnie się badać.
Inwestujemy w infrastrukturę szkolną
– Rozpoczął się nowy rok szkolny. Jakie działania są podejmowane w gminie Długołęka, by zapewnić odpowiednią liczbę miejsc w szkołach?
– Zdajemy sobie sprawę, że rozwój naszej gminy niesie ze sobą również napływ nowych mieszkańców, a co za tym idzie, konieczność stwarzania nowych miejsc w szkołach i przedszkolach. Dlatego stale inwestujemy w infrastrukturę szkolną i staramy się ją rozbudować.Niedawno podpisaliśmy umowę na rozbudowę szkoły w Wilczycach, która ma potrwać 2 lata. Wybudowane zostanie nowe, południowe skrzydło szkoły składające się m.in. z 12 pełnowymiarowych sal lekcyjnych, świetlicy, stołówki wraz z zapleczem kuchennym, szatni i sali gimnastycznej. Na czas rozbudowy część dzieci będzie miała zajęcia w budynku na obiekcie przy ul. Leśnej w Wilczycach.
Trwa także rozbudowa szkoły podstawowej w Brzeziej Łące. Aktualnie prowadzone są prace związane z wykonaniem elewacji, instalacji wewnętrznej mechanicznej, układaniem płytek w sanitariatach oraz remontem sali gimnastycznej. Do szkoły zostanie wcielony również dotychczasowy budynek przychodni, w którym trwają już prace remontowe.
Pamiętamy również o dostępności naszych szkół dla osób o szczególnych potrzebach. W szkole w Borowej zakończyła się modernizacja, polegająca na zamontowaniu dwóch wind, stworzeniu sali rewalidacyjnej oraz sali terapii sensorycznej.
Nową siedzibę zyska Gminny Ośrodek Kultury oraz Zespół Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Jednostek Oświatowych. Do dyspozycji instytucji będzie ponad 2000 mkw. powierzchni użytkowej. Wśród nich m.in. sale do prowadzenia zajęć, studio nagrań, duża sala wielofunkcyjna z garderobą, przeznaczona np. na organizację koncertów. Każda sala posiada nowoczesne wyposażenie, przeznaczone do konkretnych zajęć. Będą to fantastyczne warunki dla naszych mieszkańców do rozwijania swoich talentów.
Po niewielkim remoncie, w obecnym budynku GOK swoją siedzibę będzie miał Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, który obecnie ma fatalne warunki. Zwiększymy więc komfort podopiecznych i pracowników GOPS-u.
Zakończył się remont ul. Wrocławskiej w Kiełczowie, czyli drogi przy gminnym żłobku i przedszkolu. Była to dla mnie sprawa priorytetowa i cieszę się, że przy placówkach jest już bezpiecznie i komfortowo.
Cały czas szukamy rozwiązań, które zapewnią naszym pociechom jak najlepsze warunki do nauki i rozwijania swoich pasji.
– Co będzie się działo w gminie Długołęka w najbliższej przyszłości?
– W sobotę 30 września uruchomiliśmy targowisko gminne, które nazwaliśmy „TARGOŁĘKA”, czyli miejsce dla rolników na handel produktami wytworzonymi w gospodarstwie rolnym. Jesteśmy gminą wiejską, a mimo tego większość ludzi kupuje warzywa i owoce w marketach. Chcemy dać przestrzeń, by nasi rolnicy bez opłaty targowej mogli sprzedawać owoce swojej ciężkiej pracy. Będzie to z korzyścią zarówno dla nich, jak i dla wszystkich mieszkańców, którzy będą mogli zaopatrzyć się w świeże i ekologiczne produkty z pierwszej ręki. Od października „TARGOŁĘKA” będzie się odbywać w każdy piątek od 16.00 do 19.00 oraz w soboty od 7.00 do 15.00.
Tak więc w gminie Długołęka dzieje się!