piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Diamentowa biblioteka dobrych zdarzeń

W piątek, 15 maja 2015 roku, Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko obchodziła jubileusz 60-lecia funkcjonowania. Dzień ten był wyjątkowy jeszcze z innych powodów. Swoje święto obchodzili bibliotekarze i biblioteki w ramach ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Wybieram bibliotekę”.

Uroczystości rozpoczęły się od koncertu wielokrotnej stypendystki programu stypendialnego im. Grzegorza Ciechowskiego – Magdaleny Marciniszyn z Bierkowic. Artystka podarowała gościom i bibliotekarzom wiązankę piosenek i utworów literackich, które związała w przepiękny jubileuszowy „bukiet”.

Pani Lilianna Figurska, lokalna twórczyni słowa pisanego z Krosnowic zaprezentowała dwa przepiękne wiersze nadesłane na konkurs literacki „moja biblioteka”, który ogłoszono z okazji 60 jubileuszu instytucji kultury. Na konkurs wpłynęło 27 prac. Każda jest wyjątkowa, bo też biblioteki to miejsca, gdzie „Książka – to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi – doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości”.

Dla bibliotekarzy jubileusz sam w sobie był wielkim wydarzeniem, ale tym większym, iż u ich boku znalazło się wielu znakomitych gości. Wśród nich byli m.in.: zastępca wójta gminy Kłodzko Urszula Panterałka, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Kłodzko Mariola Kozak, w imieniu starosty kłodzkiego w uroczystości uczestniczyła Renata Gajek, byli też przewodniczący Oddziału Kłodzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Sławomir Drogoś, instruktor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Anna Karolewicz, p.o. dyrektora Biblioteki Powiatowej i Miejskiej Klaudia Lutosławska Nowak, dyrektorzy szkół Barbara Piorun-Czech z Żelazna i Krzysztof Pindral z Ołdrzychowic Kłodzkich, nie sposób wymienić wszystkich…

Misją Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko jest aktywizacja seniorów i ich wnuków w każdym wieku poprzez różnego rodzaju działalność czytelniczą i kulturalną. Zadania, które realizuje biblioteka wykraczają także poza granice Polski. O tym i o wielu innych przedsięwzięciach goście mogli się dowiedzieć z prezentacji multimedialnej przedstawiającej historię i współczesność biblioteki , przygotowanej przez dyrektora placówki Mariolę Huzar.

Były przemowy, listy gratulacyjne i kwiaty. Urszula Panterałka – zastępca wójta gminy Kłodzko stwierdziła, że „Jak wielki dystans dzieli dzisiejszych bibliotekarzy i współczesne biblioteki od stereotypowego, utrwalonego przez lata wizerunku. Dziś bibliotekarki to eleganckie, uśmiechnięte, kompetentne i energiczne kobiety. Biblioteki zaś, to nowoczesne centra informacji i kultury. To miejsca, gdzie pracują i przebywają ludzie twórczy, myślący o bibliotece nowoczesnej, ludzie pełni pomysłów…”. W imieniu wójta Stanisława Longawy przekazała na ręce dyrektora i bibliotekarki Małgorzaty Ostrowskiej prezenty  oraz listy gratulacyjne.

Słowa uznania i życzenia skierowali również Mariola Kozak w imieniu Rady Gminy Kłodzko, Renata Gajek w imieniu starosty kłodzkiego, Sławomi Drogoś w imieniu środowiska bibliotekarskiego oraz Halina Witos w imieniu lokalnej społeczności.

Listy gratulacyjne nadesłali: poseł na Sejm RP Teresa Świło, zastępca dyrektora Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej Jolanta Ubowska, komendant Placówki Straży Granicznej w Kłodzko kpt. SG Piotr Piekarski, sekretarz gminy Kłodzko Bożena Simlat.

Z okazji Święta Bibliotekarza, dyrektor biblioteki Mariola Huzar wręczyła bibliotekarkom i pracownikom okolicznościowe listy oraz nagrody finansowe. Dziękowała za krzewienie w środowisku lokalnym miłości do literatury. Życzyła, by dalsze życie zawodowe i prywatne było źródłem satysfakcji i pasmem samych sukcesów. By, na co dzień nie brakowało  dobrego zdrowia, wytrwałości oraz wszelkiej pomyślności, a codzienna praca przynosiła nowych miłośników i pasjonatów czytania.

Dyrektor ogłosiła również, że tytuł Przyjaciela Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko 2014 otrzymuje Maciej Machela i Przedsiębiorstwo Piekarniczo-Cukiernicze Machela w Jaszkowej Dolnej – za osładzanie czytelniczych spotkań przez cały rok i jeszcze dłużej.

W tym szczególnym roku i dniu nie zapomniano o czytelnikach. Tytuły „Czytelnika Roku 2014” otrzymali: Helena Tobiańska z Filii w Bierkowicach, Monika Śledź z Filii w Jaszkowej Górnej, Anna Kutny z Filii nr 1 w Krosnowicach, Joanna Oryl z Filii nr 2 w Krosnowicach, Lucyna Kubicka z biblioteki centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich, Jadwiga Łazarowicz z Filii w Starym Wielisławiu, Elżbieta Syper z Filii w Szalejowie Górnym, Joanna Baziak z Filii w Wojborzu, Wiesława Włodarczyk z Filii w Wojciechowicach oraz Maria Motyka z Filii w Żelaźnie.

Z okazji 60-lecia Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Bierkowicach, podczas obchodów Dolnośląskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek w dniu 6 maja w Wołowie, Bogumiła Płoskonka wraz z dyrektor Mariolą Huzar odebrały okolicznościowy Medal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich za zasługi dla bibliotekarstwa i Stowarzyszenia.

Okolicznościowy toast za pomyślność bibliotekarzy i bibliotek wznieśli Urszula Panterałka i Sławomir Drogoś. Do biblioteki wjechał piękny i pyszny tort, który ufundowało Przedsiębiorstwo Piekarniczo-Cukiernicze Machela w Jaszkowej Dolnej.

Ten rozdział w historii Biblioteki uatrakcyjnił jubileuszowy koncert „Młodość nie umiera nigdy”. Na scenie wystąpił artysta z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa – Grzegorz Uniwersał \tenor\. Goście usłyszeli znane utwory z repertuaru Mieczysława Fogga oraz Eugeniusza Bodo. Program obejmował przeboje dwudziestolecia międzywojennego, między innymi takie jak „Całuję twoją dłoń madame”, „Sowy włos”, „Ta ostatnia niedziela”, jak również znane piosenki Franka Sinatry. W duecie z artystą zaśpiewała również Magda Marciniszyn. (if)