Krajowy Przegląd Samorządowy

Diamentowa biblioteka dobrych zdarzeń

W piątek, 15 maja 2015 roku, Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko obchodziła jubileusz 60-lecia funkcjonowania. Dzień ten był wyjątkowy jeszcze z innych powodów. Swoje święto obchodzili bibliotekarze i biblioteki w ramach ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Wybieram bibliotekę”.

Uroczystości rozpoczęły się od koncertu wielokrotnej stypendystki programu stypendialnego im. Grzegorza Ciechowskiego – Magdaleny Marciniszyn z Bierkowic. Artystka podarowała gościom i bibliotekarzom wiązankę piosenek i utworów literackich, które związała w przepiękny jubileuszowy „bukiet”.

Pani Lilianna Figurska, lokalna twórczyni słowa pisanego z Krosnowic zaprezentowała dwa przepiękne wiersze nadesłane na konkurs literacki „moja biblioteka”, który ogłoszono z okazji 60 jubileuszu instytucji kultury. Na konkurs wpłynęło 27 prac. Każda jest wyjątkowa, bo też biblioteki to miejsca, gdzie “Książka – to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi – doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości”.

Dla bibliotekarzy jubileusz sam w sobie był wielkim wydarzeniem, ale tym większym, iż u ich boku znalazło się wielu znakomitych gości. Wśród nich byli m.in.: zastępca wójta gminy Kłodzko Urszula Panterałka, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Kłodzko Mariola Kozak, w imieniu starosty kłodzkiego w uroczystości uczestniczyła Renata Gajek, byli też przewodniczący Oddziału Kłodzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Sławomir Drogoś, instruktor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Anna Karolewicz, p.o. dyrektora Biblioteki Powiatowej i Miejskiej Klaudia Lutosławska Nowak, dyrektorzy szkół Barbara Piorun-Czech z Żelazna i Krzysztof Pindral z Ołdrzychowic Kłodzkich, nie sposób wymienić wszystkich…

Misją Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko jest aktywizacja seniorów i ich wnuków w każdym wieku poprzez różnego rodzaju działalność czytelniczą i kulturalną. Zadania, które realizuje biblioteka wykraczają także poza granice Polski. O tym i o wielu innych przedsięwzięciach goście mogli się dowiedzieć z prezentacji multimedialnej przedstawiającej historię i współczesność biblioteki , przygotowanej przez dyrektora placówki Mariolę Huzar.