środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Demografia sprawa bardzo ważna

Drugi raz od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej, ale pierwszy raz w województwie opolskim odbywa się II Ogólnopolska Konferencja Demograficzna, podczas której naukowcy z całego kraju dyskutują o działaniach państwa i samorządów wobec zachodzących w Polsce niekorzystnych zmian demograficznych.

Konferencja rozpoczęła się 12 maja w Opolu, by we wtorek i środę przenieść się do Kamienia Śląskiego. Organizatorami tego spotkania są Komitety Nauk Demograficznych oraz Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN, Katedra Polityki Społecznej i Gospodarczej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Patronatem honorowym konferencję objął Prezydent RP.

Jak mówił podczas otwarcia obrad prof. Andrzej Rączaszek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Opole nie jest przypadkowym miejscem obrad. – To tutaj po raz pierwszy w Polsce spróbowano systemowo zmierzyć się z problemami demograficznymi, warto się opolskim rozwiązaniom przyjrzeć – mówił. Wicemarszałek Roman Kolek, który w imieniu władz regionu witał gości konferencji mówił, że samorząd województwa opolskiego liczy, iż opinie i dyskusje naukowców na te ważne tematy pomogą w poszukiwaniu i wdrażaniu najlepszych i najbardziej efektywnych rozwiązań w regionie.

Program Polityki Rodzinnej Prezydenta RP przedstawiła sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Irena Wóycicka: – Potrzebujemy odnowy demograficznej, czyli działań, które będą systematycznie poprawiać liczebne relacje między pokoleniami. A do tego konieczny jest trwały wzrost liczby urodzeń. Te działania nie mogą być doraźne. Muszą konsekwentnie tworzyć warunki sprzyjające podejmowaniu decyzji o urodzeniu i wychowaniu dzieci – mówiła Wóycicka. Podkreśliła, że szansą na zwiększenie dzietności jest fakt, że w okresie w którym kobiety rodzą dzieci mamy obecnie jeszcze stosunkowo dużą grupę kobiet. – Najlepszym partnerem w tym programie są samorządy terytorialne, bo jak pierwsze odczuwają zmiany w demografii, wiedzą o co chodzi – mówiła minister Wóycicka. Kluczowi zdaniem minister są pracodawcy.

We wtorek marszałek Andrzej Buła przedstawił demografom opolski projekt Specjalnej Strefy Demograficznej. Marszałek podziękował za wsparcie, jakie województwo opolskie otrzymało ze strony kancelarii prezydenta. – Bez wsparcia samorządów lokalnych, przedsiębiorców, stowarzyszeń, instytucji, nie uda nam się zrealizować programu Specjalnej Strefy Demograficznej. Sam urząd marszałkowski tego nie zrobi. Dla nas wyludnianie się regionu nie traktujemy tylko jako problemu, ale jako wyzwanie – mówił do demografów marszałek Buła.

Profesor Józef Orczyk podkreślił, że program specjalnej strefy ku jego zadowoleniu jest komplementarny: – Działania przenikają się tworząc pewną całość. (IN)