czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Daj się zobaczyć

Dzisiaj każdy przedsiębiorca, który chce odnosić sukcesy, powinien zadbać o widoczność swojej firmy w internecie. Tylko jak to zrobić? Z pomocą przychodzą sprawdzone narzędzia. Jednym z nich są internetowe katalogi firm.

Internetowe katalogi firm umożliwiają m.in. budowanie rozpoznawalności i docieranie do nowych klientów. Czym są wspomniane katalogi? W jakich serwisach warto prezentować swoją firmę? Co powinna zawierać internetowa firmowa wizytówka?

Katalogi firm to internetowe bazy danych, zawierające informacje o różnych przedsiębiorstwach, ale również instytucjach, w tym JST. Mogą one obejmować takie dane jak: nazwa firmy, adres, numer telefonu, adres e-mail, link do strony internetowej czy opis działalności. Katalogi firm (jak np. Panorama Firm i Pkt.pl) stanowią cenne źródło informacji dla potencjalnych klientów, którzy szukają konkretnych usług lub produktów. Serwisy te są też bardzo przydatnym narzędziem pozwalającym docierać do większej liczby osób.

Według badania Mediapanel, w lipcu tego roku liczba internautów wyniosła prawie 30 milionów. Ludzie szukają w sieci m.in. produktów, usług i firm. Widoczność firmy w sieci jest więc dziś kluczowa. Dlatego przedsiębiorcy powinni szukać dróg dotarcia do milionów aktywnych użytkowników, a jedną z nich jest właśnie obecność w katalogach firm. Ogólnie rzecz ujmując, dodanie swojej firmy do katalogu daje jej większą widoczność w internecie oraz pomaga zdobywać nowych klientów.

Profesjonalnie przygotowana wizytówka w katalogu firm pozwala zaprezentować potencjalnym klientom dane kontaktowe oraz najważniejsze informacje o usługach lub produktach w formie kompleksowych opisów zgodnych z zasadami SEO. Rozbudowane katalogi umożliwiają także dodawanie zdjęć i materiałów wideo, jak również dłuższych artykułów eksperckich. Takie serwisy to także cenne źródło linków zewnętrznych do firmowej strony internetowej (link building). Jeśli więc zadbamy o atrakcyjne wizytówki w popularnych katalogach i umieścimy w nich odnośniki do witryny, to pozycja firmy w wyszukiwarkach internetowych się poprawi.

Obecność w popularnych serwisach branżowych pozwala też budować wiarygodność „w oczach” algorytmów wyszukiwarek. Serwisy takie jak pkt.pl, panoramafirm.pl czy biznesfinder.pl są wysoko oceniane przez Google, ponieważ są katalogami firm o bardzo wysokiej widoczności, dzięki czemu poprawiają pozycję firmy w internecie.

NAP to skrót pochodzący od Name, Address, Phone, czyli jak można się domyślić, mowa tutaj o podstawowych danych firmy. Wbrew pozorom poza nazwą, adresem i numerem telefonu wizytówka NAP często zawiera też inne, nie mniej istotne informacje. Warto umieścić w niej również: adres e-mail, adres strony internetowej, link profili firmy w mediach społecznościowych, krótki opis działalności firmy wraz ze słowami kluczowymi, listę usług i produktów, które oferuje firma, NIP i REGON, godziny otwarcia, zdjęcie siedziby (opcjonalnie).

Oczywiście im więcej danych zostanie podanych, tym lepiej. Kompleksowo przygotowana wizytówka NAP pozwoli potencjalnym klientom dobrze poznać zakres działania firmy i formy kontaktu z nią. Warto pamiętać, że wszystkie informacje powinny być aktualne. Ważne też, aby dane we wszystkich założonych wizytówkach były jednolite – zwiększa to wiarygodność firmy i świadczy o jej rzetelności. Dotyczy to takich szczegółów jak np. zapis nazwy lub adresu. Należy więc zdecydować, czy używasz skrótów, czy pełnych nazw i konsekwentnie się tego trzymać.

(WeNet, mtm)